Poniedziałek, 17 grudnia 2018r. Jolanty, Łukasza, Olimpii
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Nie bój się rozmawiać z dzieckiem o alkoholu

Według badań 34% nastolatków uważa, że to rodzice są osobami, które mają największy wpływ na to, czy spożywają oni alkohol. Wyniki potwierdzają, że wpływ na decyzję o konsumpcji alkoholu przez dziecko mają relacje panujące w domu. Świadczy to o tym, że to właśnie rodzic może być dla dziecka największym autorytetem.
Jak wykorzystać ten fakt i zbudować z dzieckiem relację, która pozwoli wychować go na odpowiedzialnego człowieka? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w edukacyjnym przewodniku dla rodziców stworzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom w ramach kampanii Trzymaj Pion, realizowanej przez Grupę Żywiec.

Rozmowa z dzieckiem na temat alkoholu bywa dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Dlaczego? Bardzo często dlatego, że rodzice zbyt długo zwlekają z jej podjęciem. Tymczasem dobre przygotowanie do takiej dyskusji pozwoli zbudować wyjątkową relację i postawić jasne granice, które w przyszłości chronią je przed nierozsądnymi decyzjami. Chcąc pomóc rodzicom w osiągnieciu tego celu oraz w zapobieganiu przedwczesnej inicjacji alkoholowej nastolatków Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom wraz z gronem ekspertów z różnych dziedzin (specjalistów m. in. z zakresu psychologii, socjologii, terapeutów rodzinnych, terapeutów uzależnień, pedagogów i wychowawców na co dzień pracujących z młodzieżą) opracowało edukacyjny przewodnik, który pomaga rodziców odpowiedzieć na pytanie: Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Według ekspertów podstawą sukcesu jest kilka prostych zasad:

1. Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu

2. Zbuduj dobrą relację z dzieckiem

3. Określ swoje oczekiwania i zasady

4. Naucz dziecko reagować na presję rówieśników

5. Dawaj przykład swoim zachowaniem

- Trzeba zrobić wszystko, żeby „władować” jak najwięcej miłości, empatii do relacji. Jeśli relacja między dorosłym a dzieckiem jest zdrowa, to później doczepienie kolejnej historii pod tytułem „alkohol” nie jest trudnym zadaniem
– wyjaśnia Anna Schmidt, pedagog, animatorka, twórczyni zespołu Hope4street, lider młodzieżowy.

Rodzice bardzo często zapominają o pielęgnowaniu relacji ze swoimi podopiecznymi, tymczasem jest to klucz do efektywnych rozmów na każdy temat.

- Gdybym miał wybrać jedną rzecz, to jest zainteresowanie, po prostu zainteresowanie dzieckiem. Czy to na etapie rodziny czy na etapie grupy. Jeśli dziecko, młodzież czuje, że jest traktowana po partnersku i ktoś jest zainteresowany moją osobą, tym, co ja lubię, kim chciałbym być, jaka jest moja pasja, to wtedy po prostu jest łatwiej
– dodaje Maciej Kosecki, komendant szczepu ZHP, wieloletni drużynowy drużyn harcerskich i zuchowych, który wspierał przygotowanie przewodnika.

Przewodnik dostępny jest na stronie kampanii społecznej Trzymaj Pion (www.trzymajpion.pl). Celem kampanii jest tworzenie mody na umiarkowaną konsumpcję alkoholu wśród osób dorosłych, a także wspieranie rodziców w zapobieganiu przedwczesnej inicjacji alkoholowej nastolatków oraz wychowywaniu swoich dzieci do odpowiedzialnych postaw związanych z alkoholem w dorosłym życiu. Pomysłodawcą kampanii jest Grupa Żywiec.


Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Nie bój się rozmawiać z dzieckiem o alkoholu
Według badań 34% nastolatków uważa, że to rodzice są osobami, które mają największy wpływ na to, czy spożywają oni alkohol. Wyniki potwierdzają, że wpływ na decyzję o konsumpcji alkoholu przez dziecko mają relacje panujące w domu. Świadczy to o tym, że to właśnie rodzic może być dla dziecka największym autorytetem.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe