Piątek, 20 lipca 2018r. Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

3 sposoby na pourlopową chandrę w pracy

Urlop to czas wypoczynku, regeneracji i korzystania z wielu przyjemności. Czasami jednak powrót do pracy po dłuższej przerwie może skutkować uczuciem przygnębienia. Jak wynika z badania Pracuj.pl Powrót z urlopu 2017 połowa ankietowanych wracając z urlopu jest wypoczęta i gotowa do nowych wyzwań, a druga połowa – odczuwa pourlopową chandrę. Co zrobić, by była ona jak najmniej odczuwalna? Pracuj.pl radzi jak zapobiec złemu nastrojowi i przestawić się na aktywne działanie.

Badanie Pracuj.pl Powrót z urlopu 2017 pokazuje, że niechętnie wracamy do pracy po wakacjach. Aż 44% badanych zadeklarowało, że na myśli o pierwszym dniu pracy odczuwa przygnębienie. Mimo tego, że niemal co piąty respondent cieszy się, że wraca do pracy po urlopie – większości osób przydałaby się porządna dawka dobrej energii, by dobrze wdrożyć się w nowy tryb pracy.

Najważniejsze w przygotowaniu się do powrotu do pracy po urlopie jest odpowiednie nastawienie. Nie warto zamartwiać się, że urlop się skończył, a my wracamy do szarej codzienności. Podejdźmy do powrotu do pracy, jak do nowego startu zawodowego, ponieważ ze świeżymi pomysłami i planami nasza chęć do działania na pewno się zwiększy.

KATARZYNA MARCINIAK, STARSZY SPECJALISTA DS. KOMUNIKACJI WEWNĘTRZNEJ I EMPLOYER BRANDINGU W GRUPIE PRACUJ.

SPOSÓB 1 – DZIEL SIĘ WRAŻENIAMI PO URLOPIE
Podczas urlopu wstajemy o dowolnej godzinie, zapominamy o deadline’ach i codziennych obowiązkach. Ładujemy akumulatory i nie myślimy o tym, co się dzieje w pracy – co potwierdza prawie 60% badanych przez Pracuj.pl osób. Ale nie wszyscy! Blisko 20% badanych przyznało jednak, że na urlopie wędruje myślami do tego, co dzieje się w pracy. Co więcej, od spokojnego odpoczynku odciąga nas również internet. Aż połowa ankietowanych przyznała, że dzieli się wrażeniami z wakacji na portalach społecznościowych. Zdecydowanie lepszym pomysłem byłoby poświęcenie swojego czasu urlopowego wyłącznie na relaks i wakacyjne atrakcje – telefon/tablet odkładając na bok.

Czasem warto dzielenie się miłymi chwilami spędzonymi na urlopie, rozpocząć dopiero po powrocie, na przykład podczas przerwy w obowiązkach. Wspólna kawa i pogawędka z kolegami z pracy może okazać się miłą odskocznią od piętrzących się deadline’ów. Potwierdza to 1/3 badanych osób, dla których dzielenie się wrażeniami po urlopie ze współpracownikami jest sprawdzonym sposobem na powakacyjne przygnębienie.SPOSÓB 2 – WYGOSPODARUJ WIĘCEJ CZASU NA POWRÓT

Aż 36% badanych przez Pracuj.pl zadeklarowało, że po powrocie z urlopu ciężko jest zebrać myśli i zająć się codziennymi obowiązkami w pracy. Jak ta grupa radzi sobie z pourlopową chandrą? Przede wszystkim daje sobie czas na wytchnienie - pierwsze godziny po powrocie z urlopu spędzając na mniej wymagających zadaniach. Z takiego rozwiązania korzysta blisko 65% badanych. Z kolei 1/5 z nich z chandrą radzi sobie przechodząc do planowania kolejnego urlopu. Są osoby, które od razu po urlopie, bez sentymentów rzucają się w wir pracy (23% ankietowanych). Jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich i jak potwierdziła to większość badanych, po wakacyjnych podróżach potrzebujemy wytchnienia. W tej sytuacji przydatnym rozwiązaniem może okazać się zaplanowanie powrotu tak, by przed rozpoczęciem pracy wygospodarować jeden lub dwa dni na odpoczynek. Nasz organizm potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do zmiany i oswoić z powrotem do służbowego środowiska.

Jeżeli mamy możliwość wcześniejszego powrotu z urlopu, uwzględnijmy dwa aspekty: czas na regenerację po trasie i czas na przygotowanie spraw na następny dzień. Z racji tego, że w dni wolne nasz organizm pracuje na wolniejszych obrotach, to w pierwszym dniu pracy możemy ustawić budzik godzinę wcześniej. Dzięki temu, bez problemu wdrożymy się w tryb porannego wstawania, zdążymy zjeść śniadanie i spokojnie dojechać do pracy.SPOSÓB 3 – TWÓRZ, PLANUJ, DZIAŁAJ Z NOWĄ ENERGIĄ!

Co drugi ankietowany po powrocie do pracy chętnie wraca myślami do urlopu. - I nie jest to nic złego, jeżeli to rozmarzenie mija, a dobry nastrój pozostaje – komentuje Katarzyna Marciniak z Pracuj.pl. Bo jak, wynika z badania Pracuj.pl - urlop opłaca się zarówno pracodawcy, jak i samemu zainteresowanemu, czyli pracownikowi.

Prawie połowa badanych wskazuje, że po dłuższym wypoczynku jest chętna do angażowania się w różne zawodowe projekty. Nie tylko te związane z wykonywanymi obowiązkami, ale i takie, które realizowane są w innych zespołach. Dobry urlop procentuje także większym spokojem oraz dystansem do codziennych zawodowych spraw, co deklaruje aż 58% respondentów.

- Czas po urlopie jest doskonałym momentem, by zaangażować się w nowy projekt, pozyskać nowych zawodowych kontaktów, czy podjąć studia podyplomowe. Warto wykorzystać pozyskaną po urlopie energię na nowe wyzwania, które sprawią nam satysfakcję i wzbogacą w nowe doświadczenia. Wejście w wir nowego projektu może skutkować również niespodziewaną gratyfikacją - np. w postaci premii.


*** Badanie Powrót z urlopu 2017 wykonane w okresie lipcu i sierpniu br. na grupie 461 respondentów. Większość ankietowanych to osoby z wyższym wykształceniem, aktywne zawodowo i poszukujące pracy.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
3 sposoby na pourlopową chandrę w pracy
Urlop to czas wypoczynku, regeneracji i korzystania z wielu przyjemności. Czasami jednak powrót do pracy po dłuższej przerwie może skutkować uczuciem przygnębienia. Jak wynika z badania Pracuj.pl Powrót z urlopu 2017 połowa ankietowanych wracając z urlopu jest wypoczęta i gotowa do nowych wyzwań, a druga połowa – odczuwa pourlopową chandrę.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe