Niedziela, 22 kwietnia 2018r. Łukasza, Kai, Nastazji
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Książka zamiast kwiatów dla mamy

Co roku, na Dzień Matki kobiety są obdarowywane kwiatami, biżuterią, kosmetykami. Te prezenty, choć cieszą, nie zawsze są jednak zaskakujące. Wśród mam z pewnością znajdują się takie, które z ucieszyłby prezent, wymagający od darczyńcy nieco więcej zastanowienia. Takim prezentem jest chociażby książka.
Już od czasów starożytnych matki były darzone szczególną czcią. Boginie matki kojarzone były bowiem z płodnością oraz urodzajem. W kulturze katolickiej i prawosławnej ogromnym szacunkiem darzy się Maryję z Nazaretu. Zwyczaj obchodzenia Dnia Matki pojawił się już w siedemnastowiecznej Anglii. W tym czasie był on nazywany „niedzielą u matki” i jego celebracja polegała na modlitwie oraz wręczaniu matkom drobnych podarunków, w zamian za ich błogosławieństwo.

W Polsce Dzień Kobiet obchodzony jest od nieco ponad stu lat, a jego pierwsze obchody zanotowany w roku 1914 w Krakowie. Od tego czasu święto bardzo zyskało na popularności i obecnie pamięć o uznaniu dla naszych mam pielęgnowana jest już od najmłodszych lat. W przedszkolach i szkołach podstawowych dzieci przygotowują z tej okazji własnoręcznie robione prezenty, a czasem także wydarzenia artystyczne poświęcone celebracji tego święta.

Oryginalny prezent
Z okazji Dnia Matki kobiety zazwyczaj dostają kwiaty, słodycze, lub kartki świąteczne. Niewątpliwie umilą one dzień każdej z pań, lecz trudno nie zgodzić się z tym, że są one dość oczywiste. Mniej wyeksploatowanym, ale równie miłym pomysłem na prezent, jest książka. I chociaż do Dnia Matki jeszcze jest trochę czasu to warto już teraz zastanawiać się nad tym, jak możemy uszczęśliwić naszą mamę. Lepiej wcześniej zacząć myśleć nad tym tematem, żeby później nie musieć na szybko wybierać prezentu, który może okazać się nietrafiony.

Dzięki niezliczonej liczbie autorów na całym świecie wybór lektury może stanowić nie lada wyzwanie, a także sprawdzian ze znajomości gustu naszych mam. Zanim jednak zdecydujemy się na taki prezent, warto dobrze przemyśleć kwestię tego, jaka lektura ucieszy kobietę, którą zamierzamy obdarować, gdyż zależy nam na jej radości.

Jaką książkę wybrać?

Według badania CBOS największą popularnością wśród Polaków cieszą się książki o tematyce podróżniczej, historycznej i biograficznej. Wśród tych tematów warto zwrócić uwagę na kilka niżej wymienionych pozycji – zarówno tych bestsellerowych, jak i nieco bardziej niszowych.

Podróż w nieznane
Powszechnie mówi się, że książki podróżnicze poszerzają horyzonty i naszą wiedzę o świecie, dlatego właśnie cieszą się taką popularnością. Wśród coraz chętniej opisywanych przez pisarzy obszarów są kraje Dalekiego Wschodu, które coraz częściej stają się celem podróży turystycznych. Dzięki książkom na temat krajów tak odległych kulturowo i geograficznie od Polski, można się wiele dowiedzieć o tamtejszych zwyczajach i ludziach, przez co w pewien sposób przygotować mentalnie do takiej podróży. Pozycją, która zdecydowanie wpisuje się w tematykę podróży są „Nieznane Indie” autorstwa Walthera Eidlitza opublikowane przez Wydawnictwo Manendra, które świetnie ukazują kulturę dalekiego świata oraz historię człowieka, który na przekór wszelkim przeciwnościom losu decyduje się spełnić swoje długo pielęgnowane pragnienie – czyli zgłębianie tamtejszej duchowości. Książka opisuje przeżycia mężczyzny, który uciekając przed wojną postanawia wyjechać do Indii, gdzie szukając spokoju i medytacji musi zmierzyć się z niekoniecznie przyjazną i sprzyjającą głębokim przemyśleniom rzeczywistością.

Inną, nieco bardziej popularną propozycją jest książka pod tytułem „Przesunąć horyzont” polskiej podróżniczki i dziennikarki - Martyny Wojciechowskiej. Podobnie jak „Nieznane Indie” opisuje ona trudy zmagania się z własnymi słabościami i rozłąką z rodziną. To nie tylko historia trudnego zdobywania najwyższego szczytu świata i poskramiania górskiego żywiołu, ale także opis wewnętrznej walki autorki.

Kobieca perspektywa
Dla Pań, które lubią książki pisane przez kobiety i ukazujące kobiecy punkt widzenia również mamy kilka propozycji. Jedną z takich książek jest chociażby „Dziennik Bridget Jones”, autorstwa Helen Fielding. Mimo iż, zapewne większość kobiet dobrze zna historię Bridget z jej filmowych adaptacji, to jej książkowa wersja z pewnością zadowoli miłośniczki powieści pełnych humoru i ciepła. Inną książką, która również wpisuje się w nurt powieści obyczajowych, opisujących pełne ciekawych zdarzeń życie kobiety, jest „Szafranowy Krzyż”. Książka ta opisuje prawdziwą historię życia J. Dany Trent, która zaraz po ślubie wyrusza w podróż do Indii. Historia ta w żartobliwy, ciepły sposób pokazuje pokonywanie trudów małżeństwa osób, które wyznają zupełnie inne religie.

Chociaż Dzień matki jest dopiero w maju, warto już teraz przemyśleć sprawę prezentu. Być może książka okaże się tym idealnym?
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Książka zamiast kwiatów dla mamy
Co roku, na Dzień Matki kobiety są obdarowywane kwiatami, biżuterią, kosmetykami. Te prezenty, choć cieszą, nie zawsze są jednak zaskakujące. Wśród mam z pewnością znajdują się takie, które z ucieszyłby prezent, wymagający od darczyńcy nieco więcej zastanowienia. Takim prezentem jest chociażby książka.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Na książkę M.Wojciechowskiej nie wpadłam, kupię na imieniny. Zamówiłam już za to coś lekkiego "Francuskie zlecenie"Szepielak. Ale kwiaty i tak będą, nie ma Dnia Matki bez kwiatów. Mogą być w doniczce:)
Danka 2017-05-14 00:45:50


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

 
zapisz wypisz

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe