Czwartek, 25 kwietnia 2024r. Jarosława, Marka, Wiki
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Biotyna – dobrodziejstwo dla włosów

Biotyna, nazywana potocznie witaminą piękna, ma duży wpływ na wygląd naszych włosów, paznokci i skóry. Regularnie dostarczana do organizmu, pełni niezwykle ważną funkcję zarówno w metabolizowaniu węglowodanów, jak i tłuszczów. Jej zadaniem jest wytwarzanie hemoglobiny, której rolą jest przenoszenie tlenu do wszystkich komórek ludzkiego ciała.
Jak biotyna wpływa na stan naszych włosów i czy warto uzupełniać jej niedobór w organizmie?

Biotyna, inaczej witamina B7 lub H to organiczny związek chemiczny, występujący w wielu substancjach żywieniowych i ze względu na swoje właściwości zdolny do leczenia wypadania włosów czy zapalenia skóry. Uczestnicząc w procesie przemiany glukozy, biotyna posiada ogromny wpływ na cały nasz organizm.

Biotyna jest witaminą naturalnie występującą w takich produktach spożywczych jak m.in. żółtko jaja, szpinak, orzechy włoskie, wątroba wołowa, sardynki, migdały, soja, soczewica marchew czy mąka pełnoziarnista. Witamina B7, zawarta w wymienionych produktach traci niestety swoje właściwości w trakcie ich obróbki termicznej. Podobnie jest w przypadku umieszczenia biotyny w roztworze alkaicznym lub kwaśnym. Niekorzystny wpływ na przyswajalność witaminy piękności ma także alkohol, estrogeny oraz przetworzona żywność.

- Trzeba sobie zdawać sprawę, że biotyna zawarta w pożywieniu nie wchłania się w 100%. Wynika to z faktu, że witamina, która występuje w produktach spożywczych, musi zostać uwolniona, by była dostępna. Powód tego zjawiska jest następujący – tworzy ona na ogół wiązanie kowalencyjne z białkiem, a owo wiązanie powinno być rozbite. W efekcie biotyna zawarta na przykład w produktach zbożowych wchłania się maksymalnie w 40%. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.

Dzienne zapotrzebowanie na biotynę wynosi, według różnych źródeł 1-5mg, a w przypadku pacjentów przyjmujących antybiotyki czy sulfonamidy powinno być wyższe.

Biotyna a stan naszych włosów

Witamina piękna, jak określa się biotynę, ma niezwykle istotny wpływ na stan naszych włosów, ponieważ poprzez krew zasila macierz włosa w biodostępną siarkę. Zadaniem macierzy jest spojenie łodygi włosa na całej jego długości. Wiązania siarkowe są zaś wchłaniane w masę keratynową. Dodatkowo witamina H pełni funkcję regulacyjną, jeśli chodzi o metabolizm skóry głowy, w efekcie pozytywnie wpływa na korzenie i wzrost łodygi włosa. Gdy w naszym organizmie jest zbyt mało biotyny, pojawia się nadmierne wypadanie włosów, łojotok oraz łupież.

Niedobór witaminy piękna może być spowodowany przez różne czynniki. Podstawowym z nich jest zazwyczaj nieprawidłowa dieta. Negatywny wpływ ma występowanie biotyny w naszym organizmie miewa także ciąża, długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, leków przeciwpadaczkowych, jak również intensywny wysiłek fizyczny, podeszły wiek oraz zaburzenia w prawidłowym jej wchłanianiu. Przypadki niedoboru biotyny przynoszą wiele negatywnych konsekwencji dla stanu naszego zdrowia i samopoczucia. Pojawiają się przebarwienia, zmiany atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, jak również zapalenia spojówek, drętwienie kończyn, bóle mięśniowe, problemy z jelitami oraz podwyższony poziom cholesterolu.

- Ze względu na fakt, że niewielki procent zawartej w pożywieniu biotyny wchłania się do naszego organizmu, na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które ją zawierają. Najczęściej są to preparaty mające wykazać pozytywny wpływ na stan włosów, paznokci oraz skóry. Należy jednak pamiętać, że myśląc o zdrowych włosach, istotne jest holistyczne podejście do ich pielęgnacji. Nie należy ograniczać się tylko do suplementacji biotyną, ale również wybierać wartościowe produkty do pielęgnacji skóry głowy. Tylko kompleksowe podejście do dbania o włosy, poprawia ich stan i witalność.
– podsumowuje Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Biotyna – dobrodziejstwo dla włosów
Biotyna, nazywana potocznie witaminą piękna, ma duży wpływ na wygląd naszych włosów, paznokci i skóry. Regularnie dostarczana do organizmu, pełni niezwykle ważną funkcję zarówno w metabolizowaniu węglowodanów, jak i tłuszczów. Jej zadaniem jest wytwarzanie hemoglobiny, której rolą jest przenoszenie tlenu do wszystkich komórek ludzkiego ciała.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

zdziwilam sie ze biotyna jest taka wazna chyba zaczne lykac
Anonim 2019-09-02 13:29:51


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe