Czwartek, 24 maja 2018r. Joanny, Zdenka, Zuzanny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Złote Przeboje Planety Kobiet

Złota kolekcja: Strasznie lubię Cię piosenko / Podchodzą do mnie wolne numery to niezapomniane teksty i piosenki Wojciecha Młynarskiego. Zestaw przebojów i mądrości przekazanych przez mistrza pióra. A już dziś ogłaszamy plebiscyt TOP 10 GOLD Złotych Przebojów Wojciecha Młynarskiego.
Plebiscyt TOP 10 GOLD WOJCIECH MŁYNARSKI
Dla wszystkich oddających głosy przygotowaliśmy 20 wyjątkowych zestawów nagród. Ich sponsorami jest Muzeum Figur Woskowych Kraków oraz NESTIA - Odszkodowania. 

Głosy wysyłamy do 30 marca na adres mmp@poczta.fm

Finał plebiscytu połączony będzie z wręczeniem statuetlki na ręce firmy fonograficznej Warner Music Poland, wydawcy "Złotej Kolekcji" - WOJCIECH MŁYNARSKI.

WOJCIECH MŁYNARSKI "ZŁOTA KOLEKCJA"
Poeta, satyryk, dramaturg, scenarzysta, autor tekstów piosenek, librecista, tłumacz, piosenkarz, kompozytor, reżyser, a na dodatek „pszczul”. Od pszczółki, bo taki pracowity i perfekcyjny w każdej z tych ról. Rymotwórstwo piosenkowe (sam siebie nazywa przyzwoitym tekściarzem-rzemieślnikiem) ćwiczył w klubie studenckim Hybrydy. Doskonalił w zacnych warszawskich kabaretach Dreszczowiec, U Lopka oraz w kabarecie Dudek. Z wykształcenia filolog, z zamiłowania socjolog, wypracował unikatowy gatunek artystyczny – śpiewany felieton.

„Idea satyry, którą uprawiam – pisał niedawno we wstępie do swojej biografii – jest szalenie prosta. Po pierwsze przyświecają mi wzory Hemara, Tuwima, Światopełka Karpińskiego, Jurandota, Minkiewicza, Przybory. Gdy w 89 roku upadla Cenzura, słyszało się głosy, że należy porzucić wszelkie aluzje i niedomówienia i rąbać po imieniu i nazwisku jak obuchem przez łeb”.

Nie przystał jednak do tego zastępu, nie zmienił metaforycznego i aluzyjnego sposobu pisania, i nadal odwołuje się do wrażliwości i inteligencji swych odbiorców. Jak nikt przed nim – i na razie nie widać, aby miał godnych następców – posiadł umiejętność portretowania rzeczywistości we wszystkich jej aspektach. Jak w podręczniku historii w jego rymowankach opisane zostały wszystkie polskie przywary, nasze kryzysy i zakręty polityczne. Jego „Kapturek” nie jest bohaterem dziecięcej bajki, zbyt mało jego zdaniem (i chyba ma rację) było i jest szarych „komórek do wynajęcia”, odpowiedzi na hasło „w co się bawić” nie uzyskał, jego „walec” niewiele w swoim czasie mógł wyrównać, więc dalej robi swoje.

Tępi fałsz i obłudę. Ironia i drwina jest dalej ważnym elementem jego artystycznego arsenału. Ale potrafi być także zwyczajnie rubaszny, liryczny i sentymentalny. Ba, umie z piosenki uczynić doświadczalne poletko dla słownego żartu, bezpretensjonalnego dowcipu, zwyczajnej zabawy „językiem polskim”. A tłumaczenia? Brel, Buscaglione, Aznavour, Brassens, Okudżawa, Wysocki? Cóż za translatorskie mistrzostwo.

Z form małych ewoluuje z powodzeniem w stronę wielkich – librett operowych Henryk VI na łowach i Kalmora, librett operetkowych i musicalowych, m.in. Cień, Awantura w Recco, Wesołego powszedniego dnia, Nędzy uszczęśliwionej epilog, Jesus Christ Superstar i niezliczonych tekstów piosenek do widowisk estradowych i telewizyjnych, wodewili i filmów. Dla siebie i innych.

A gdy znowu porzuca formy wielkie dla „ulotnych”, koncertuje, nagrywa, drukuje w dziennikach, periodykach i książkach, opowiada w radiu i telewizji, uświetnia jubileusze cudze i własne. Do perfekcji opanował umiejętność nawiązywania kontaktu ze swoimi słuchaczami i czytelnikami. Zawsze interesowało go to, by piosenka była formą rozmowy z publicznością. I ona to rzeczywiście robi. Rozmawia z nim, reagując, śmiejąc się, bijąc brawo. Jedni robią to, gdyż pamiętają stare, dobre czasy, inni dlatego że „Wojciechowe” stare piosenki są dla nich zupełnie nowe. A te całkiem świeże? Są i zapewne będą, dawne absurdy bowiem nieustannie zastępują nowe. Tematów więc do satyry na pewno nie zabraknie.

A zatem nie czyńże Drogi Autorze nic innego, tylko „rób swoje”.

 


CD 1:

STRASZNIE LUBIĘ CIĘ PIOSENKO

1.Jesteśmy na wczasach
2.Polska miłość
3.Obiad rodzinny
4.Tupot białych mew
5.Światowe życie
6.Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę
7.Bynajmniej
8.Weź pan siekierkę
9. Jeszcze w zielone gramy
10. Żniwna dziewczyna
11. Szajba
12. Ballada o Dzikim Zachodzie
13. Przedostatni walc
14. Och, ty w życiu
15. Moje ulubione drzewo
16. Nie mam jasności w temacie Marioli
17. Fruwa twoja marynara
18. Ach, to był szał, gdy Duduś grał
19. Rap w sprawie diety
20. Ballada o szewcu Dratewce
21. Daj Des
22. Strasznie lubię cię piosenko

CD 2:
PODCHODZĄ MNIE WOLNE NUMERY

Teatr Ateneum w Warszawie, 1986, Tadeusz Suchocki – fortepian zapowiedź

1.Niedziela na Głównym zapowiedź
2.W co się bawić? zapowiedź
3.Po co babcię denerwować zapowiedź
4.Przyjdzie walec i wyrówna muz. Jerzy Wasowski zapowiedź
5.Układanka muz. Jerzy Wasowski zapowiedź
6.Ballada o maratonie pływackim Sopot – Puck muz. Jerzy Derfel zapowiedź
7.Tak jak malował pan Chagal muz. Leopold Kozłowski zapowiedź
8.Róbmy swoje muz. Jerzy Wasowski Auditorium des Halles w Paryżu, 1989, Jerzy Derfel – fortepian zapowiedź
9. Ej, raz! mel. lud. zapowiedź
10.Podchodzą mnie wolne numery muz. Wojciech Młynarski zapowiedź
11.Diatryba muz. Jerzy Wasowski zapowiedź
12. Kuplety o cyrku muz. Wojciech Młynarski zapowiedź
13. Piosenka tonącego muz. Jerzy Derfel zapowiedź
14. Ballada o szachiście muz. Jerzy Wasowski zapowiedź
15. Ballada o dwóch koniach muz. Jerzy Wasowski zapowiedź
16. 44 na wcześniej muz. Jerzy Derfel zapowiedź
17. Szpital wstrętny i ponury muz. Jerzy Wasowski zapowiedź
18. Jeszcze w zielone gramy muz. Jerzy Matuszkiewicz Siwieję muz. Jacek Szczygieł

Materiały prasowe: Warner Music Poland / EMPIK
Opracował: MTV24.TV
Współpraca: ONE FM / PLANETA KOBIET / ATV WARSZAWA / ONE RECORDS / MTV24.TV
Nagrody ufundowane przez: NESTIA Odszkodowania / Muzeum Figur Woskowych Kraków

Polecamy: 

https://www.facebook.com/poloniawaxmuseum/?fref=ts 
https://www.facebook.com/nestiaodszkodowania/?fref=ts
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Złote Przeboje Planety Kobiet
Złota kolekcja: Strasznie lubię Cię piosenko / Podchodzą do mnie wolne numery to niezapomniane teksty i piosenki Wojciecha Młynarskiego. Zestaw przebojów i mądrości przekazanych przez mistrza pióra. A już dziś ogłaszamy plebiscyt TOP 10 GOLD Złotych Przebojów Wojciecha Młynarskiego.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

MŁYNARSKI wspaniały i jedyny taki trafny tekściarz :(
Zbyszek 2017-03-20 21:35:27
Odszedł Wielki :( :(
Marek 2017-03-20 20:41:26


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

 
zapisz wypisz

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe