Czwartek, 28 marca 2024r. Anieli, Kasrota, Soni
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Wieczór muzycznych opowieści

Opowieści kobiet: pieśni miłosne jidysz Oli Bilińskiej oraz zapomniana muzyka Warmii i Mazur w interpretacji Ani Brody, mistyka sufickich poezji wplecionych w instrumentalną ceremonię irańskiego zespołu Homayoon, tradycyjne utwory Baulów, głoszące miłość i pokój, w wykonaniu Debaliny Bhowmick & Folk of Bengals...
Wielowątkowa i niezwykle ekspresyjna muzyczna narracja kultowej Dikandy - tak wyglądał finał tegorocznej edycji Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

O uczuciach

Sobotni cykl koncertów rozpoczęła Ola Bilińska z zespołem, prezentując projekt “Libelid”, będący kontynuacją wydanych przed trzema laty “Kołysanek Jidysz” (album “Berjozkele”). Była to niezwykle nastrojowa, subtelna, a zarazem ultranowoczesna opowieść o uczuciach, tych najgłębszych, odpornych na czas, obyczaje, ludzkie tragedie i niepowodzenia. Miłość wyśpiewana w języku jidysz. Powaga tradycji, przełamana niespokojnym duchem współczesnych poszukiwań muzycznych autorki projektu. Na scenie w Żydowskim Muzeum Galicja, obok wokalistki i gitarzystki, pojawili się muzycy grający na wiolonczeli, harfie, kontrabasie i trąbce. Brzmienie tego dość niecodziennie dobranego instrumentarium dodała wykonaniom lekkości i uroku.

O uczuciach była również opowieść Ani Brody. Tyle że ta odnosiła się do regionu, rodzinnych stron, miejsca, które artystka nosi w sercu i umyśle. Krakowski klub Alchemia wypełniła muzyka Warmii i Mazur. Ujmujące melodie, energia - dla słuchaczy niezwykle ciekawe odkrycie mało znanej tradycji krainy polskich jezior.

 


O tym, co mistyczne

Wraz z ustaniem deszczu, rozpoczęła się koncertowa triada na Placu Wolnica. Zainaugurowali ją muzycy z Iranu, tworzący kwartet Homayoon. Ich opowieść miała podwójny charakter. Jej osią był kontekst instrumentalny. Artyści zaprezentowali niezwykle wysoki poziom, wykonując muzykę perską, na typowych dla tego regionu instrumentach strunowych szarpanych (tar, setar), perkusyjnych (daf, tombak) i na flecie (ney). Uzupełnieniem orientalnego transu i zmysłowo sączących się bliskowschodnich brzmień był śpiew i słowo. Muzycy czerpią z poezji mistyka Dżalala ad-Din Muhammada ar-Rumi). Koncert wywołał szczery entuzjazm niezrażonej deszczową aurą publiczności.

O żywiołach
Świętująca w tym roku dwudziestolecie istnienia Dikanda, to jeden z pionierów sceny world music w Polsce. Żywioł, którego granice stale się przesuwają. Zaskakują, poruszają, wzruszają, rozbudzają szaleństwo. Przepisem na sukces tegorocznych jubilatów wydaje się być szczerość i niesłabnąca pasja do muzyki. Licznie zgromadzona publiczność w pełni dała się ponieść płynącej ze sceny energii, a Plac Wolnica wypełnił się nieczęsto panującą w murach dostojnego miasta, niczym nieskrępowaną, czystą radością.

Na repertuar Dikandy złożyły się utwory z poprzednich płyt, a także najnowsze piosenki, które pojawią się na niewydanym jeszcze krążku. Opowieść o żywiole życia w tej części Europy - między Bałtykiem, a Tatrami, w cieniu Karpat, w zakolach Dunaju, pośród Słowian, Cyganów i Żydów, wielokulturowo i z otwartym sercem. Koncert zwieńczył spontaniczny góralski zaśpiew charyzmatycznej liderki zespołu Anny Witczak-Czerniawskiej oraz festiwalowego konferansjera i znakomitego muzyka Krzysztofa Trebuni-Tutki.

 


O miłości i pokoju
Ostatnim koncertem tegorocznej edycji Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje był występ pochodzących z Kalkuty Debaliny Bhowmick i zespołu Folks of Bengal. Publiczność miała okazję usłyszeć rdzenną muzykę Baulów, niewielkiej społeczności zamieszkującej Indie, której wpływ na kulturę kraju okazał się odwrotnie proporcjonalny do liczebności. Baulowie to wędrowni śpiewacy, głoszący pieśni miłości i pokoju. Tradycyjne śpiewy tej grupy etnicznej zostały wpisane na listę arcydzieł ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Koncert Folks of Bengal był okazją do wyciszenia i łagodnego zwieńczenia festiwalu, ale również okazał się klamrą, łączącą ostatni dzień z pierwszym, gdy zupełnie inne oblicze muzyki indyjskiej zaprezentował pochodzący z tego samego miasta Debashish Bhattachrya.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Wieczór muzycznych opowieści
Opowieści kobiet: pieśni miłosne jidysz Oli Bilińskiej oraz zapomniana muzyka Warmii i Mazur w interpretacji Ani Brody, mistyka sufickich poezji wplecionych w instrumentalną ceremonię irańskiego zespołu Homayoon, tradycyjne utwory Baulów, głoszące miłość i pokój, w wykonaniu Debaliny Bhowmick & Folk of Bengals...
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe