Piątek, 20 lipca 2018r. Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Pamiętajmy o badaniu piersi

Październik od wielu lat nazywany jest „Miesiącem Świadomości Raka Piersi”. To doskonały moment, aby przypomnieć o tym, jak ważne jest samobadanie piersi oraz jak radzić sobie z ich bolesnością. 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.
Warto przypomnieć o comiesięcznej samokontroli piersi i badaniach profilaktycznych, które pozwalają wykryć zmiany na wczesnym etapie choroby nowotworowej, gdy szanse na wyleczenie są bardzo duże.

Kontrola piersi raz w miesiącu
Samokontrola nie jest trudna i zajmuje zaledwie kilka minut. Każda kobieta po ukończeniu 20 roku życia powinna kontrolować swoje piersi raz w miesiącu około 10-tego dnia cyklu. Badanie składa się z dwóch etapów: oglądania piersi i badania palpacyjnego (dotykowego). Zanim przejdziemy do badania palpacyjnego, warto obejrzeć piersi w lustrze. Należy przyjrzeć się, czy nie ma zmian w kształcie i wielkości piersi oraz czy na skórze nie pojawiły się zaczerwienienia lub wypryski. Sprawdzamy również wielkość i kształt sutków. Następnie całą, wewnętrzną powierzchnią palców badamy każdą pierś zgodnie z ruchem wskazówek zegara w pozycji stojącej, a następnie leżącej (szczegółowa instrukcja ze zdjęciami w załączniku nr 1).

Ból piersi zazwyczaj nie oznacza nowotworu
Na bolesność i obrzęki piersi skarży się ponad 75% kobiet przebadanych przez lekarzy. Ból nie musi oznaczać nowotworu, jednak znacząco wpływa na obniżenie jakości życia Polek. Co więc z kobietami, które wykluczyły raka piersi, a nadal skarżą się na przykrą bolesność piersi? Mastalgię (bolesność piersi) dzielimy na cykliczną (gdy objawy są związane z cyklem miesiączkowym lub przyjmowaniem leków hormonalnych) oraz przewlekłą (gdy ból wiąże się z długotrwałym obrzękiem i nadwrażliwością piersi, niezależnym od cyklu menstruacyjnego). Objawy pojawiają się w drugiej fazie cyklu miesiączkowego i narastają w miarę zbliżania się menstruacji. Ich przyczyną są hormony: estrogen (odpowiadający za wydzielanie wazopresyny i aldosteronu) i progesteron (odpowiedzialny za nawodnienie błony śluzowej macicy). Hormony te odpowiadają m.in. za regulację gospodarki wodnej organizmu. Niestety, nadmiar progesteronu w drugiej fazie cyklu jest odpowiedzialny za opuchnięte ciało oraz obrzęki i bolesność szczególnie w obrębie piersi, które są charakterystyczne właśnie dla mastalgii.

Ból piersi i co dalej
Przede wszystkim specjaliści zwracają uwagę na to, że fakt wykluczenia zmian nowotworowych w diagnozie to nie powód, żeby nie leczyć mastalgii. Metod leczenia jest kilka, szczególnie warto zwrócić uwagę na bezpieczne i naturalne dla organizmu sposoby likwidacji bólu i napięcia tkanki gruczołowej piersi. Szczególnie przydatny okazuje się niepokalanek mnisi (Vitex agnus castus), który zmniejsza obrzęk i opuchliznę piersi oraz redukuje inne dolegliwości związane z PMS, takie jak rozdrażnienie, niepokój, spadek libido.

Więcej informacji o samobadaniu i bolesności piersi: www.leczbolpiersi.pl


Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Pamiętajmy o badaniu piersi
Październik od wielu lat nazywany jest „Miesiącem Świadomości Raka Piersi”. To doskonały moment, aby przypomnieć o tym, jak ważne jest samobadanie piersi oraz jak radzić sobie z ich bolesnością. 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe