Sobota, 20 kwietnia 2024r. Agnieszki, Amalii, Czecha
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Badania laboratoryjne wykonuj profilaktycznie

Regularne przeprowadzanie badań laboratoryjnych czasami może uratować życie. Wczesne wykrycie choroby, która nawet przez wiele lat nie wykazuje żadnych objawów, pozwoli podjąć skuteczne działania zapobiegawcze lub lecznicze zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie.
W teorii podstawowe badania powinniśmy wykonywać raz do roku, niestety w praktyce rzadko kiedy pacjenci stosują się do tego zalecenia. Czy regularne wykonywanie badań pozwoli cieszyć się zdrowiem dłużej? Badania laboratoryjne to potężne narzędzie nowoczesnej medycyny, które pozwala odpowiednio wcześnie wykryć chorobę nawet w bardzo wczesnym stadium. Już kilka podstawowych badań pozwala lekarzowi zorientować się, jaki jest stan zdrowia pacjenta i podjąć decyzje o dalszych kierunkach badań.

Rozpoznanie cukrzycy typu 2 i dyslipidemii
Wiele chorób rozwija się w organizmie, nie wywołując przez lata dolegliwości, jednak właśnie przy pomocy badań lekarz może bardzo wcześnie dostrzec zbliżające się zagrożenie, zwłaszcza w takich chorobach jak cukrzyca typu 2 lub dyslipidemia. Cukrzyca typu 2, nazywana również cukrzycą dorosłych, to choroba dziedziczna – dziedziczy się skłonność do rozwoju choroby (genetyczne zaburzenie wydzielania i/lub działania insuliny), a jej wystąpieniu sprzyja otyłość, która jest przyczyną insulinoodporności. W grupach ryzyka konieczne jest prowadzenie badań przesiewowych w kierunku cukrzycy, ponieważ u ponad połowy chorych nie występują objawy hiperglikemii (stan, w którym poziom cukru we krwi wzrasta ponad poziom prawidłowy). Takie badania powinno wykonywać się raz na 3 lata u każdej osoby powyżej 45. roku życia, natomiast raz w roku niezależnie od wieku u osób, które znajdują się w grupie ryzyka.

– Osoby, które cierpią na nadwagę lub otyłość, w ich rodzinie były przypadki zachorowań na cukrzycę, są mało aktywnie fizycznie lub u których wcześniej stwierdzono stan przedcukrzycowy szczególnie muszą zwracać uwagę na profilaktyczne wykonywanie badań. W ten sposób lekarz posiada stały nadzór nad zdrowiem pacjenta, a razie gorszych wyników dostosuje odpowiednią dietę lub leczenie – mówi lek. med. Jacek Rączewski z kliniki Natural Medical.

Kolejnym, wcześniej wspomnianym schorzeniem, w przypadku którego kluczową rolę w rozpoznaniu odgrywają badania laboratoryjne, jest dyslipidemia (to stan, w którym stężenie lipidów i lipoprotein w osoczu krwi jest nieprawidłowe), potocznie przez pacjentów nazywane zbyt wysokim cholesterolem lub wysokimi trójglicerydami. Badania profilaktyczne (przesiewowe) powinno wykonywać się na czczo, u mężczyzn zwłaszcza powyżej 40.roku życia, u kobiet powyżej 50 lat lub w okresie pomenopauzalnym, osób obciążonych rodzinnie przedwczesnym występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego, pacjentów z nadciśnieniem tętniczym czy osób z otyłością.

Badanie krwi i moczu szybkimi metodami na wykrycie chorób
Niezwykle ważne, powszechnie znane i jednocześnie tanie są badania biochemiczne, czyli m.in. morfologia krwi obwodowej Warto je wykonać, kiedy odczuwa się nadmierne zmęczenie, ogólne osłabienie, zmienia się waga ciała czy skóra staje się blada lub zażółcona. Już dzięki wykonaniu tylko morfologii lekarz może wykryć m.in. niedokrwistość (anemie), infekcje, stany zapalne, niedobory witamin, żelaza, alergie, choroby szpiku – białaczki i wiele innych.

– Badania biochemiczne pozwalają zorientować się, jak funkcjonują nasze narządy wewnętrzne, wątroba i drogi żółciowe (AST, ALT, bilirubina, białko całkowite i albumina), nerki (kreatynina, GFR, mocznik, potas), metabolizm puryn - ryzyko dny moczanowej (kwas moczowy). To oczywiście bardzo uproszczona interpretacja – zawsze ocena badań przez doświadczonego lekarza jest niezbędna – komentuje lek. med. Jacek Rączewski.

Innym równie istotnym badaniem jest badanie moczu. To nie tylko metoda na sprawdzenie, czy w organizmie znajdują się groźne bakterie, ale także sposób na wykrycie zaburzeń metabolicznych i ogólnoustrojowych. Tego typu badania nie mają być jedynie wsparciem przy diagnozie lekarskiej czy pomocy dietetycznej, ale przede wszystkim wsparciem dla zdrowia pacjenta. Należy pamiętać, że badań laboratoryjnych nie wykonuje się wyłącznie w przypadku choroby, ale zwłaszcza po to, aby jej uniknąć lub szybko przeciwdziałać.

Najnowsze rozwiązania w medycynie – badania genetyczne
Nowe technologie otwierają także inne opcje w badaniach profilaktycznych. Coraz bardziej dostępne stają się różne badania genetyczne. Niektóre laboratoria udostępniają je w formie raportów tak przygotowanych, że stają się zrozumiałe dla każdego pacjenta. Pozwalają zorientować się, jak powinniśmy odżywiać się w zakresie mikro i makro składników, aby zachować zdrowie i prawidłową masę ciała. Dają one również wgląd w to, jakie ryzyko różnych chorób jest zapisane w naszych genach.

Wiedząc to, można podjąć kroki zaradcze – odżywiać się w zgodzie z własną prywatną piramidą żywieniową, stosować indywidualnie dobrane dawki witamin i mikroskładników odżywczych, zadbać o zmniejszenie ryzyka zachorowania na schorzenia cywilizacyjne, a także dobrać odpowiednią ilość i jakość aktywności ruchowej lub sportowej. Badania genetyczne pozwalają także zorientować się w swoich predyspozycjach do różnych nowotworów.

Badania laboratoryjne mogą pomóc nie tylko lekarzom wykryć chorobę we wczesnym stadium, ale i pacjentom szybko wrócić do zdrowia. Regularna profilaktyka uchroni nas przed zagrożeniem groźnymi chorobami typu cukrzyca czy nawet nowotwór i pozwoli cieszyć się życiem dłużej, jednocześnie zachowując pełną sprawność oraz dobre samopoczucie.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Badania laboratoryjne wykonuj profilaktycznie
Regularne przeprowadzanie badań laboratoryjnych czasami może uratować życie. Wczesne wykrycie choroby, która nawet przez wiele lat nie wykazuje żadnych objawów, pozwoli podjąć skuteczne działania zapobiegawcze lub lecznicze zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Trzeba dbać o badania profilaktyczne. Uważam, że warto zainteresować się takimi rzeczami jak chcemy dbać o nasze zdrowie. Tutaj http://www.hotel-palac.pl/badania-profilaktyczne-ktore-powinienes-wykonywac-przynajmniej-raz-w-roku/ też to fajnie opisywali.
Grażka  2020-05-18 13:10:51


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe