Poniedziałek, 17 czerwca 2019r. Laury, Leszka, Marcjana
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Odwodnienie – główne powikłanie biegunki

Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan wśród mam dzieci w wieku 3-10 lat, największym problemem i zmartwieniem rodzica podczas biegunki jest odwodnienie. Nic dziwnego, skoro jest ono poważnym powikłaniem, stanowiącym zagrożenie dla życia dziecka. Dlaczego odwodnienie jest tak groźne? Odpowiada pediatra.
Choć dla wielu z nas to niewyobrażalne, jeszcze do niedawna biegunka była drugą (po zapaleniu płuc), najczęstszą przyczyną umieralności dzieci poniżej 5. roku życia na świecie . Co więcej, w samym tylko 2017 r. zmarło około 6,3 mln dzieci poniżej 15 roku życia, a większość z nich (5,4 mln) nie ukończyła 5. roku życia. Wśród pięciu głównych przyczyn tej śmiertelności były choroby biegunkowe , których głównym, zagrażającym życiu powikłaniem jest odwodnienie i zaburzenie elektrolitowe. Dlatego nie można ich lekceważyć.

- Odwodnienie jest bardzo poważnym stanem zagrożenia zdrowia lub nawet życia dziecka, ponieważ woda jest niezbędna do wszelkich procesów metabolicznych, które odbywają się w organizmie. Utrata powyżej 5% masy ciała w trakcie biegunki jest już poważnym stanem wymagającym nawadniania w warunkach szpitalnych. Odwodnienie prowadzi do niewydolności nerek, niewydolności oddechowej, a nawet do poważnych zaburzeń funkcjonowania mózgu, co może grozić śmiercią – komentuje dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

Woda jest niezbędna do życia

Ta poetycko brzmiąca sentencja w rzeczywistości jest niezwykle prawdziwa. Woda stanowi ok. 60-70% objętości ciała osoby dorosłej i 80% ciała noworodka. Jest niezbędna w procesach metabolicznych oraz transporcie tlenu i składników odżywczych. Wykorzystują ją wszystkie komórki, tkanki i narządy. Czym grozi jej niedobór zwłaszcza w młodym organizmie? 

- Utrata wody i elektrolitów w organizmie może objawiać się zmęczeniem, zaburzeniami koordynacji ruchów, skurczami mięśni, a w dłuższej perspektywie prowadzić do uszkodzenia nerek, a nawet mózgu– dodaje dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Jak wynika z badania marki Tasectan , 75% ankietowanych mam przyznaje, że podczas biegunki u dziecka, jest to jeden z głównych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością. Dbając o nawodnienie organizmu dziecka, warto zwrócić uwagę na to, jakie płyny podajemy. Nie zaleca się stosowania komercyjnych soków owocowych i napojów gazowanych. Ze względu na dużą zawartość cukru mogą one dodatkowo nasilać biegunkę.

Rekomendowane są natomiast tzw. doustne płyny nawadniające, które przygotowuje się poprzez rozpuszczenie w przegotowanej, schłodzonej wodzie elektrolitów – odpowiednie produkty do rozpuszczenia można kupić bez recepty w każdej aptece. Z domowych sposobów, najlepsze będą: lekko osłodzona woda, rozcieńczona herbatka, lekko osolony wywar z warzyw.

Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy biegunki, należy rozpocząć kompleksowe postępowanie. Uzupełnianie strat wody i elektrolitów, odpowiednia dieta, dostosowany do potrzeb organizmu preparat antybiegunkowy (dostępny w formie przystępnej dla dziecka, najlepiej bezsmakowy i rozpuszczalny w niewielkiej ilości wody) to droga do szybkiego uporania się z dolegliwościami, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka odwodnienia organizmu.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Odwodnienie – główne powikłanie biegunki
Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan wśród mam dzieci w wieku 3-10 lat, największym problemem i zmartwieniem rodzica podczas biegunki jest odwodnienie. Nic dziwnego, skoro jest ono poważnym powikłaniem, stanowiącym zagrożenie dla życia dziecka. Dlaczego odwodnienie jest tak groźne? Odpowiada pediatra.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

przy biegunkach to się głównie odwadniamy, to jest straszne, dlatego warto pić elektrolity . Ja mam zawsze w apteczce orsalit bananowy dla dzieci i to dzięki niemu tak naprawdę zawsze moja gospodarka wodno-elektrolitowa jest w normie.
Anonim 2018-11-09 12:57:00


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe