Poniedziałek, 17 czerwca 2019r. Laury, Leszka, Marcjana
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Wypadek dziecka poza terenem szkoły

Według najnowszych danych Ministerstwa Edukacji Narodowej każdego roku tylko w szkołach podstawowych dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków. Niestety wiedza rodziców, dotycząca praw jakie przysługują im w związku z wypadkiem dziecka jest nadal niewielka. Obowiązkiem szkoły jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczniom.
Pracownicy placówki powinni sprawować opiekę nad dziećmi w czasie zajęć i ich przerw, a także podczas zajęć dodatkowych na terenie szkoły jak i poza nią.

- W przypadku wyjazdów na wycieczki czy „Zieloną szkołę” nauczyciele i opiekunowie zobowiązani są do opieki nad dziećmi przez całą dobę. Jeżeli nasze dziecko ulegnie wypadkowi i dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek zaniedbania ze strony szkoły, wówczas możemy dochodzić zadośćuczynienia od organu prowadzącego placówkę
– wyjaśnia Marzena Walkowska, Kierownik Zespołu Likwidacji Szkód Centrum Odszkodowań DRB.

Wypadek dziecka i co dalej?


Przede wszystkim musimy się zgłosić do właściwego towarzystwa ubezpieczeniowego. W tym przypadku warto również dodać, że w sytuacji, w której uczeń ulegnie wypadkowi na terenie ośrodka w którym przebywał w okresie „Zielonej szkoły” i wypadek jest spowodowany zaniedbaniem ze strony hotelu lub ośrodka zapewniającego zakwaterowanie również istnieje możliwość dochodzenia od nich zadośćuczynienia z OC. Oprócz kosztów poniesionych na leczenie, mamy prawo również do zwrotu np. za dojazdy najbliższych do dziecka, czy wizyty kontrolne u lekarzy.

Pamiętajmy jednak, że placówki edukacyjne i ośrodki wypoczynkowe nie zawsze ponoszą odpowiedzialność za wypadek naszego dziecka.


W przypadku szkół możemy tu mówić o sytuacji, gdy do wypadku doszło poza godzinami zajęć szkolnych, czyli wówczas, gdy uczeń nie podlegał opiece nauczyciela, a na terenie przebywał już dobrowolnie. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, powszechna praktyką w szkołach oraz innych placówkach edukacyjnych jest informacja o możliwości zawarcia oferowanego przez firmy zewnętrzne ubezpieczenia NNW.

- Zazwyczaj koszt takiego ubezpieczenia w skali roku jest naprawdę niewielki, jednak rodzice powinni zawsze pamiętać, aby sprawdzić warunki umowy (ogólne warunki ubezpieczenia), bo to od niej będzie zależeć wysokość świadczenia oraz wymiar jego wypłat
- radzi Marzena Walkowska z DRB.

Czym jest zespół powypadkowy i dlaczego jest to takie ważne?

Każda placówka edukacyjna bez wyjątku ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu dziecku oraz powiadomienia w pierwszej kolejności pogotowia ratunkowego oraz rodziców. Jednak nie wszyscy rodzice mają świadomość, że jeśli dziecko ulegnie poważnemu wypadkowi, dyrektor placówki jest zobowiązany do powołania zespołu powypadkowego. Odpowiedzialny on będzie między innymi za sporządzanie protokołu przeprowadzenia postępowania oraz dokumentacji związanej z wypadkiem. Dokument ten będzie miał ogromne znaczenie w przypadku późniejszego ubiegania się o odszkodowanie.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Wypadek dziecka poza terenem szkoły
Według najnowszych danych Ministerstwa Edukacji Narodowej każdego roku tylko w szkołach podstawowych dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków. Niestety wiedza rodziców, dotycząca praw jakie przysługują im w związku z wypadkiem dziecka jest nadal niewielka. Obowiązkiem szkoły jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczniom.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe