Środa, 4 sierpnia 2021r. Dominiki, Dominika, Protazego
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Korzystasz na urlopie z kąpieli w morzu?

Włosy w wakacje wymagają szczególnej ochrony i pielęgnacji, dostosowanej także do miejsca wypoczynku, jakie wybieramy. Jeśli wypoczywamy nad wodą i planujemy kąpiele w morzu czy basenie, nasze kosmyki są także narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce oraz słona czy chlorowana woda. Jak je chronić przed skutkami wakacyjnych kąpieli?
Woda morska pozbawia włosy naturalnej wilgoci nawet, jeśli ma niewielkie stężenie soli. Pod wpływem morskiej wody, włosy bardziej usztywniają się i zaczynają się lepiej kręcić, ale z czasem niestety stają się matowe i pozbawione naturalnego blasku.

- Sól ma właściwości higroskopijne. Włosy po długich kąpielach w słonej wodzie mogą stawać się przesuszone i łamliwe. W efekcie czego włosy mogą się kruszyć. Włosy rozjaśniane lub farbowane są jeszcze bardziej narażone na negatywne skutki słonej wody, w związku z uszkodzeniami chemicznymi. –
 wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii. Włosy poddawane częstym kąpielom morskim stają się bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne, w tym także na promieniowanie UV. Istotna jest więc prawidłowa ich ochrona i pielęgnacja, aby z wakacji nie wrócić z „sianem na głowie”.

- Chroniąc włosy przed słoną wodą, możemy skorzystać z różnych form preparatów. Warto stosować olejki na łodygi, aby zabezpieczyć je przed destrukcyjnym wpływem słonej wody. Aby chronić włosy przed przesuszeniem, można sięgnąć po szampony nawilżające i odżywki, zawierające na przykład: aloes, kolagen, naturalne olejki, kwas hialuronowy czy witaminę E. Włosy posiadające odpowiedni poziom wilgoci w pasmach, dobrze nawilżone, będą lepiej odporne na zniszczenia spowodowane przez słoną wodę. Wskazane jest także stosowanie produktów w postaci sprayu lub mgiełek z filtrem UV, co zapobiega niszczeniu się włosów. –
radzi Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Po powrocie z plaży należy dokładnie umyć włosy, wypłukać z nich resztki soli i zastosować na przykład głęboko nawilżającą maseczkę. Długotrwałe kąpiele w zasolonej wodzie działają niekorzystnie na włosy, dlatego tak istotna jest odpowiednia ochrona, pielęgnacja i regeneracja.

Włosy na basenie

Wyjeżdżając na wakacje, korzystamy także z basenów, na których nasze włosy stykają się z chlorowaną wodą. Po dodaniu chloru do wody, chlor zamienia się w środek dezynfekujący – kwas podchlorawy. Dodanie chloru do wody jest środkiem antyseptycznym i pomaga utrzymać basen w czystości. Często oprócz chloru do wody dodaje się także miedź, która działa przeciw powstawaniu glonów w basenach.

- Chlor pozbawia skórę głowy naturalnego ochronnego biofilmu. Może również sprawiać, że włosy staja się matowe i szorstkie. Chlor reaguje również z melaniną, więc włosy naturalne tracą blask i połysk, a farbowane szybciej mogą wyblaknąć lub stracić intensywność pigmentów. W wyniku zniszczenia włosy mogą się rozdwajać i łamać. Zdarza się także czasami, że pod wpływem częstych kąpieli w basenie z chlorowaną wodą, włosy nabierają zielonego koloru. Jest to wynik reakcji na miedź zawartą w wodzie. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog.

Niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja włosów po kontakcie z chlorowaną wodą. Zaraz po wyjściu z basenu należy dokładnie wypłukać włosy, aby pozbyć się chloru. Jeśli nie możemy skorzystać z prysznica, warto jak najszybciej spłukać włosy wodą z butelki. Warto także nałożyć olejki, które zabezpieczają łodygi przed ponownym wyplukaniem przez chlor. Chlor niestety wypłukuje naturalne olejki z włosów i skóry głowy, pozostawiając nieszczelne łuski, co osłabia włosy i może po ponownym kontakcie z chlorem powodować podrażnienia i reakcje alergiczne skóry. Jeśli korzystamy z basenu na słońcu, należy stosować także spray lub odżywki bez spłukiwania z filtrami UV. Należy zabezpieczać zarówno włókna włosów, jak również skórę głowy.

Dobrze przed kąpielą jest także spleść włosy w luźny warkocz, jeśli są długie, aby się nie plątały. Korzystając z kąpieli morskich lub basenowych należy stosować odpowiednią pielęgnację opartą na regularnym oczyszczaniu włosów po takich kąpielach i ich nawilżaniu. Dobrze dobrana i systematyczna pielęgnacja włosów latem, połączona z ochroną przed promienia UV oraz słoną i chlorowaną wodą, pomoże zapobiegać łamliwości włosów, rozdwajaniu końcówek i utracie koloru.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Korzystasz na urlopie z kąpieli w morzu?
Włosy w wakacje wymagają szczególnej ochrony i pielęgnacji, dostosowanej także do miejsca wypoczynku, jakie wybieramy. Jeśli wypoczywamy nad wodą i planujemy kąpiele w morzu czy basenie, nasze kosmyki są także narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce oraz słona czy chlorowana woda. Jak je chronić przed skutkami wakacyjnych kąpieli?
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2021 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe