Piątek, 6 grudnia 2024r. Dionizji, Leontyny, Mikołaja
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Coaching – twoje drugie skrzydła

Myślą o Tobie, gdy ty zapominasz. Przypominają o Twoich marzeniach, gdy ty obawiasz się je spełniać. Podają drugie skrzydła, gdy porzucasz swoje, myśląc, że są nic niewarte. Coachowie – osobiści trenerzy, dla których nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia przez Ciebie. - Coacha przede wszystkim wciąż nie kojarzymy. – mówi Artur Król, life-coach, z Warszawy.

- Coaching to wciąż nowa dyscyplina, zarówno w Polsce jak i na świecie a rozpoznawalność tego terminu jest dość niewielka, choć faktycznie większa w sektorze biznesowym. – dodaje.

To właśnie na ludziach biznesu koncentrowali się pierwsi coachowie, ale i: - Korporacje więcej inwestują w kadrę menedżerską, niż mniejsze firmy. Z kolei mniejsze firmy coraz częściej zamawiają coaching dla swojej kadry. – tłumaczy Elżbieta Kaczmarek, business/ career coach z Warszawy.

- Biznes jest otwarty na nowości, bo chce być skuteczny. Co nie zamyka drogi ludziom pracującym w strukturach niebiznesowych np. urzędnikom.

Początkowo mało znana, kosztowna usługa była dostępna dla wąskiego grona. Jednak bez względu na klienta:
- Coach to ktoś na pograniczu ról opiekuna i przewodnika po środowisku klienta, trenera w sportowym znaczeniu, nauczyciela najlepszych metod nauczania, odkrywcy: ważnych przekonań i wartości, mentorów i talentów, przebudzającego i wyzwoliciela niemożliwego. To i zawód i powołanie. – opowiada Andrzej Hanisz, business i life-coach z Nowej Soli.

- To coach pomaga klientowi rozejrzeć się i dostrzec „koła ratunkowe”. Skorzystanie z koła to decyzja klienta. – podkreśla Elżbieta Kaczmarek. - Tak naprawdę coaching jest dla każdego, kto chce coś poprawić w swoim życiu.

Co ciekawe, osób, które chcą zmienić na lepsze nie tylko swoje życie zawodowe ale i osobiste jest coraz więcej a wraz z nimi pojawiają się kolejne specjalizacje w coachingu.

Istnieją coachowie skupiający się na współpracy z biznesem (business coaching) lub z kadrą zarządzającą (executive coaching), ale są też inni, specjalizujący się w pracy z klientami indywidualnymi (life coaching), osobami szukającymi rozwoju zawodowego (career coaching), czy np. mającymi problemy w związkach (relationship coaching). – wylicza Artur Król.

- Dodatkowo wśród np. life-coachów można znaleźć osoby specjalizujące się w różnych tematach. Jedna osoba będzie skupiała się np. na motywacji, inna, jak ja, na pracy z osobami nieśmiałymi i nieszczęśliwie zakochanymi.

Jak w gąszczu ofert wybrać osobę najbardziej odpowiednią dla siebie?

Coachowie podkreślają, że tak jak nie ma uniwersalnej recepty na wszystko, tak i: - Nawet najwspanialszy coach nie zawsze będzie pasował do klienta charakterem i stylem pracy. Chociaż dobry coach jest w stanie częściowo dostosować się do takiej sytuacji, zawsze istnieją granice dostosowania i warto mieć tego świadomość, dobierając coacha zarówno pod kątem specjalizacji i kompetencji, jak i charakteru. – podkreśla Artur Król.

- Dodatkową kwestią jest też to, że nie tylko coaching może być dla kogoś lub nie, również dany coach może być dla kogoś lub nie.

Andrzej Hanisz doradza aby zaufać swojemu wewnętrznemu głosowi, zdać się na intuicję podczas pierwszego spotkania. - Jeżeli pojawia się wątpliwość to należy zrezygnować i poszukać innego coacha. Właśnie temu służyć winna pierwsza rozmowa. Wzajemnemu poznaniu ale przede wszystkim akceptacji siebie.

Jak długo powinny trwać pierwsze spotkania klienta z coachem?

Wszystko zależy od stylu pracy trenera, którego wybraliśmy. Jedni preferują jedno spotkanie raz na dwa tygodnie:

- Inni, jak szkoła ICC, zalecają ok. 7 sesji w odstępach 3-tygodniowych, gdzie czas trwania każdej sesji to ok. 90 minut. – opowiada Elżbieta Kaczmarek.

W tym czasie klient mówi o swoich sprawach. Coach słucha i zadaje pytania. Temat sesji podaje klient. Program cyklu można i należy ułożyć przed rozpoczęciem. Mogą pojawić się modyfikacje, ale wiemy, czego się trzymać.

Czasem jednak zdarza się, że pierwsza sesja z coachem jest ostatnią.

- Dlatego też sugerowałbym skontaktowanie się z byłymi klientami takiej osoby i zapytanie ich zarówno o opinie z pracy z takim coachem, jak i o to, czy osiągnęły cele, z którymi do niego przychodziły. Jedynym prawdziwie istotnym testem jest to, czy dany coach jest skuteczny, zwłaszcza długoterminowo. – zauważa Artur Król.

- Warto też spytać samego coacha czy stosuje follow-up, tzn. czy sprawdza efekty swojej pracy po jakimś czasie od zakończenia kontraktu z klientem.

Wiele postronnych osób widząc metody pracy coacha z klientem, mogłoby się uśmiechnąć. Ciągle rozmawiają i nic nie robią. Biorą pieniądze za zadawanie pytań.

Jednak czy coaching to naprawdę praca pozbawiona stresu ?

- Najtrudniejsze, wbrew pozorom, jest dbanie o to, żeby nadmiernie się nie angażować w sukces coachingu. – wyjaśnia Artur Król.

- Żeby coaching był naprawdę skuteczny, coach nie może chcieć osiągnąć efektu bardziej niż klient, nie może też pracować ciężej niż klient. Jeśli byłoby inaczej, coach brałby na siebie odpowiedzialność za życie klienta, podczas gdy jednym z głównych zadań coachingu jest właśnie zwiększenie odpowiedzialności klienta za jego własne życie w danym kontekście, ułatwienie mu zrozumienia, że to od niego zależy jego życie, sukces zawodowy czy udany związek.

Dlatego właśnie: - Coaching jest wyłącznie dla ludzi gotowych wziąć odpowiedzialność za swoje życie. – powtarza Artur Król.

- Coach nie jest kimś, kto może zmienić klienta, natomiast jest kimś kto towarzyszy i wspiera klienta w jego zmianie.

To właśnie zmiany, duże i małe, są najważniejsze w całym cyklu pracy coacha z klientem, dodając skrzydeł obydwu nawzajem.

- Najpiękniejsze są momenty przebudzenia klientów i dla tych chwil jestem coachem.
– wyznaje Andrzej Hanisz.

Bo całe życie to: - Duże dołki, duży wysiłek i wchodzenie na sporą górkę. Duży dołek to może być duże przekonanie o własnej wielkości i duże odkrycie, że sam stan posiadania nie czyni bogatym i wielkim. – podkreśla Elżbieta Kaczmarek.

- Duży dołek to może być również poczucie totalnej życiowej klęski po wypowiedzeniu i bezruch, ale to tylko zmiana w życiu zawodowym. Wychodzenie z dołka to zawsze sukces. – dodaje.

Kaja Cudak, Planeta Kobiet
fot. Tomasz Pluta, www.tomaszpluta.com
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Coaching – twoje drugie skrzydła
Myślą o Tobie, gdy ty zapominasz. Przypominają o Twoich marzeniach, gdy ty obawiasz się je spełniać. Podają drugie skrzydła, gdy porzucasz swoje, myśląc, że są nic niewarte. Coachowie – osobiści trenerzy, dla których nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia przez Ciebie.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe