Poniedziałek, 17 czerwca 2019r. Laury, Leszka, Marcjana
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Jak poradzić sobie z nadpotliwością?

Pot nie jest całkowicie zbędny. Pomaga utrzymać prawidłową temperaturę ciała (m.in. chłodzi miejsca wyjątkowo narażone na przegrzanie), oczyszcza organizm z toksyn, chroni skórę przed infekcjami. Pełni więc funkcje potrzebne dla zachowania zdrowia. Problemem jest dopiero jego nadmiar.
Zwiększona potliwość powoduje dyskomfort – szczególnie ze względu na zapach (on pojawia się, gdy pot zaczyn rozkładać bakterie). Wtedy potliwość niszczy poczucie świeżości, odbiera pewność siebie, wywołuje zawstydzenie. Może stać się przyczyną złego samopoczucia zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. Szczególnie, że największe nasilenie problemu potliwości przypada na okres 20-30 lat, a więc na czas maksymalnej aktywności towarzyskiej i zawodowej. W takich sytuacjach warto rozważyć zabiegi zmniejszające wydzielanie potu.

Na nadmierną potliwość cierpi około 2-3 proc. populacji, częściej pojawia się ona u mężczyzn niż u kobiet. Wyróżniamy dwa jej typy: pierwotną, która nie jest wywołana żadną chorobą, a na przykład zmianą temperatury otoczenia, emocjami, stresem, oraz wtórną, która zazwyczaj towarzyszy przewlekłym chorobom, m.in. cukrzycy, gruźlicy, chorobom tarczycy czy schorzeniom neurologicznym. Jeden i drugi rodzaj nadpotliwości można skutecznie leczyć stosując toksynę botulinową typu A podawaną w pachy, dłonie czy stopy.

 


- Pierwszym etapem leczenia jest wykonanie testu Minora, przy pomocy którego lekarz określa, jak bardzo zaawansowana jest nadpotliwość, i jaki obszar należy poddać terapii
- mówi dr Olga Barc-Walkiewicz z Centrum Viva-Derm. Kolejny krok to procedura medyczna: okolice, w których jest wydzielana zbyt duża ilość potu, ostrzykuje się niewielkimi dawkami preparatu. Zabieg jest prosty i nieinwazyjny. Trwa ok. 30 minut. Nie jest bolesny, ale dla zwiększenia komfortu pacjenta wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym – na skórę jest aplikowany krem Emla. Wstrzyknięta substancja zaczyna działać terapeutycznie po ok. 72 godzinach. Natomiast pełny efekt pojawia się mniej więcej po tygodniu i utrzymuje przez 6-9 miesięcy. Skuteczność tej przełomowej metody potwierdzają badania kliniczne.

Na czym polega jej działanie? - Toksyna botulinowa blokuje nerwy, a w efekcie mięśnie, które są odpowiedzialne za obkurczanie się gruczołów potowych i wyciskanie z nich potu - dodaje doktor Olga Barc-Walkiewicz.

Botulina blokuje działanie gruczołów potowych i w wielu przypadkach to zupełnie wystarcza, by w nieinwazyjny sposób ograniczać potliwość. Zostało potwierdzone, że terapia toksyną botulinową zdecydowanie poprawia jakość życia osób cierpiących na nadpotliwość.

www.viva-derm.pl
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Jak poradzić sobie z nadpotliwością?
Pot nie jest całkowicie zbędny. Pomaga utrzymać prawidłową temperaturę ciała (m.in. chłodzi miejsca wyjątkowo narażone na przegrzanie), oczyszcza organizm z toksyn, chroni skórę przed infekcjami. Pełni więc funkcje potrzebne dla zachowania zdrowia. Problemem jest dopiero jego nadmiar.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe