Środa, 24 kwietnia 2024r. Bony, Horacji, Jerzego
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Jak wykorzystać wspólny czas z dzieckiem?

- Każdy nauczyciel powinien pamiętać, że to, co przekazuje swoim podopiecznym ma realny wpływ na ich zachowanie, rozwój oraz budowanie światopoglądu. Istotne jest, aby nauczyciel oprócz edukowania, rozwijał w dzieciach chęć poznawania świata, kreatywność oraz nieszablonowe myślenie. - mówi Wioletta Krzyżanowska.
Dlaczego spędzanie czasu z dzieckiem ma wpływ na jego rozwój oraz na relacje międzyludzkie?
- Chwile spędzone wspólnie z dzieckiem mają istotny wpływ na jego rozwój emocjonalny, psychiczny i społeczny. Poświęcanie uwagi maluchowi od najmłodszych lat, wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa oraz własnej wartości, a także buduje pozytywne relacje w rodzinie. Wspólny czas rodzica z dzieckiem, przekłada się także na relacje z otoczeniem. Dziecko, które czuje się dowartościowane, jest bardziej otwarte, śmiałe i ciekawe. Często powtarzam rodzicom, że dzieci na początku swojego rozwoju są pustą kartką i to od nas – dorosłych – zależy jak i czym ją zapełnimy. Dlatego należy pamiętać, że najmłodsi potrzebują uwagi, zainteresowania oraz wsparcia w poznawaniu świata i samego siebie. Inwestując w czas dla dzieci, jednocześnie inwestujemy w ich prawidłowy rozwój.

Jakie formy kreatywnego spędzania czasu z dziećmi poleciłaby Pani rodzicom?
- To, w jaki sposób spędzamy czas z dzieckiem w dużej mierze zależy od jego charakteru oraz pomysłowości rodzica. Jeżeli dziecko z natury jest spokojne i nieśmiałe wprowadźmy zabawy, które zmobilizują je do większej otwartości, np.: wcielanie się w bohaterów różnych opowieści i odgrywanie ról, zabawy w teatrzyk, czy gry zespołowe. Natomiast, jeśli jesteśmy rodzicem dziecka pełnego energii, zaplanujmy czas tak, aby dziecko nie nudziło się i tym samym nie zniechęciło do czasu spędzanego z dorosłymi. Warto wykorzystać naturalną dziecięcą ciekawość i pobudzać kreatywność najmłodszych oferując im nowe formy znanych im czynności czy zabaw, np. wspólne gotowanie – niech dziecko ulepi kotleciki w wymyślonym przez siebie kształcie, czy przygotuje zwierzątka z warzyw zamiast kawałka pomidora na kanapkę. Jeżeli dotąd bawiliście się plasteliną, zastąpcie ją masą solną, czy tą wykonaną z papieru. Jeżeli lubicie aktywnie spędzać czas, wzbogaćcie zwykłą wycieczkę rowerową o szukanie „skarbów” w lesie czy parku. Warto pamiętać, że wspólny czas oprócz wzmacniania relacji, powinien rozwijać dziecko, dlatego forma jego spędzania jest tak istotna.

Czy uważa Pani, że do wspólnych zabaw z dzieckiem warto włączać gry dostępne w Internecie?

- Warto „poznawać” sieć wspólnie, uczyć dzieci bezpiecznego poruszania się po niej i nie zapominać o kontroli oraz nadzorze. Internet może stanowić miejsce zabaw, jeżeli korzysta się z niego świadomie. Jest wiele miejsc w sieci, które oferują wartościowe gry dla najmłodszych, np. strona www programu Akademia Bezpiecznego Puchatka (https://akademiapuchatka.pl/pl/dla-rodzicow). Znajdują się tam gry i łamigłówki, przygotowane przez specjalistów, które łączą zabawę z nauką i jednocześnie rozwijają dziecięce zdolności zapamiętywania i koncentracji. Najważniejsze podczas korzystania z Internetu jest bezpieczeństwo dziecka. Rodzic powinien mieć świadomość, z jakich stron korzysta jego pociecha, tym bardziej, że coraz młodsze dzieci mają dostęp do sieci.

Czy nauczyciel może mieć wpływ na organizację czasu dziecka poza zajęciami szkolnymi?

- Każdy nauczyciel powinien pamiętać, że to, co przekazuje swoim podopiecznym ma realny wpływ na ich zachowanie, rozwój oraz budowanie światopoglądu. Istotne jest, aby nauczyciel oprócz edukowania, rozwijał w dzieciach chęć poznawania świata, kreatywność oraz nieszablonowe myślenie. Na przykład w szkole, w której pracuję odeszliśmy od standardowej formy zadawania prac domowych. Staramy się, aby praca domowa była bardziej kreatywnej i angażująca, na przykład tworzenie projektów. Dzięki temu, dzieci mają więcej czasu na wspólne zabawy z rodzicami, a takie podejście pozwala uczniom wygospodarować więcej czasu dla siebie, na swoje hobby, czy po prostu odpoczynek.

*** 
Wioletta Krzyżanowska - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie i pedagog współpracującą z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Jak wykorzystać wspólny czas z dzieckiem?
- Każdy nauczyciel powinien pamiętać, że to, co przekazuje swoim podopiecznym ma realny wpływ na ich zachowanie, rozwój oraz budowanie światopoglądu. Istotne jest, aby nauczyciel oprócz edukowania, rozwijał w dzieciach chęć poznawania świata, kreatywność oraz nieszablonowe myślenie. - mówi Wioletta Krzyżanowska.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe