Piątek, 26 kwietnia 2024r. Marii, Marzeny, Ryszarda
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Rynek ślubny w dobie kryzysu małżeństwa

Rynek ślubny w Polsce jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów usług - dziś wart jest już 7 miliardów złotych. Jego atrakcyjność rośnie, gdy prześledzimy trendy demograficzne z ostatnich kilku lat. Według danych GUS liczba zawieranych małżeństw wzrosła od 2000 roku o ponad 40 tysięcy.

Wraz z rozwojem rynku otwierają się nowe możliwości dla usługodawców oferujących twórcze rozwiązania oraz ślubne gadżety mające zapewnić młodej parze niezapomniane chwile. O tym, jak wygląda dziś w Polsce podejście do instytucji małżeństwa opowiadają ekspertki z serwisu FajneWesele.pl.

Małżeństwo w Polsce cieszy się wciąż dużym uznaniem społecznym. W badaniu zatytułowanym „Kontrowersje wokół różnych zjawisk dotyczących życia małżeńskiego i rodzinnego”, przeprowadzonym przez CBOS w 2008, 70% respondentów uznało, że małżeństwo cementuje związek, a w miarę upływu lat miłość małżonków rozkwita. dealistyczne podejście do małżeństwa niektórym może wydać się nieco naiwne, ale dla wielu jest ważnym ideologicznym fundamentem skłaniającym do złożenia przysięgi na dobre i na złe. Jednocześnie wśród postaw Polaków widać wyraźną liberalizację, rozluźnienie obyczajów. Coraz częściej spotyka się pary, które żyją bez ślubu.

W 2008 roku na ślubnym kobiercu stanęły 257 744 pary, o 9 042 więcej niż w roku 2007, i aż o 46 594 więcej niż w roku 2001. Ten wzrost liczby zawieranych małżeństw jest jednocześnie powiązany z przesunięciem wieku par biorących ślub. Przyczynę takiego stanu socjologowie upatrują w dwóch zjawiskach – wyżu demograficznym lat ’70 i ’80 oraz zmianie światopoglądowej młodego pokolenia.

Młodzi z wyżu, liberalni z wyboru
Jak podają demografowie, obecnie mamy do czynienia z wstąpieniem w wiek prokreacyjny osób z wyżu demograficznego z lat ‘70 i ‘80. Wielu młodych ludzi stanęło przed trudnym wyborem – czy stały związek musi być zalegalizowany prawnie, czy może jest to tylko kwestia świadomości, a małżeństwo to jedna z kilku alternatyw? Dziś odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak jeszcze kilkanaście lat temu. W społeczeństwie dokonała się zmiana postrzegania świata, a społeczna presja nakazująca szybkie założenie rodziny straciła wiele ze swojej mocy. Kiedyś główną przyczyną zniechęcającą młodych do legalizacji związku był brak zabezpieczenia materialnego, czyli niepewna przyszłość. Dziś strach przed brakiem stabilności finansowej zszedł na dalszy plan – boi się go 39% mężczyzn i tyle samo kobiet. Jego miejsce zajęły obawy powiązane z systemem wartości współczesnych dwudziesto- i trzydziestolatków. Mężczyźni boją się utraty niezależności - twierdzi tak 53% mężczyzn i „tylko” 36% kobiet, u których największy niepokój budzi wizja nieudanego małżeństwa i niespełnienia pokładanych w partnerze oczekiwań. Trudno jednak dziwić się takiej zmianie punktu widzenia. Obecnie, to niezależność staje się pożądaną postawą. W tak postrzeganym świecie małżeństwo może jawić się jako instytucja skostniała i przestarzała – niewarta angażowania czasu i emocji.

Czy czeka nas schyłek instytucji małżeństwa?
Badania pokazują, że Polacy mimo widocznych przemian nie są czystymi liberałami w swych sądach na temat instytucji małżeństwa, a raczej pozostają umiarkowanie tradycyjni. Potwierdza to nasz stosunek do konkubinatu. Co prawda 33% respondentów nie widzi nic złego w życiu w konkubinacie, jednak 41% wyraża pogląd, że związek powinien być zalegalizowany. Konserwatywne postrzeganie uwidacznia się znacznie bardziej w temacie tzw. singli, czyli ludzi świadomie wybierających życie w pojedynkę, nie szukających stałego partnera życiowego. Aż 66% Polaków uważa bycie singlem za stan nienaturalny, przecząc twierdzeniu, że takie życie jest dużo ciekawsze niż życie w związku. Polacy nadal są mocno przywiązani do wartości rodzinnych.

Podsumowując, obraz, jaki wyłania się z badań przeprowadzonych przez CBOS, pokazuje, że z jednej strony stajemy się coraz bardziej liberalni w kwestiach moralnych i społecznych, z drugiej jednak - tradycje są raczej modyfikowane niż całkowicie odrzucane. Instytucja małżeństwa w Polsce jest nadal popularna, a dzięki pokoleniu dwudziesto- i trzydziestolatków z wyżu demograficznego oraz przesunięciu wieku par zawierających małżeństwa możemy liczyć na wzrost liczby ślubów w kolejnych latach.

Polskie wesele nowego wieku
A jak wygląda sytuacja na rynku ślubnym? Zarówno tradycyjna jak i osobista symbolika ceremonii ślubu są nadal bardzo istotne dla wielu par, a celebrowanie w wyjątkowy sposób tej chwili nadaje magiczną aurę związkowi. Wesele jest coraz częściej okazją do zorganizowania ogromnej prywatnej imprezy, podczas której można wykazać się pomysłowością, zaakcentować i wyrazić swoją osobowość. Pary organizujące wesela mają coraz większe aspiracje i oczekiwania, a także są skłonne przeznaczyć na ich realizację coraz większe środki finansowe. Aby sprostać tym wyszukanym wymaganiom klientów, usługodawcy i producenci prześcigają się w pomysłach na oryginalne oprawy ślubu i wesela. Przyjęcia na polach golfowych, przysięga składana pod wodą lub przejazd do kościoła na tandemie, to niektóre z nietypowych rozwiązań. Istotne i dające możliwość podkreślenia charakteru wesela, są również same akcesoria ślubne. „Mogą być bardziej eleganckie, jak wysadzane kryształkami noże do krojenia tortu, migdałowe flamingi jako upominki dla gości lub wysadzana kamieniami Swarovskiego podwiązka panny młodej. Albo mogą być humorystyczne, szczególnie odpowiednie dla par podchodzących z pewnym dystansem do całej ceremonii. Można wybierać spośród wielu zabawnych figurek na tort albo papieru toaletowego z nadrukowaną parą młodą” – wyliczają Anna Wieruszewska-Puto i Magdalena Sadowska-Gronert z serwisu FajneWesele.pl.

Ślub i wesele nie mają dziś jednego obowiązującego schematu, podobnie jak związek dwojga ludzi. Jeżeli ktoś wybiera życie bez ślubu, może być tak samo szczęśliwy jak osoby w małżeństwie. Czas pokaże, w którą stronę pójdą dalsze przemiany w sferze obyczajów, tradycji i postrzegania instytucji małżeństwa w polskim społeczeństwie. Tym czasem rynek ślubny kwitnie i nic nie wskazuje na to, że młodzi ludzie zrezygnują z możliwości zorganizowania własnego, niepowtarzalnego wesela.

Źródło: Materiały PR
fot. sxc.hu
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 3,67
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Rynek ślubny w dobie kryzysu małżeństwa
Rynek ślubny w Polsce jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów usług - dziś wart jest już 7 miliardów złotych. Jego atrakcyjność rośnie, gdy prześledzimy trendy demograficzne z ostatnich kilku lat.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe