Wtorek, 20 sierpnia 2019r. Bernarda, Sabiny, Samuela
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Owoce prosto z targu - trzeba je myć!

Latem często wybieramy się na pobliski rynek, aby zaopatrzyć się w sezonowe owoce i warzywa. Słodkie truskawki, soczyste wiśnie czy ulubione borówki kuszą nas z każdego straganu. Zazwyczaj nie zdążymy jeszcze dotrzeć do domu, a już spróbujemy kilku owoców. Takie zachowanie może jednak odbić się na naszym zdrowiu.
Musimy pamiętać, że brud nie powinien nam się kojarzyć jedynie z widocznymi zabrudzeniami. Poprzez dotyk różnego rodzaju przedmiotów (klamek, poręczy, banknotów), czy spożywanie niemytych warzyw i owoców możemy przenieść wiele chorobotwórczych bakterii, wirusów czy grzybów wprost do naszego organizmu. Mogą one powodować bakteryjne lub wirusowe zapalenia jamy ustnej, opryszczkę oraz szereg innych następstw zdrowotnych. Zobaczcie co zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Choroby brudnych rąk

Soczyste i kolorowe owoce, zachwycają swoim wyglądem i często nie możemy powstrzymać się od natychmiastowej degustacji. Niestety, mimo tego, że wyglądają pięknie i zdrowo, na ich powierzchni mogą znajdować się niewidoczne gołym okiem bakterie, wirusy, grzyby oraz szkodliwe środki ochrony roślin, toksyczne dla naszego organizmu. Dlatego po przyjściu do domu należy je umyć gdyż mogą wywoływać problemy żołądkowe, zatrucia czy alergie. Nie robiąc tego przenosimy szkodliwe czynniki na ręce. Nie zapominajmy także o owocach, które obieramy ze skórki, jak np. banany czy cytrusy – je również należy dokładnie umyć. Dotykając ich skórki (np. przy obieraniu) i tak przenosimy na dłonie substancje, które później trafiają do naszego organizmu. Zwróćmy też szczególną uwagę na dzieci – pozostawione na stole niemyte owoce mogą szybko stać się przyczyną wielu schorzeń.

Odpowiednia higiena


Pamiętajmy, że opłukanie owoców w zimnej wodzie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów – należy je dokładnie umyć pod ciepłą, bieżącą wodą. Tymi samymi zasadami powinniśmy kierować się przy higienie rąk – dotknięcie klamki czy monet może spowodować przeniesienie chorobotwórczych bakterii do naszego organizmu przy okazji spożywania np. przekąski. Podstawą higieny rąk jest używanie mydła i ciepłej wody. Dokładne ich mycie zwłaszcza między palcami i pod paznokciami, gdzie gromadzi się najwięcej drobnoustrojów chorobotwórczych, jest niezwykle ważne. Czas mycia rąk również ma znaczenie. Minimalny to pół minuty. Idealnie byłoby używać do mycia płynów dezynfekujących, które powodują, że nasze ręce będą „jeszcze czystsze”.


Pomoc na afty

Jeżeli mimo naszych starań w jamie ustnej pojawiły się bolesne nadżerki, to warto pomóc sobie używając specjalnego żelu. Nieleczone afty mogą skutecznie utrudnić nam jedzenie, picie, a nawet mówienie i to nawet do 3 tygodni! Odpowiedni preparat odizoluję bolesną zmianę od zewnętrznych czynników drażniących i wspomoże proces regeneracji nabłonka.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Owoce prosto z targu - trzeba je myć!
Latem często wybieramy się na pobliski rynek, aby zaopatrzyć się w sezonowe owoce i warzywa. Słodkie truskawki, soczyste wiśnie czy ulubione borówki kuszą nas z każdego straganu. Zazwyczaj nie zdążymy jeszcze dotrzeć do domu, a już spróbujemy kilku owoców. Takie zachowanie może jednak odbić się na naszym zdrowiu.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe