Sobota, 25 maja 2019r. Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Młode Polki nie chcą wyjeżdżać w święta

Rodzina, bliskość i odpoczynek od politycznych debat oraz optymizm, to najważniejsze składniki wyjątkowych świąt wielkanocnych zdaniem młodych Polek. Tak przynajmniej odpowiedziały w ankiecie „Skomponuj wymarzone święta” przeprowadzonej przez Mixit.pl.
– Chcieliśmy sprawdzić jak silny jest trend na spędzanie świąt wielkanocnych poza domem, na wycieczkach zagranicznych lub odpoczynku w górach. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że uczestniczki ankiety, głownie młode kobiety, najbardziej cenią tradycję – mówi Tomasz Kępa, z Mixit.pl.

Marka specjalizująca się w musli do samodzielnego komponowania postanowiła przed świętami zapytać Polki o wymarzone święta Wielkiej Nocy. Zdecydowana większość pytanych chciałaby spędzić te święta w domu (88,1 proc.). Za granicę zdecydowałaby się wyjechać tylko garstka (7,1 proc.), a jeszcze mniejsza ilość kobiet (4,8 proc.) chciałaby spędzić ten czas na plaży w ciepłych krajach.

Wśród najatrakcyjniejszych aktywności świątecznych, wsród odpowiedzi z możliwością wielokrotnego wyboru, na pierwszym miejscu znalazł się czas spędzony z rodziną (88,1 proc.). 23,8 proc. odpowiedzi dotyczy odpoczynku, a 14,3 proc. zwiedzania nowych miejsc.

W ankiecie wzięły udział głównie młode, pracujące kobiety między 20-tym a 30-tym rokiem życia (42,9 proc.) oraz w przedziale wiekowym między 30 a 40 lat (26,2 proc). Pozostałe osoby zaznaczyły wiek poniżej 20 lat (19 proc.) i powyżej 40 lat (11,9 proc.) Z czego wynika, że mimo długiej i mało słonecznej zimy oraz medialnej mody na spędzanie świąt wielkanocnych za granicą, młode Polki najchętniej spędziłyby je w domu z bliskimi?

Jarema Piekutowski, socjolog i kierownik projektów badawczych, społecznych i kulturalnych mówi, że często w mediach pojawiają się sensacyjne informacje dotyczące zmian w społeczeństwie, bo są one nośne. Na przykład powrót do religii czy właśnie to, że rodzinne spędzanie świąt nie jest już w Polsce takie popularne. Natomiast zmiany w społeczeństwie, tym bardziej te znaczące, to długi proces i nie dzieje się z dnia na dzień.

– Jesteśmy zapracowanym społeczeństwem. Ponieważ tak wiele czasu poświęcamy na pracę, to na co dzień niewiele zostaje go nam dla rodziny. Dlatego dni wolne nadal chętnie spędzamy w gronie najbliższych – mówi Jarema Piekutowski.

Dodaje, że choć czasem bardzo chcielibyśmy, żeby w społeczeństwie coś się zmieniało, to rzeczywistość niekoniecznie to odzwierciedla. Dla Polaków rodzina jest głównym punktem odniesienia, główną i bardzo silną wartością i to się nie zmienia od wielu lat. 

– Od jakiegoś czasu coraz częściej mówi się, że ważna jest także przyjaźń, nie spodziewałbym się jednak jej silnego wpływu na sposób spędzania świąt – mówi socjolog.

Z ankiety Mixit.pl wynika także, że tradycja niezmiennie króluje również na polskich stołach. Wielkanocne śniadanie to jajka, pasztet, żurek, biała kiełbasa i babka. Za wyborem tych potraw opowiedziało się 71,4 proc. respondentek. Okazuje się też, że nawet dla młodych Polek święta są okazją do przymknięcia oka na przestrzeganie diety.

21,4 proc. ankietowanych zadeklarowało, że na co dzień odżywia się zdrowo i święta będą okazją do tego, aby nie liczyć kalorii i jeść wszystko, na co przyjdzie im ochota. Zaledwie 7,2 proc. chciałoby wypróbować nowe dania lub po prostu zje na śniadanie musli. Tylko niektóre z pań zdecydowały się przygotować tradycyjne potrawy z wersji fit - ograniczając tłuszcze zwierzęce i cukier. Fit potrawy mają być aromatyczne i pyszne dzięki ziołom.

Na stole wielkanocnym nie zabraknie oczywiście słodkości. Będzie keks z bakaliami, baranek drożdżowy z bakaliami i ciasto z makiem. - Wiedząc o tym my też na Wielkanoc proponujemy mieszankę bogatą w bardziej kaloryczne składniki: suszone figi, morele i żurawinę, płatki migdałów oraz czekoladę - mówi Tomasz Kępa.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Młode Polki nie chcą wyjeżdżać w święta
Rodzina, bliskość i odpoczynek od politycznych debat oraz optymizm, to najważniejsze składniki wyjątkowych świąt wielkanocnych zdaniem młodych Polek. Tak przynajmniej odpowiedziały w ankiecie „Skomponuj wymarzone święta” przeprowadzonej przez Mixit.pl.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe