Piątek, 29 marca 2024r. Marka, Wiktoryny, Zenona
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Wiosenny przegląd w domku letniskowym

W tym roku prawdziwa wiosna przyszła dopiero w maju. To ostatni dzwonek, by działkowicze i właściciele domków letniskowych pomyśleli o przedsezonowym przeglądzie swoich nieruchomości. Nie można z nimi zwlekać, bo z czasem ewentualne usterki, mogą zmienić się w poważny problem.
Ekspertka Avivy podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas przeglądów i jak zabezpieczyć się przed szkodami w przyszłości.

Po pierwsze: zadbajmy o dach nad głową
Zima to czas, kiedy domki letniskowe, altany, szopy i inne budynki użytkowane głównie w sezonie wiosenno-letnim, narażone są na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, do których zaliczyć możemy np. niskie temperatury i intensywne opady śniegu. Kapryśna wiosenna pogoda nie jest jednak łaskawsza. Odwilż przeplatająca się z nawracającym mrozem sprawia, że topniejący lód i śnieg mogą spowodować wiele problemów – uszkadzając nadwyrężony zimą dach. Warto więc jak najszybciej sprawdzić stan poszycia i upewnić się, czy nie pojawiły się w nim dziury i poważniejsze uszkodzenia. Nawet te mniejsze mogą stać się bowiem kłopotliwe, gdy niskie temperatury powrócą, a pod dachówki dostanie się woda.

Co jeszcze warto sprawdzić?
W przypadku starszych domków letniskowych z nieszczelnymi drzwiami i oknami, zdecydowanie wzrasta ryzyko wystąpienia wilgoci, a co jest z tym związane, rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni. Jeśli dostrzeżemy taki problem, powinniśmy działać jak najszybciej. Warto zakupić specjalne środki, np. pochłaniacze wilgoci i dokładnie wietrzyć pomieszczenia a miejsca zaatakowane przez grzyb zabezpieczyć odpowiednimi preparatami, aby nie dopuścić do ich dalszego rozprzestrzeniania. Jest to także wyraźny sygnał, że pora rozważyć remont domku letniskowego. Późniejsze wiosenno-letnie deszcze mogą bowiem nasilić problem i doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Podczas przeglądu nie zapomnijmy również o rynnach i kominach, które mogły zostać zatkane przez gałęzie i opadające liście.

– Zadbajmy o udrożnienie przewodów kominowych i instalacji deszczowej. Utrzymywanie ich w należytym stanie technicznym jest ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale będzie miało także znaczenie przy staraniu się o wypłatę środków z tytułu ubezpieczenia, kiedy dojdzie do awarii lub nieszczęśliwego zdarzenia – przypomina Małgorzata Skibińska, dyrektor działu indywidualnych ubezpieczeń majątkowych w Avivie.

Pamiętajmy także, że instalacja elektryczna, powinna przechodzić bieżące konserwacje przynajmniej raz w sezonie. Wiosna jest świetną okazją do tych działań. Nie zawsze możemy zapanować nad działaniem sił natury, ale z pewnością możemy przed nimi zabezpieczyć naszą własność.

– Warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które zapewni nam wsparcie finansowe w przypadku szeregu zdarzeń: pożaru, powodzi czy uszkodzeń mienia powstałych w trakcie huraganu. W przypadku polis, które chronią nasz dom, możemy wybrać standardowy lub rozszerzony zakres ochrony. Ta sama zasada obowiązuje, gdy chcemy ubezpieczyć letnią posiadłość. Z dodatkowym pakietem nie będziemy musieli obawiać się np. o koszty naprawy powstałych awarii czy skutków kradzieży – radzi Małgorzata Skibińska z Avivy.

Nieproszeni „goście”
Opuszczone na czas zimy i początek wiosny altany i domki letniskowe bywają także schronieniem dla dzikich czy bezdomnych zwierząt. Tacy „goście”, jak np. koty, myszy, kuny czy nietoperze, mogą narobić wiele szkód, niszcząc meble, podłogi, itp. Bywa, że odwiedzając działkę na wiosnę, odkrywamy poważne zniszczenia, których sprawcami mogą być także wandale lub złodzieje.

– W pierwszej kolejności należy zadbać o własne bezpieczeństwo – radzi Małgorzata Skibińska z Avivy. – Jeżeli nasza własność była ubezpieczona, powinniśmy również jak najszybciej powiadomić ubezpieczyciela oraz odpowiednie służby o zaistniałym zdarzeniu. Zanim te nie pojawią się na miejscu, nie należy przystępować do samodzielnych napraw. Będzie to możliwe dopiero po sporządzeniu raportów i spisaniu odpowiednich protokołów. Warto jednak zrobić zdjęcia zniszczeń i wykonać listę uszkodzonych czy skradzionych przedmiotów. Uzupełnią one dokumentację niezbędną dla firmy ubezpieczeniowej, przyspieszając likwidację szkody.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Wiosenny przegląd w domku letniskowym
W tym roku prawdziwa wiosna przyszła dopiero w maju. To ostatni dzwonek, by działkowicze i właściciele domków letniskowych pomyśleli o przedsezonowym przeglądzie swoich nieruchomości. Nie można z nimi zwlekać, bo z czasem ewentualne usterki, mogą zmienić się w poważny problem.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe