Czwartek, 28 marca 2024r. Anieli, Kasrota, Soni
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Bezpieczne, odnawialne, przetwarzalne

Doceniamy wygodę, jaką daje lekkie opakowanie kartonowe, ale też świeżość oraz jakość produktu, którą zapewnia. Mało kto jednak zastanawia się, co dzieje się z takimi opakowaniami, gdy już zostaną wykorzystane. Warto pochylić się nad kwestią ich recyklingu przy okazji obchodzonego 15 września Dnia Opakowań Kartonowych.
Trzy warstwy bezpieczeństwa

Opakowanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa przechowywanej w nim żywności – tę opinię podziela 93 proc. lekarzy i dietetyków, biorących udział w badaniu wiedzy specjalistów na temat zasad prawidłowego odżywiania. Jednocześnie tylko połowa ankietowanych wie, że kartony, w których sprzedaje się soki, nektary i napoje, pozwalają zachować odpowiednie walory odżywcze produktu. Tymczasem każde opakowanie, począwszy od małego soku, po rodzinny, 2-litrowy karton, skonstruowane jest w sposób gwarantujący konsumentom maksimum walorów smakowych i odżywczych. Składa się z połączonych ze sobą 3 materiałów: papieru (stabilnego elementu konstrukcyjnego); polietylenu (chroniącego papier przed przemoknięciem) oraz aluminium, które gwarantuje bezpieczeństwo i świeżość produktu.

Karton w połączeniu z technologią aseptycznego nalewu zapewnia dłuższy termin przydatności produktów do spożycia bez konieczności przechowywania ich przed otwarciem w warunkach chłodniczych / w lodówce. Budowa kartonu oraz proces samej produkcji wykluczają konieczność dodawania do produktu konserwantów. To kwestia szczególnie istotna z żywieniowego punktu widzenia – soki w opakowaniach kartonowych zachowują swoją wysoką wartość odżywczą. Mogą być nawet do trzech dni po otwarciu bezpiecznie spożywane i z powodzeniem zastąpić jedną z niezbędnych dziennych porcji owoców i warzyw. Według ekspertów takich porcji powinniśmy spożywać dziennie minimum 5, a jedną z nich możne stanowić porcja soku.

Całość do recyklingu

Bezpieczeństwo to niejedyny walor kartonowych opakowań. Stanowią one też źródło surowców odnawialnych – wszystkie komponenty użyte do ich produkcji nadają się do dalszego przetwarzania i mogą być bazą do produkcji zupełnie nowych przedmiotów użytkowych.

Najcenniejszym surowcem, odzyskiwanym z opakowań kartonowych jest papier, czyli celuloza. Pozyskiwana ze źródeł naturalnych, tj. z drzew, podlega 100-proc. recyklingowi, prowadzonemu nawet w kilku cyklach. Również zawarte w kartonach aluminium i tworzywa podlegają procesowi odzysku lub recyklingu.

Opakowanie kartonowe może być wykorzystane we wtórnym obiegu pod warunkiem, że zostanie właściwie posortowane. Należy pamiętać żeby opakowania kartonowe wyrzucać zawsze do pojemników na tworzywa sztuczne. Stamtąd trafią prosto do specjalistycznych przedsiębiorstw, zajmujących się odzyskiwaniem surowców wtórnych, gdzie zostanie z nich oddzielona celuloza, a wszystko poza nią będzie poddane rozdrobnieniu.

Drugie życie opakowań


Surowce wtórne uzyskane ze zużytych opakowań kartonowych, trafiają do producentów różnego rodzaju wyrobów codziennego użytku. Choć rzadko zastanawiamy się nad pochodzeniem przedmiotów, bez których trudno nam się obyć, wiele z nich jest zwieńczeniem kilkuetapowego procesu recyklingu. Na przykład z wyodrębnionej z opakowań kartonowych celulozy powstają nowe kartony – popularne pudełka do pakowania i transportu. Z celulozy wytwarza się także ręczniki papierowe, papier toaletowy, a nawet chusteczki higieniczne. Z kolei pozostałe składowe kartonowych opakowań (polietylen i aluminium) mogą być przetwarzane na niedrogie meble ogrodowe, skrzynki oraz palety.

Warto pamiętać, że opakowania kartonowe są bezpieczne dla żywności, a sprzedawane w nich produkty spożywcze długo zachowują walory smakowe oraz odżywcze.

Więcej informacji na www.5porcji.pl
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Bezpieczne, odnawialne, przetwarzalne
Doceniamy wygodę, jaką daje lekkie opakowanie kartonowe, ale też świeżość oraz jakość produktu, którą zapewnia. Mało kto jednak zastanawia się, co dzieje się z takimi opakowaniami, gdy już zostaną wykorzystane. Warto pochylić się nad kwestią ich recyklingu przy okazji obchodzonego 15 września Dnia Opakowań Kartonowych.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe