Środa, 19 czerwca 2024r. Gerwazego, Protazego, Sylwii
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Agnieszka Ryszkowska: kronikarz duszy

Są twórcy, którzy pewnie czują się wyłącznie w jednej dziedzinie sztuki. Są i tacy, którzy całym sobą odkrywają nowe pokłady wrażliwości, a zebrane wrażenia oddają za pomocą różnych technik.
Do tej drugiej grupy zalicza się Agnieszka Ryszkowska, artystka związana na co dzień z internetową galerią sztuki BE-ART exclusive.

Nasza bohaterka zaczęła swoją przygodę ze sztukami plastycznymi bardzo wcześnie:

- Tata malował, jako samouk, co naturalnie pchało mnie ku farbom, pastelom. Początkowo była to czysta zabawa, miłe spędzanie czasu. Jednocześnie tańczyłam w zespole regionalnym. Był to wspaniały czas, gdzie mogłam poznać wielu znajomych; często koncertowaliśmy. Jednak w pewnym momencie zajęcia zaczęły się nakładać na siebie i zdecydowałam, że poświęcę się tylko nauce rysunku i malarstwa oraz że pójdę na studia artystyczne. Jak postanowiłam mając ok 9 lat, tak też wszystko robiłam w tym kierunku. Przygoda szybko stała się pasją i jedynym zajęciem, jakiemu chciałam się poświęcić. -  wspomina Agnieszka Ryszkowska w jednym z wywiadów.

Pasja dziecka naturalną koleją rzeczy stała się sposobem na życie, a czas studiów w Instytucie Sztuki w Cieszynie podpowiedzią nowych form wyrazu, z których najważniejsza okazała się litografia. Sama Agnieszka Ryszkowska zaznacza, że litografia stwarza wiele możliwości realizacji zwłaszcza poprzez wykorzystanie nowych mediów w sztuce.

W pracach artystki można więc dostrzec efekty będące wypadkową różnych eksperymentów wynikających z zastosowania np. przedruków z ksero, rysunków flamastrem czy długopisem. Niekiedy dzięki wydrukom z wykorzystaniem sklejki, jako kamienia litograficznego, artystka sprawia, że każda praca zyskuje na materii, fakturze.

- Tematyka prac Agnieszki Ryszkowskiej jest niezwykle rozległa i obejmuje zarówno naturę, jak i człowieka lub architekturę. Cykl grafik zatytułowany "Katedra", który powstawał w grafice komputerowej CDG jest przykładem fascynującego postrzegania świata oczami wrażliwego artysty jakim niewątpliwie jest Agnieszka Ryszkowska. Jest to opowieść o katedrze oglądanej wewnątrz. Autorka starała się opisać na nowo kształty, kolory, grę faktur. Prace te są wynikiem budowania na nowo wyobrażenia katedry, ale także wyrażają skojarzenia i uczucia związane z tą budowlą. - wyjaśnia Lidia Bąk, właścicielka galerii BE-ART exclusive.

Agnieszka Ryszkowska zajmuje się również wykonywaniem exlibrysów. Ta trudna dziedzina sztuki stała się dla artystki wyzwaniem, które nakazuje w niewielkiej i zwięzłej formie wyrazić osobowość nie tylko swoją, lecz także zleceniodawcy, którym jest np. właściciel bibliozbioru:

- Ekslibrisy są dla mnie każdorazowo wyzwaniem. Staram się oddać w nich najpełniej osobę, której go dedykuję. Wiedząc często niewiele chcę jak najpełniej w tej małej grafice oddać charakter osoby dedykowanej. Wymaga to ode mnie dużego zaangażowania i często poszerzania horyzontów. Jest to za każdym razem ciekawe doświadczenie.

Co ciekawe, Agnieszka Ryszkowska wciąż poszukuje nowych form wyrazu, unikając tym samym zamknięcia i zaszufladkowania. Dlatego kilka lat temu artystka wkroczyła na nową drogę poszukiwań twórczych, jaką okazała się fotografia. Zaczęło się niepozornie: Na ostatnim roku studiów licencjackich Agnieszka Ryszkowska chciała zrobić fakultet z fotografii. Kupiła aparat i... błyskawicznie znalazła nośny temat, jakim była wycinka drzewostanu okalającego jej rodzinną miejscowość.

Kolejnym krokiem rozwijającym tę pasję była decyzja o pójściu do szkoły fotograficznej. Wówczas Agnieszka Ryszkowska trafiła do miejsca, gdzie poznała twórczych i inspirujących ludzi. Wtedy pojawiły się pierwsze tematy prac fotograficznych, które popchnęły Artystkę do podążania także i tą, równoległą wobec innych, ścieżką.

Malarka i fotografka niezwykle ceni sobie możliwość prowadzenia dialogu z odbiorcą. I choć Agnieszka Ryszkowska nigdy nie pokusiła się o możliwość zdefiniowania "targetu" dla swoich prac, to spotkania z adresatami dzieł niezmiennie są dla naszej bohaterki twórcze i inspirujące. Agnieszka Ryszkowska nie należy jednak do grona twórców, którzy potrafią działać pod presją, przeciwnie, artystka ceni sobie okresy zastoju, kiedy zajęta jest zbieraniem i kolekcjonowaniem wrażeń:

- Bywają chwile, że porzucam wszystko - fotografię, grafikę i nie robię kompletnie nic ale za to w tym czasie dużo zwiedzam, spaceruję, czytam. Jednak później przychodzi moment, że wszystkie emocje, które w ten czas zebrałam muszę gdzieś oddać. I wracam do tworzenia… Sztuka stała się integralna częścią mojego życia. A to, co jest dla mnie ważne staram się jakoś opowiedzieć. Różnorodność technik jest wynikiem różnych opowieści. - mówi.

Internetowa galeria sztuki BE-ART exclusive (www.be-art.pl) jest miejscem gdzie można obejrzeć i zakupić prace tej wyjątkowej artystki. Wielotematyka oraz realizowanie wizji artystycznych przy pomocy różnorodnych technik czyni Agnieszkę Ryszkowską artystką pełną pasji, przynoszącą moc inspiracji dla współczesnego odbiorcy.


I.D.MEDIA
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Agnieszka Ryszkowska: kronikarz duszy
Są twórcy, którzy pewnie czują się wyłącznie w jednej dziedzinie sztuki. Są i tacy, którzy całym sobą odkrywają nowe pokłady wrażliwości, a zebrane wrażenia oddają za pomocą różnych technik.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe