Piątek, 20 lipca 2018r. Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Światowy Dzień Wzroku: Zobacz lepszą przyszłość

Wzrok ma podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Dlatego podczas Światowego Dnia Wzroku Grupa Essilor zwraca uwagę na ochronę wzroku najmłodszych. Omawia również działania prowadzone w ramach programu „Zobacz lepszą przyszłość”, który w bieżącym roku pozwoli zdiagnozować wzrok 4 000 dzieci z domów dziecka w całej Polsce. - Wzrok to zmysł kluczowy dla rozwoju dziecka. 80 proc. wiedzy bodźców z otaczającego świata dociera do nas poprzez narząd wzroku. Tymczasem szacuje się, że 30 proc. dzieci cierpi na problemy ze wzrokiem, co może mieć negatywny wpływ na ich rozwój, osiągnięcia w szkole oraz funkcjonowanie społeczne – mówi Sylwia Szarkiewicz, optometrystka.

Prawidłowy rozwój najmłodszych determinowany jest tym, jak dziecko widzi. Wpływ na obniżenie zdolności uczenia się mogą mieć nieskorygowane wady wzroku czy zaburzona percepcja wzrokowa wpływająca na wolne czytanie, robienie błędów w zapisie. Dzieci z nierozpoznanymi wadami wzroku mogą być nawet błędnie zdiagnozowane jako dyslektyczne czy nadpobudliwe. Zarazem najmłodsi to wyjątkowi pacjenci, ponieważ często nie zdają sobie sprawy, że mogą widzieć lepiej.

Równe szanse dla wszystkich
Ochrona wzroku dzieci może ograniczyć ryzyko problemów w późniejszym okresie. Jedna para okularów może w życiu młodego człowieka bardzo wiele zmienić. To szczególnie ważne w przypadku osób, które mają ograniczone środki finansowe lub utrudniony dostęp do opieki medycznej.

Dlatego Grupa Essilor prowadzi projekt „Zobacz lepszą przyszłość” - program profilaktyki wad wzroku najbardziej potrzebujących: podopiecznych domów dziecka. W 2017 roku pozwoli on zdiagnozować wzrok 4 000 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 26 lat z 250 placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju. Do przeprowadzenia badań zgłosiło się 100 specjalistów-wolontariuszy. Blisko 1 000 podopiecznych otrzyma nowe okulary.

- Essilor jest firmą o 170-letniej tradycji, która wspiera optyków, realizując swoją misję: poprawę życia poprzez poprawę widzenia. W przypadku dzieci i młodzieży para okularów może bardzo wiele zmienić. Bez okularów dzieci będą miały problemy z uczeniem się, będą osiągały gorsze wyniki, miały gorszą samoocenę – mówi Mirosław Nowak, prezes Grupy Essilor. – Bardzo się cieszymy, że dzięki naszemu programowi „Zobacz lepszą przyszłość” dzieci otrzymają okulary i będą miały równe szanse i równy start w dorosłe życie.
Program składa się z trzech etapów. W pierwszym wykonywane są przesiewowe badania wzroku, przeprowadzane w placówkach. W kolejnym etapie podopieczni, u których zdiagnozowano nieprawidłowości, są kierowani na badania okulistyczne. Po otrzymaniu recepty od dyrekcji domu dziecka, Grupa Essilor dokonuje jej bezpłatnej realizacji, dostarczając odpowiednie okulary.

- Takie inicjatywy bardzo rzadko się zdarzają – mówi s. Urszula Klajman, dyrektor Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Centrum Administracyjnego „Wspieranie w rozwoju” w Katowicach-Bogucicach. – Szkła korekcyjne i okulary na pewno dzieciom pomagają w osiąganiu lepszych wyników. Dzieci sobie same wybierały oprawki, bardzo się im podobają - oprawki są bardzo modne, a dzieci zadowolone.

Do grona partnerów programu dołączyła Fundacja Przyjaciółka - 12 października podpisano porozumienie o współpracy. Grupa Essilor zapowiada kontynuację programu w latach 2018 - 2019 i docelowo chce nim objąć 12 000 podopiecznych domów dziecka i pieczy zastępczej w Polsce.

Dalsze informacje o programie: https://www.youtube.com/watch?v=jFe99j5Hzx8
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Światowy Dzień Wzroku: Zobacz lepszą przyszłość
Wzrok ma podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Dlatego podczas Światowego Dnia Wzroku Grupa Essilor zwraca uwagę na ochronę wzroku najmłodszych. Omawia również działania prowadzone w ramach programu „Zobacz lepszą przyszłość”, który w bieżącym roku pozwoli zdiagnozować wzrok 4 000 dzieci z domów dziecka w całej Polsce.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe