Piątek, 24 maja 2019r. Joanny, Zdenka, Zuzanny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

5 wskazówek by lot stał się przyjemny

Współczesne problemy branży lotniczej stały się nieodłącznym elementem większości podróży samolotem – analiza Eurocontrol pokazuje, że w 2017 r. 44% lotów europejskich było opóźnionych. Podczas gdy dorośli walczą z nudą dzięki kawie, smartfonom lub innym urządzeniom elektronicznym, dzieci i maluchy zmagają się z nieuniknionym zmęczeniem.
Ale podróżowanie z dziećmi nie musi być trudne! Przedstawiamy 5 wskazówek, które pomogą uratować Cię od męczącego spacerowania z maluchami wzdłuż korytarza samolotu.
 
1. Dokumenty

Wbrew powszechnemu przekonaniu, akt urodzenia dziecka nie jest uznawany w Unii Europejskiej za dokument tożsamości w trakcie podróży. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Unii Europejskiej, oprócz ważnego paszportu lub dowodu osobistego każde dziecko, które podróżuje samo, z jednym rodzicem lub z dorosłymi, którzy nie są jego opiekunami prawnymi, może potrzebować dodatkowego dokumentu podpisanego przez obydwoje rodziców, drugiego rodzica lub opiekunów prawnych, w którym wyrażą oni zgodę na jego podróż. Akt urodzenia dziecka (najlepiej przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego) może być przydatny w przypadku, gdy nazwisko małego pasażera nie jest takie samo, jak przynajmniej jednego z rodziców.

2. Podróż

Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją rodzice podczas lotu, jest sprawienie, by ich dziecko siedziało spokojnie przez całą podróż. Zamiast szukać zabawek lub przekąsek w przejeżdżającym wózku obsługi samolotu, weź ze sobą własne. Zabierz ulubione smakołyki, książeczki do kolorowania, kredki i nie zapomnij zainstalować gier lub kreskówek na tablecie lub telefonie, ponieważ te urządzenia świetnie się sprawdzają podczas podróżowania z dziećmi. Zabawki takie jak plastikowe pistolety, miecze i inne przedmioty, mogą wzbudzić podejrzenie służb bezpieczeństwa na lotnisku, zostaw więc je w domu.

Warto pamiętać, że płyny muszą być przewożone w pojemnikach o objętości nie przekraczającej 100 ml. Istnieją jednak wyjątki dotyczące żywności i mleka dla dziecka – weź ich tyle, ile potrzebujesz. Rodzice mogą mieć w bagażu podręcznym np. mleko matki, mleko modyfikowane, mleko krowie i żywność dla niemowląt. Pakuj posiłki, które można łatwo otworzyć i nie brudzą. Polityka dotycząca wózków dziecięcych różni się w zależności od linii lotniczych, ale w większości przypadków pojazd szkraba można przekazać personelowi linii lotniczej lub lotniska tuż przy wejściu do samolotu. Po wylądowaniu wózek zazwyczaj czeka na małego pasażera przy drzwiach samolotu – na niektórych lotniskach należy go jednak odebrać w innym miejscu np. stanowisku bagażu ponadwymiarowego.

3. Bilety

Polityka w zakresie przewozu rodzin z dziećmi różni się w zależności od linii lotniczej. Chodzi tu o zasady określające cenę biletów, limity wiekowe i bagażu dla dzieci. Niektórzy przewoźnicy pozwalają dzieciom w wieku od 8 dni do 24 miesięcy podróżować bezpłatnie, pod warunkiem, że znajdują się na kolanach osoby dorosłej. Można zapłacić za dodatkowe miejsce, ale wtedy mały pasażer powinien wygodnie podróżować w foteliku dziecięcym lub foteliku samochodowym, który został dopuszczony do użytku w samolocie. Zamiast bezpłatnego biletu niektóre linie lotnicze oferują zniżki dla dzieci.

4. Lot

Lot ma trzy fazy: start, faktyczny lot i lądowanie. Zwykle pierwsza i trzecia część lotu są najgorzej znoszone przez dzieci, które nie potrafią poradzić sobie ze zmianą ciśnienia w uszach. Maluchom można wtedy podać butelkę z napojem, a dzieciom powyżej 3 roku życia – cukierki do żucia. Podróżując z dziećmi trudno przewidzieć, co wydarzy się na pokładzie. Warto wtedy pamiętać, że w toaletach są przewijaki, a personel pokładowy zawsze służy pomocą. Niestety czasami lot bywa opóźniony, a pasażerowie znajdują się już na pokładzie. Dane Eurocontrol pokazują, że w 2017 r. 87% lotów największych linii lotniczych w Unii Europejskiej było opóźnionych jeszcze przed odlotem. Gdy lot jest opóźniony o więcej niż 2 godziny, wszyscy pasażerowie powinni otrzymywać napoje, posiłki i dostęp do Internetu.

5. Miejsca w samolocie

Chociaż zasady dotyczące miejsc siedzących dla rodzin różnią się w zależności od linii lotniczych, wszystkie powinny być zgodne z zaleceniami Urzędu Lotnictwa Cywilnego danego kraju, który w przypadku Wielkiej Brytanii określa, że dzieci powinny mieć miejsca siedzące w pobliżu rodziców. Wybierając miejsca staraj się zarezerwować te z dala od toalet i kuchni, ponieważ tworzące się kolejki, przygotowywanie posiłków i ekspres do kawy mogą utrudnić dziecku spanie na pokładzie.

– Podróżowanie z dziećmi może budzić pewne obawy i być męczące, ale dobre zaplanowanie wyprawy pomoże przetrwać napady złości malucha i trudne do przewidzenia zakłócenia lotów. Polecamy także zapoznanie się z polityką linii lotniczych w zakresie przewozu rodzin z dziećmi i prawami pasażerów linii lotniczych, których znajomość może okazać się niezbędna w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu. Warto pamiętać, że prawo UE chroni każdego członka rodziny, który podróżuje samolotem. Dotyczy to także małych dzieci
– mówi Marius Stonkus, prezes Skycop, firmy pomagającej odzyskiwać odszkodowania za opóźnione i odwołane loty.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
5 wskazówek by lot stał się przyjemny
Współczesne problemy branży lotniczej stały się nieodłącznym elementem większości podróży samolotem – analiza Eurocontrol pokazuje, że w 2017 r. 44% lotów europejskich było opóźnionych. Podczas gdy dorośli walczą z nudą dzięki kawie, smartfonom lub innym urządzeniom elektronicznym, dzieci i maluchy zmagają się z nieuniknionym zmęczeniem.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe