Piątek, 15 lutego 2019r. Arnolda, Jowity, Georginy
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej oraz zmiany hormonalne. Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej ma w tym przypadku istotne konsekwencje. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, a także obrzęk zapalny, może oznaczać zwiększone ryzyko powikłań.
Dlatego niezwykle istotne jest proste działanie profilaktyczno-lecznicze polegające na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Dr Anja Carina Borer, Professional and Scientific Relations & Scientific Exchange E-IMEA Professional Oral Health, Procter & Gamble wyjaśnia:

– Nie można lekceważyć znaczenia zdrowia jamy ustnej w czasie ciąży. Badania naukowe wykazały związek między chorobą dziąseł a powikłaniami ciążowymi, takimi jak wcześniactwo, mała masa urodzeniowa czy stan przedrzucawkowy.

Z raportu ze spotkania panelowego „Zdrowie jamy ustnej a ciąża” wynika, że mimo trwającej dyskusji wokół wpływu zapalenia przyzębia na ciążę, nie ma wątpliwości, że stan zapalny wpływa na powikłania ciąży. Badania kliniczne wykazały, że drobnoustroje izolowane z łożyska, jak również w aspiracie żołądka u noworodków przedwcześnie urodzonych były tożsame z mikroflorą jamy ustnej matek (Porphyromonas gingivalis, Fusobacterium nucleatum). Wynika to z faktu, iż szczepy bakterii powodujących m.in. zapalenie dziąseł czy przyzębia mogą, poprzez krew, migrować do łożyska.

Ocena przyzębia u kobiet w okresie połogowym wskazywała również na istotnie częściej występujące różnego stopnia zaburzenia w grupie, która urodziła przedwcześnie. Zatem prawidłowe leczenie chorób przyzębia oznacza zmniejszenie takiego ryzyka. Ze względu na istniejące powszechnie obawy związane z zabiegami stomatologicznymi kobiet w ciąży, zwłaszcza obejmującymi takie procedury, jak miejscowe znieczulenie, antybiotykoterapię lub leki przeciwbakteryjne, rola profilaktyki periodontologicznej jest niezwykle istotna. Jej podstawą powinna być prawidłowa, codzienna higiena jamy ustnej przy użyciu bezpiecznych i skutecznych przyborów takich jak szczoteczka elektryczna, pasta ze stabilizowanym związkiem cyny i fluoru, nic dentystyczna oraz płukanka do ust. Szczotkowanie należy przeprowadzać dwa razy dziennie, rano i zaraz przed snem przez dwie minuty.

Dr n. med. lek. dent. Beata Golan, Dyrektor ds. Naukowych Instytutu Blend-a-med Oral-B: - Na rynku są już odstępne oscylacyjno-rotacyjne szczoteczki elektryczne o małej okrągłej główce oraz udowodnionej przewadze w usuwaniu biofilmu nad szczoteczkami manualnymi i innymi technologiami elektrycznych szczoteczek do zębów w tym szczoteczek sonicznych. Już niedługo będziemy mogli zaprezentować Państwu również nową linię past Oral-B, która będzie dedykowana walce z problemami dziąseł.

Wobec znaczenia jakie dla higieny jamy ustnej mają zdrowe dziąsła należy zwrócić uwagę na aktywne składniki zawarte w paście. Powinny one gwarantować nie tylko przeciwdziałanie erozji szkliwa poprzez jego remineralizację i wzmocnienie, ale także działać antybakteryjnie i hamować rozwój bakterii w płytce nazębnej. Szczególnie istotne w tym względzie jest wysoka zawartość związków cyny zawartych w unikalnej formule Activerepair pasty do zębów Oral B, która już za kilka miesięcy będzie dostępna na rynku polskim. Pasta będzie zapewniała wysoką skuteczność w hamowaniu krwawienia dziąseł i wspomaganiu leczenia problemów z dziąsłami.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży
Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej oraz zmiany hormonalne. Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej ma w tym przypadku istotne konsekwencje. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, a także obrzęk zapalny, może oznaczać zwiększone ryzyko powikłań.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe