Piątek, 20 lipca 2018r. Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Małgorzata Wiśniewska: Obudź w sobie siłę

- Najistotniejsza jest psychika – przestawienie toku myślenia, unikanie zagrożeń, a jeśli takie zaistnieją, przeświadczenie o nabytych umiejętnościach i możliwości skutecznej obrony. To wspaniała i pożyteczna przygoda. O tym czym jest samoobrona i dlaczego warto być silną kobietą, opowiada Małgorzata Wiśniewska, z klubu „Akademia Walki” w Warszawie.
Dlaczego warto zapisać się na kurs samoobrony dla kobiet?
- Samoobrona nastawiona jest na umiejętność obrony w sytuacjach, które tego wymagają. Nie uczy ataku, lecz pozwala zrozumieć psychologię napastnika i zapoznać się z możliwościami użycia jego własnej siły do przeciwstawienia się mu. Nie wystarczy godzina czy dwie na omówienie przykładowych ruchów, jakie możne wykonać potencjalny napastnik – tak naprawdę nigdy nie wiemy, w jaki sposób zaatakuje, dlatego potrzebne jest prześledzenie setek kombinacji i systematyczne ćwiczenia, aby osiągnąć doskonały poziom, ale i mieć pełną świadomość swoich możliwości. Krótko mówiąc, aby poczuć się bezpiecznie we własnej skórze.

Czy każdy może się zapisać na kurs samoobrony?
- Tak, prawdę powiedziawszy nie ma żadnych ograniczeń. Zajęcia są polecane wszystkim paniom – zwłaszcza tym, które mogą stanowić potencjalną zachętę dla napastnika, czyli np. osobom starszym, ale i młodziutkim dziewczętom. Skorzystają zarówno eleganckie businesswoman, które muszą ronić się w szpilkach i nie zawsze wygodnym uniformie, jak i te panie – tu bardzo ważny aspekt, o którym warto mówić – które mają do czynienia z przemocą domową, zmagają się z katem w swoich czterech ścianach. Uczymy technik bez względu na to, jak w danej sytuacji ubrana jest ofiara i gdzie się znajduje, wskazujemy jak wykorzystać do obrony dostępne pod ręką przedmioty, np. właśnie but na obcasie, czy torebkę. Co istotne aby rozpocząć naukę samoobrony nie potrzeba żadnego przygotowania kondycyjnego, sprawność fizyczna nie gra roli zresztą – napastnik o nią nie zapyta a dla nas ważne jest przygotowanie każdego od swoich własnych postaw, pokonanie słabości.

Na co powinna przygotować się osoba, która chciałaby wziąć udział w takim kursie?

- Przede wszystkim musi wiedzieć, że najważniejsza jest systematyczność i pogłębianie wiedzy a właściwie umiejętności. Można wyjść z założenia, że przyjdę na jedne zajęcia i jestem już gotowa do szamotaniny w prawdziwym świecie. Takie podejście bywa jednak opłakane w skutkach. Na pewno kurs samoobrony kształtuje i rozwija własne poczucie bezpieczeństwa, pozwala wyładować nadmiar energii i daje pozytywnego „kopa” Poza tym sztuki walki są fantastycznym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Z całą pewnością podnoszą również samoocenę, dają pewność siebie.

Patrząc z perspektywy już zakończonych kursów, panie w jakim wieku najczęściej decydują się na naukę sztuki walki?

- Z moich obserwacji wynika, że wiek dużej części z pań, które brały udział w naszych warsztatach, kształtował się w granicy od mniej więcej 40-tu do 60-ciu lat. Oczywiście przychodziły do nas również młode dziewczyny, ale mieliśmy także przyjemność pracować z kobiet po 60-tce, a nawet po 70-tce, co tylko pokazuje że poczucie bezpieczeństwa jest uniwersalną wartością. Co więcej, obala to stereotyp, iż w pewnym wieku nie ma już sił i chęci do rozwijania się oraz do aktywności czysto fizycznej. Każda z pań chciała nauczyć się czegoś, co w sytuacji zagrożenia może okazać się pomocne, sprawdzić się, poznać nowe osoby i po prostu miło spędzić czas.

Jak wyglądają zajęcia?

- Kurs samoobrony jest dość kompleksowy. Pierwszą i fundamentalną sprawą jest wyjaśnienie, w jaki sposób unikać zagrożeń. Na pierwszy rzut oka wdaje się to oczywiste a jednak często zapominamy o wielu sprawach. Kolejnym punktem zajęć jest zapoznanie uczestniczek z prawdopodobnymi schematami działania napastnika. Dzięki temu możemy go szybko ocenić i dowiedzieć się jak zareagować bez użycia siły fizycznej. Następnie panie uczą się podstawowych chwytów i technik, które późnej są rozwijane. Na każdych zajęciach ćwiczymy wcześniej poznane techniki, utrwalamy je, później przechodzimy do nowych. Bardzo ważna jest tutaj dyscyplina i konsekwencja, systematyczność w podejściu do zajęć.

Co jest najtrudniejsze do pokonania na zajęciach?
- Okazuje się, że te panie, które decydują się na kurs samoobrony, są niezwykle otwarte i mają świadomość, po co przychodzą na zajęcia. Trudności sprawia interakcja z partnerką, z którą się ćwiczy. Początkowo trenowane układy wydają się być zabawnymi, lecz później przychodzi poważne podejście do roli napastnika i ofiary. Czym lepiej wejdziemy w te role, tym lepsze są efekty dla osoby szlifującej kolejne chwyty. Niemniej jednak, patrząc z perspektywy treningów, mogę powiedzieć, że kobiety rewelacyjnie radzą sobie na zajęciach. Dzięki zajęciom panie przede wszystkim nabywają świadomość własnego ciała jako instrumentu, który może posłużyć w pewnych sytuacjach, z pożytkiem dla nich samych, ale nie to jest najważniejsze. Najistotniejsza jest psychika – przestawienie toku myślenia, unikanie zagrożeń, a jeśli takie zaistnieją, przeświadczenie o nabytych umiejętnościach i możliwości skutecznej obrony. To wspaniała i pożyteczna przygoda!

Rozmawiała: Kaja Cudak

Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 4,20
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Małgorzata Wiśniewska: Obudź w sobie siłę
- Najistotniejsza jest psychika – przestawienie toku myślenia, unikanie zagrożeń, a jeśli takie zaistnieją, przeświadczenie o nabytych umiejętnościach i możliwości skutecznej obrony. To wspaniała i pożyteczna przygoda. O tym czym jest samoobrona i dlaczego warto być silną kobietą, opowiada Małgorzata Wiśniewska, z klubu „Akademia Walki” w Warszawie.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe