Sobota, 25 maja 2019r. Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Niedoczynność tarczycy a dieta

Na niedoczynność gruczołu tarczowego choruje ok 5% kobiet i 1% mężczyzn. W tej grupie znajdują się również osoby chorujące na Hashimoto. Objawy często są bagatelizowane i tłumaczone np. długotrwałym stresem. Tarczyca to gruczoł znajdując się w przedniej części szyi. Jest niewielka, ale produkuje hormony odpowiadające m. in. za właściwą przemianę materii.
Problemy z tarczycą mogą skutkować m.in. zaburzeniami koncentracji i pamięci. Ryzyko wystąpienia niedoczynności wzrasta wraz z wiekiem, rzadziej jest chorobą wrodzoną. 
 
Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza

Problemy z wydzielaniem hormonów przez tarczycę wpływają niekorzystnie na nasz stan zdrowia, wygląd i samopoczucie. Pierwsze sygnały, które powinny zaniepokoić, to ciągłe uczucie zimna, osłabienie, senność, wzmożone wypadanie włosów i obrzęki. Jeśli symptomy występują przez dłuższy czas nie wolno ich lekceważyć, tylko udać się na wizytę do lekarza. Wystarczy wykonać badania hormonów TSH, FT3 i FT4. Konieczne może być również określenie przeciwciał anty -TPO oraz wykonanie USG tarczycy. Hipotyreoza często idzie w parze z chorobą Hashimoto, czyli przewlekłym, limfocytowym zapaleniem tarczycy. Przy niedoczynności kobiety mogą mieć również zaburzenia miesiączkowania.

Jaką dietę należy stosować przy niedoczynności gruczołu tarczowego?

Osoby z niedoczynnością tarczycy nie tylko łatwo przybierają na wadze, ale również mają problem ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów. Dobrze skomponowana dieta oraz odpowiednio dobrane leki potrafią spowolnić rozwój choroby, jak również pomogą nam cieszyć się dobrym samopoczuciem na co dzień.

- Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny zadbać o wysoką jakość składników odżywczych w swoim jadłospisie. Przede wszystkim zwiększyć udział białka i zadbać o odpowiedni poziom składników mineralnych w diecie. Ważne jest również wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Dobrym źródłem białka będą tłuste ryby takie jak śledź, dorsz, czy makrela, które przy okazji są również bogate w jod. W jadłospisie nie powinno zabraknąć również selenu, cynku i żelaza np. w postaci orzechów, roślin strączkowych za wyjątkiem soi i wołowiny. Zalecam także spożywanie z umiarem warzyw kapustnych, które koniecznie należy poddać obróbce termicznej. - podpowiada Paulina Jabłonka, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

W zaleceniach dla osób z niedoczynnością tarczycy nie zapominajmy również o regularnej aktywności fizycznej. Codzienny, 30–minutowy marsz nie tylko podkręci nasz metabolizm, ale przede wszystkim dotleni organizm i poprawi ogólne samopoczucie.

Hypo-Hashimoto: dieta dla osób z niedoczynnością tarczycy Maczfit, jedna z największych w Polsce firm oferujących tzw. „dietę pudełkową” z myślą o osobach, którym zdiagnozowano niedoczynność tarczycy wprowadziła właśnie autorski program dietetyczny Hypo-Hashimoto. To zestaw 5 zdrowych i smacznych posiłków, które codziennie rano dostarczane są do domów i biur. Osoby, które chciałby spróbować dań Maczfit a nie są pewne jaką kaloryczność wybrać, mogą skorzystać z bezpłatnych, telefonicznych konsultacji z dietetykiem.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Niedoczynność tarczycy a dieta
Na niedoczynność gruczołu tarczowego choruje ok 5% kobiet i 1% mężczyzn. W tej grupie znajdują się również osoby chorujące na Hashimoto. Objawy często są bagatelizowane i tłumaczone np. długotrwałym stresem. Tarczyca to gruczoł znajdując się w przedniej części szyi. Jest niewielka, ale produkuje hormony odpowiadające m. in. za właściwą przemianę materii.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe