Wtorek, 16 kwietnia 2024r. Bernarda, Biruty, Erwina
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Międzynarodowy Dzień Pizzy. Sprawdź inne gastro święta!

Pizza, pierogi i frytki to dania, które zna cały świat. Przyrządza się je na setki, a może nawet tysiące sposobów w różnych zakątkach globu. Co roku organizuje się festiwale i obchodzi się międzynarodowe święta dedykowane tym właśnie pysznościom.
Jeśli więc domowa lub mrożona pizza na stałe zagościła w Twoim menu, jeśli świeże lub mrożone pierogi śnią Ci się po nocach, a po drodze do pracy łapiesz w locie smaczne frytki, przygotuj się na wielkie świętowanie.

Doroczne Święto Pizzy – 9 lutego

Pizza jest daniem, które znają chyba wszyscy. Co prawda jest symbolem włoskiej kuchni, ale doczekała się tysięcy odsłon na całym świecie i często nawet nie przypomina tej rodem z Włoch. Sama historia pizzy budzi wiele wątpliwości. Niektóre źródła twierdzą, że ten znakomity placek z pysznymi dodatkami wymyślili starożytni Grecy. Inni uważają, że brawa należą się Egipcjanom, a jeszcze inni sądzą, że rodowód pizzy sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Tymczasem najbardziej znaną i wiarygodną historią jest ta z Neapolu z roku 1889. Wówczas znany piekarz Raffaele Esposito miał za zadanie przygotować posiłek dla królowej Włoch – Małgorzaty Sabaudzkiej, która miała przybyć do jego miasta z wizytą. Raffaele chciał, żeby jego danie miało patriotyczny wydźwięk, więc szukał składników odpowiadających kolorom znajdującym się na włoskiej fladze. Na fantastycznym placku ułożył więc czerwone pomidory, białą mozzarellę i aromatyczną zieloną bazylię. Po upieczeniu w specjalnym piecu ukazała się fantastyczna pizza margherita, nazwana tak oczywiście na cześć królowej. Danie było tak pyszne, że natychmiast zaczęto je powielać w różnych regionach Włoch, a następnie w kolejnych, coraz dalszych zakątkach świata. Kucharze modyfikowali przepisy, dostosowywali dodatki do lokalnych upodobań i dziś nie da się już zliczyć, ile wariacji pizzy przyrządza się na świecie.

Na pamiątkę wydarzeń z 1889 w Neapolu co roku w czerwcu organizuje się festiwal pizzy, na który przybywa mnóstwo turystów z całego świata, by spróbować tego włoskiego dania w oryginalnej jego wersji. Miłośników pizzy jest zresztą tak wielu, że co roku obchodzi się Międzynarodowy Dzień Pizzy w dziewiątym dniu lutego. W tym dniu wprost nie wypada nie zjeść pizzy. Jeśli macie sporo czasu i potraficie sprostać zadaniu, to do dzieła. Sprawdzony przepis na ciasto i ulubione dodatki sprawią, że posiłek będzie wspaniały. Jeśli jednak nie macie czasu, to i tak możecie świętować, bo pizza mrożona także sprosta nawet najbardziej wybrednym smakoszom. Możecie wybierać wśród wielu jej rodzajów. Tradycyjna mrożona pizza z szynką i pieczarkami, ta w kaszubskim stylu z kabanosem i ogórkiem czy też ta z białą kiełbasą i chrzanem to prawdziwe rarytasy, które przygotujesz w kwadrans. Wegetarianów z pewnością skusi pizza cztery sery lub klasyczna z pieczarkami. Zatem świętujcie pysznie Międzynarodowy Dzień Pizzy 9 lutego.

Doroczne Święto Pierogów – 8 października

Dziś trudno powiedzieć, kto wymyślił pierogi. Najwięcej osób przychyla się do koncepcji, według której pierogi pojawiły się najpierw na Dalekim Wschodzie. Ponoć w Polsce zaczęto je przyrządzać mniej więcej w XIII wieku, ale nie jest to do końca udowodnione. Na pewno w XVII wieku serwowano pierogi nadziewane białym serem i miodem, co traktowano jako słodki deser. W dzisiejszych czasach pierogi są nieodłącznym elementem naszych jadłospisów i nie wyobrażamy sobie tygodnia bez fantastycznych pierogów z kapustą i grzybami, tych z mięsem lub z owocami.

Przepis na pierogi wydaje się niezwykle prosty. Ciasto najczęściej powstaje tylko z mąki, wody, odrobiny tłuszczu i soli. Poszaleć warto z farszem, bo można go przygotować z wielu składników. Mięso, ryby, sery, warzywa, ziemniaki, kasze, twarogi i owoce – wszystko to może być podstawą dobrego nadzienia. Nic więc dziwnego, że na świecie powstała niezliczona ilość rodzajów pierogów, które też przybierają przeróżne nazwy. W Indiach królują samosy, a ciasto do nich przygotowuje się z podstawowych składników oraz odrobiny jogurtu i proszku do pieczenia. W Argentynie prym wiodą empanady, a do ciasta na nie należy dodać jajko. Rosjanie i Ukraińcy przygotowują pierogi podobne do naszych, ale tam spotkać można ciekawe i przepyszne odmiany, takie jak pielmieni czy wareniki.

Całkowicie inne ciasto na pierożki stosują Francuzi, ale wielu nie będzie zaskoczonych, gdy w Paryżu na talerzu pojawią się pierogi zrobione z ciasta francuskiego. Z kolei Grecy robią pierogi z ciasta filo. Za chińskimi won tonami i dim sum przepada cały świat. Nic więc dziwnego, że fani tych pyszności ustanowili wspólne Święto Pieroga, które przypada na 8 października. Tego dnia wypada zaserwować na obiad ulubione pierogi i nie ważne, czy będą to domowe pierogi zrobione od podstaw we własnej kuchni, czy też będą to gotowe pierogi mrożone, bo jedne i drugie smakują znakomicie.

 


13 lipca jemy tylko fantastyczne frytki


Frytki to przekąska znacznie młodsza zarówno od pizzy, jak i od pierogów. Pojawiły się po raz pierwszy w belgijskim miasteczku Dinant w 1680 roku i może to zabrzmi dziwienie, ale stało się to za sprawą bardzo srogiej zimy. Dinant leży nad rzeką Mozą, a ta wówczas zamarzła na długie miesiące, pozbawiając mieszkańców ryb, które były podstawą ich wyżywienia. Wtedy jeden z mieszkańców wpadł na pomysł, by pokroić ziemniaki w słupki, tak by przypominały kształtem małe rzeczne rybki, i usmażyć je tak samo na głębokim tłuszczu. Okazało się, że tak przyrządzane ziemniaki są wspaniałe i wielu okolicznych mieszkańców zaczęło je przygotowywać w swoich domach. Dopiero jakiś czas później frytki zaczęto serwować na okolicznych jarmarkach, gdzie zyskiwały coraz więcej wielbicieli. Z kolei w drugiej połowie XIX wieku w Dinant pojawił się pierwszy kiosk z frytkami, który dziś śmiało możemy nazywać pierwszym na świecie fast foodem.

Dzisiaj frytki mają miliony wielbicieli na całym świecie i doczekały się nawet międzynarodowego święta, które przypada 13 lipca każdego roku. Wówczas na talerzu każdego fana frytek powinna pojawić się ich solidna porcja. Przygotowanie ich nie jest już żadnym problemem, bo zawsze można sięgnąć po mrożone frytki w ulubionej postaci. W sklepowych zamrażarkach czekają tradycyjne frytki proste, cienkie albo karbowane. Wszystkie można przygotować błyskawicznie i zajadać wraz z keczupem, majonezem lub ulubionymi sosami.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Międzynarodowy Dzień Pizzy. Sprawdź inne gastro święta!
Pizza, pierogi i frytki to dania, które zna cały świat. Przyrządza się je na setki, a może nawet tysiące sposobów w różnych zakątkach globu. Co roku organizuje się festiwale i obchodzi się międzynarodowe święta dedykowane tym właśnie pysznościom.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe