Piątek, 24 maja 2019r. Joanny, Zdenka, Zuzanny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Trzy ścieżki powrotu na rynek pracy

Narodziny dziecka to dla kobiet prawdziwa rewolucja w życiu prywatnym, jak i w pracy. Po upływie urlopu, matki stają przed decyzją, czy i jak wrócić do aktywności zawodowej. Według badań Pracuj.pl „Rodzice w pracy” 48% z nich wraca do pracy, kierując się chęcią rozwoju zawodowego. O czym powinny pamiętać mamy, ponownie wchodząc na ścieżkę kariery?
Zapytaliśmy o to: Sylwię Sosnowską – HR Manager Grupy Pracuj, Joannę Drabent – założycielkę platformy Prowly, oraz znaną prawniczkę i blogerkę – Katarzynę Łodygowską.

Mama wraca na etat

Powrót na etat do dotychczasowej firmy – to najbardziej popularna ścieżka wśród mam w Polsce. Według raportu Pracuj.pl do tego samego pracodawcy po urlopie macierzyńskim wraca aż 67% kobiet. Tylko co piąta zmienia pracę (21%), a 5% decyduje się na otwarcie własnego biznesu.

Jak podkreśla Sylwia Sosnowska, ekspert Pracuj.pl, HR Manager w Grupie Pracuj, kluczem do sukcesu przy powrocie do znanego sobie środowiska pracy jest śledzenie na urlopie branżowych wiadomości i podtrzymywanie zainteresowania swoją specjalizacją.

- Nie bałam się powrotu na etat, bo podczas urlopu ciągle byłam na bieżąco z trendami i nowinkami w mojej branży. W ten sposób po ponownym wejściu na stanowisko nie odczułam wyhamowania czy braków w wiedzy. Większość z nas – matek z własnego doświadczenia wie, jak absorbujący czas i energię jest okres pierwszych miesięcy życia dziecka i trudno jest znaleźć czas na podstawowe czynności, jednak dodatkowy wysiłek we własny rozwój podczas przerwy po narodzinach to duża inwestycja we własną przyszłość. Paniom po powrocie do dawnej firmy pomaga także polskie prawo, które chroni matkę. To dobry czas, by odnaleźć się w roli pracownika i mamy – jeszcze lepiej, jeśli pracodawca nas w tym wspiera.


Mama szuka zmiany

Nie ma lepszego momentu na zmianę zawodową niż urlop macierzyński. To teza, do której przekonana jest Katarzyna Łodygowska, prawniczka i autorka popularnego bloga Matka Prawnik, której misją jest poszerzanie wiedzy polskich matek na temat przysługujących im praw.

- Zmiana nie musi od razu oznaczać odejścia od dotychczasowego pracodawcy, może to być np. przejście na niepełny etat czy decyzja o wyborze pracy zdalnej. Skorzystanie z urlopu wychowawczego, a już na pewno z jego pełnego wymiaru, jest obecnie luksusem, na który stać nie każdą rodzinę. Z drugiej strony – po narodzinach dziecka wiele z nas dostrzega, że życie zwalnia. Część z nas decyduje, że chce żyć po prostu inaczej, bez codziennej gonitwy. Kobiety chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, ale na swoich warunkach. Dzieci są motywatorem do zmiany, a możliwość uczestniczenia w tych pierwszych miesiącach i latach ich życia bez rezygnowania ze swoich aspiracji zawodowych jest według mnie najlepszym rozwiązaniem. Nie musimy rezygnować z etatu, aby pracować np. z domu. Od 2007 roku każdy pracownik ma możliwość zwrócenia się z prośbą do pracodawcy o zatrudnienie go w formie telepracy. To forma zatrudnienia, która pozwala na wykonywanie swoich obowiązków poza zakładem pracy za pomocą środków komunikacji elektronicznej. 


Polki wciąż jednak rzadko korzystają z uprawnień, które im przysługują – według badań Pracuj.pl tylko 22% z nich wybrało pracę na niepełny etat. Liczba osób, które mają dostęp do form zatrudnienia ułatwiających wychowywanie dzieci, stale rośnie. Elastyczny czas pracy ma zapewnionych 36% badanych rodziców (zarówno matek, jak i ojców), a możliwość pracy zdalnej – 30%. Jak podkreśla Katarzyna Łodygowska, zmiany napędza coraz większa świadomość atutów rodziców, jako pracowników. Matki są gotowe na wiele zadań i wyzwań; mogą pochwalić się świetną organizacją pracy i doskonałym zarządzaniem czasem.

Mama idzie na swoje

Mama na urlopie często znajduje chwile na rozwijanie swoich pozazawodowych pasji. Historie najróżniejszych kobiecych biznesów, które rozpoczęły się lub rozwinęły od poświęcenia się swojej pasji podczas urlopu pokazują, że jest to niezwykle ważny bodziec przy zakładaniu własnej działalności.

Taką historię ma na swoim koncie Joanna Drabent, współzałożycielka i CEO Prowly, platformy B2B pomagającej budować społeczność wokół marki i prowadzić sprawnie działania PR-owe. Biznes wykroczył już poza granice Polski i ma pierwszych użytkowników w Wielkiej Brytanii, Belgii czy Stanach Zjednoczonych. Jak podkreśla sama Joanna, decyzja o otwarciu firmy przy wychowywania dziecka to bardzo trudny krok, związany z ciężką pracą i wyrzeczeniami.

- Prowly powstało zanim narodził się mój syn. Do tego czasu rozwijaliśmy się głównie na polskim rynku. Kiedy zostałam szczęśliwą mamą, staliśmy przed wyzwaniem wyjścia z biznesem do międzynarodowego odbiorcy. W tym samym czasie również pozyskaliśmy rundę finansowania, która nam to umożliwiała. Nie mogę powiedzieć, że był to dla mnie łatwy okres w życiu, ale z perspektywy czasu uważam, że dałam z siebie wszystko, co mogłam, by sprostać tym okolicznościom. Co istotne, moje najbliższe otoczenie bardzo mnie w tym wspierało. To ważne, bo największą trudnością, z jaką wtedy musiałam się zmierzyć, był permanentny brak czasu i możliwości zatrzymania się choćby na chwilę. Nie wspominając o czasie dla siebie.

Jak dodaje, taka droga kariery nie jest dobra dla każdego, bez względu na płeć, status czy wielkość rodziny - jest natomiast źródłem bardzo dużej satysfakcji. Według badań Pracuj.pl podczas urlopu macierzyńskiego o otwarciu własnego biznesu myśli 15% mam, jednak ostatecznie, na ten krok decyduje się tylko 5% z nich.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Trzy ścieżki powrotu na rynek pracy
Narodziny dziecka to dla kobiet prawdziwa rewolucja w życiu prywatnym, jak i w pracy. Po upływie urlopu, matki stają przed decyzją, czy i jak wrócić do aktywności zawodowej. Według badań Pracuj.pl „Rodzice w pracy” 48% z nich wraca do pracy, kierując się chęcią rozwoju zawodowego. O czym powinny pamiętać mamy, ponownie wchodząc na ścieżkę kariery?
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe