Wtorek, 24 kwietnia 2018r. Bony, Horacji, Jerzego
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Jak ważna jest aktywność fizyczna u dziecka?

Aktywność fizyczna poprawia pracę serca i płuc, a także jakość snu. Co jeszcze? O tym w specjalnej rozmowie z Planetą Kobiet Aneta Górska - Kot, Ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, ekspert wspierający akcję „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Dlaczego ruch jest tak ważny w wieku przedszkolnym?
- Kilkulatek rozwija się bardzo intensywnie i to właśnie do jego prawidłowego rozwoju jest mu niezbędna codzienna dawka aktywności fizycznej. Jest ważna, ponieważ ruch wzmacnia, kształtuje i usprawnia nie tylko układ ruchowy, ale także inne ważne układy: nerwowy, immunologiczny czy krwionośny. Aktywność fizyczna poprawia także pracę serca i płuc, usprawnia krążenie i powoduje wzrost mięśni dziecka. Poza tym ruch pobudza apetyt i poprawia jakość snu, a także ma pozytywny wpływ na psychikę dziecka. Na przykład poprawia i kształtuje umiejętność koncentracji i pamięć. Jak więc widać jest niezbędny dla całościowego, prawidłowego rozwoju przedszkolaka, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Jakie aktywności są najlepsze? Czy kilkulatki mogą już uprawiać sport?
- Dzieci w tym wieku lubią zabawę i taka forma ruchu jest dla nich bardzo dobra. Ważne, aby ruch był regularny, aby codziennie dziecko mogło być aktywne. Nie muszą to być zajęcia sportowe, możemy proponować proste aktywności w domu, np. dzieci lubią naśladować różne przedmioty czy zwierzęta, mogą więc np. stać na jednej nodze jak bocian czy rozkładać rączki jak samolot, można też tańczyć i klaskać w rytm muzyki, na spacerze kręcić głową obserwując przelatujące ptaki. Dobrze, by każdego dnia dziecko przebywało na świeżym powietrzu. Wystarczy zwykły spacer, berek czy lepienie bałwana, żeby dziecko otrzymało swoją porcję ruchu. Zajęcia na świeżym powietrzu dodatkowo zahartują, dotlenią i zwiększą wydolność młodego organizmu. Jeśli trudno nam coś wymyślić samemu, to atrakcyjne formy gier i zabaw proponują różnego rodzaju akcje edukacyjne poświęcone prawidłowemu rozwojowi dzieci.

Przykładem jest ogólnopolski program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, którego bezpłatne materiały można pobrać na stronie przyjacielenatury.pl. Znajdziemy w nich właśnie propozycje zabaw z maluchami, a także inne ważne dla rozwoju dziecka informacje, jak np. kwestie związane z prawidłowym żywieniem. Jeśli natomiast chodzi o sport, to proponuję przede wszystkim przyglądać się swojemu dziecku. Kilkulatki mogą już bowiem rozpocząć trenowanie różnych dyscyplin sportowych, jednak oprócz ich predyspozycji fizycznych miejmy też na uwadze to, co nasze dziecko lubi, w czym czuje się dobrze. Nie każde dziecko lubi np. rywalizację i może mu być trudno się odnaleźć w dyscyplinie sportu, która jej wymaga. W efekcie łatwo może się zniechęcić do aktywności fizycznej w ogóle, a tego przecież nie chcemy.

Jak powinna wyglądać dieta aktywnego przedszkolaka? Czy jeśli dziecko jest aktywne, to powinno więcej jeść?
- Ze względu na intensywny rozwój organizmu, posiłki dziecka powinny być szczególnie wartościowe pod względem odżywczym. Oznacza to, że dziecko powinno otrzymywać każdego dnia odpowiednią dawkę witamin, substancji mineralnych i innych składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju. Dlatego posiłki należy komponować z różnych grup produktów. Zgodnie z zaleceniami ekspertów w jadłospisie największy udział mają warzywa i owoce, których powinno być przynajmniej 5 porcji dziennie. Jedną z nich może stanowić szklanka soku. Jest tak dlatego, ponieważ warzywa i owoce to najbogatsze i najlepsze źródło różnych witamin i innych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Oprócz różnorodności ważna jest też równowaga energetyczna. Oznacza to, że dziecko powinno otrzymać każdego dnia taką dawkę energii, jaką będzie w stanie spożytkować.

Dzieci wyjątkowo aktywne, uprawiające sporty, potrzebują jej więcej niż dzieci, których aktywność fizyczna jest umiarkowana. Należy więc wyjątkowo uważnie planować regularne posiłki w ciągu dnia, zaczynając od śniadania, którego nie można pominąć w diecie przedszkolaka. Powinno być tak skomponowane, aby dostarczało energii na kilka najbliższych godzin. Pełnoziarniste pieczywo z pomidorem i wędliną lub serem oraz szklanka soku lub kubek kakao doskonale spełnią to zadanie. W przypadku wzmożonego wysiłku fizycznego, oprócz odpowiedniej dawki energii, pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu organizmu dziecka. Najlepiej podawać oczywiście wodę, jednak kiedy wysiłek jest dłuższy to organizm zaczyna tracić także składniki mineralne (np. potas, wapń). Jeśli więc aktywność fizyczna trwa powyżej 2 godzin, to warto sięgnąć np. po sok czy mus. Oprócz gaszenia pragnienia dostarczą organizmowi witamin i pomogą uzupełnić energię, a jednocześnie mają wygodną formę podania. W ten sposób aktywność fizyczna wsparta prawidłową dietą zapewni naszemu maluchowi zdrowy i prawidłowy rozwój.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Jak ważna jest aktywność fizyczna u dziecka?
Aktywność fizyczna poprawia pracę serca i płuc, a także jakość snu. Co jeszcze? O tym w specjalnej rozmowie z Planetą Kobiet Aneta Górska - Kot, Ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, ekspert wspierający akcję „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

 
zapisz wypisz

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe