Piątek, 24 maja 2019r. Joanny, Zdenka, Zuzanny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Ruch i sport dzieci mają je w swojej naturze

Dzieci mają dużą potrzebę ruchu. To niezbędny element ich prawidłowego rozwoju – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego warto najmłodszych zachęcać zarówno do aktywnej zabawy, jak też zajęć rekreacyjnych czy próbowania sił w różnych dyscyplinach sportowych.
Dzięki temu mogą lepiej poznać siebie, sprawdzić, co sprawia im największą przyjemność, które cechy są ich najmocniejszą stroną. Sport i aktywność fizyczna jest także źródłem radości i relaksu, ale też uczy m. in. samodyscypliny, współpracy z grupą oraz dążenia do wyznaczonego celu.

Kiedy spojrzymy na Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej bez trudu zauważymy, że najważniejsze miejsce zajmuje w niej ruch. To właśnie on jest podstawą zdrowego trybu życia i warunkiem utrzymania zdrowia, a dla dzieci także ich prawidłowego rozwoju. Korzystne są najróżniejsze jego formy: zabawa, rekreacja, sport. Matki zapytane przez markę Lubella o to, jakie aktywności preferują ich pociechy, na pierwszym miejscu wymieniają jazdę na rowerze, którą lubi aż 67% najmłodszych. Na drugiej pozycji znalazła się gra w piłkę nożną – 36%. Podobna ilość dzieci (35%) lubi pływać i jeździć na rolkach czy deskorolce (34%). Wraz z wiekiem maleje wśród dzieci z kolei zapał do tańca i biegania. Podczas, gdy aż 39% młodszych dzieci (6 – 9 lat) bardzo lubi obie te formy ruchu, to wśród starszych (10 – 12 lat) już tylko odpowiednio 24% i 19%.*

Dzięki zajęciom sportowym najmłodsi uczą się m. in. odpowiedzialności, samodyscypliny, wytrwałości. Sporty grupowe uczą także współpracy i komunikacji z innymi, a z kolei np. sporty walki, które lubi 10% dzieci*, mogą pomóc wzmocnić pewność siebie. Próbując różnych form aktywności nasza pociecha może też lepiej poznać własną naturę – np. czy woli pracować na sukces indywidualnie, czy preferuje współpracę w grupie, a może jest urodzonym liderem? Dobrze zatem wykorzystać i odpowiednio ukierunkować naturalną, dziecięcą potrzebę ruchu, zachęcając do sprawdzenia się w różnych dyscyplinach sportowych. Zwłaszcza, że inną – typowo dziecięcą – cechą jest chęć uczenia się i próbowania nowych rzeczy. Obserwując, słuchając, wspierając i interesując się preferencjami swojego malucha na pewno pomożemy mu wybrać taką formę aktywności, która nie tylko wzmocni to, co leży w jego naturze, ale też pomoże odkryć i rozwinąć inne, przydatne cechy.

 


Naturalne wsparcie dziecięcej aktywności


Nie zapominajmy, że każda aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na energię. To bardzo ważne, by dziecko miało wystarczająco dużo siły, zarówno na szkolnych zajęciach w-f, jak też w czasie gry w piłkę z kolegami czy lekcji tańca po szkole. Dlatego jedną z form wsparcia naszego malucha w realizacji jego sportowych celów jest zadbanie o pełnowartościowe i regularne posiłki. Znaczenie ma zarówno bogate w składniki odżywcze śniadanie, jak też przekąski, które uzupełnią poziom dziecięcej energii w ciągu dnia.

Istotną rolę w jej uzupełnianiu mają produkty zbożowe, które – zgodnie ze wspomnianą Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej – są jedną z najważniejszych kategorii spożywczych, zaraz po warzywach i owocach. Na pierwszy posiłek doskonałym pomysłem będzie zatem miska płatków zbożowych, np. Lubella Mlekołaków Choco Kulki z mlekiem lub ulubionym jogurtem. Płatki, to także znakomita przekąska, po którą łatwo sięgnąć do plecaka czy torby podczas wycieczki, w przerwie meczu czy też po zajęciach sportowych. Zbożowe, chrupiące, okrągłe płatki o pysznym czekoladowym smaku powstały z naturalnych składników: pełnoziarnistej mąki i naturalnego kakao. Są wartościowym źródłem minerałów, a także energii i dającego uczucie sytości błonnika. Lubella Mlekołaki Choco Kulki to zatem doskonały sposób, by nasza pociecha mogła w pełni oddawać się swoim ulubionym aktywnościom.

Przepis na bułkę panierowaną w płatkach śniadaniowych z Mlekołakami Choco Kulki i domowym kisielem

POTRZEBUJESZ:

• 1/2 szklanki pokruszonych płatków śniadaniowych Lubella Mlekołaki Choco Kulki
• 1 długa bagietka lub chleb, może być z dnia poprzedniego
• 1 jajko
• pół szklanki mleka Domowy

kisiel:

• 1/2 szklanki owoców, np. mrożone jagody
• 1/2 szklanki wody
• 2 łyżki miodu
• 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Bagietkę kroimy w plastry, nie grubsze niż 1 cm. Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju – wlewamy tylko tyle, aby zakryć dno. Kromki moczymy w mleku, następnie w jajku i rozkruszonych płatkach śniadaniowych Lubella Mlekołaki Choco Kulki. Smażymy je na rozgrzanej patelni. Kisiel – jagody i wodę umieszczamy w garnku, gotujemy ok. 5 minut. Dodajemy miód według uznania. Pod koniec gotowania rozpuszczamy w 1/5 szklanki zimnej wody mąkę ziemniaczaną, wlewamy do gotującego się kisielu.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Ruch i sport dzieci mają je w swojej naturze
Dzieci mają dużą potrzebę ruchu. To niezbędny element ich prawidłowego rozwoju – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego warto najmłodszych zachęcać zarówno do aktywnej zabawy, jak też zajęć rekreacyjnych czy próbowania sił w różnych dyscyplinach sportowych.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe