Czwartek, 24 maja 2018r. Joanny, Zdenka, Zuzanny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Niedobór witamin a styl życia

Poranek. Jogurt plus kawa. Popołudnie, bułka drożdżówka z budyniem, pączek precel z lukrem sztuk dwa lub kupiona kanapka z majonezem. Na popitkę druga kawa lub napój gazowany. Wieczór. Zamówiona pizza lub odgrzewany obiad. Czy wydaje Ci się to znajome?
Dieta współczesnego, ciężko pracującego Polaka bulwersuje dietetyków a mrozi żywieniowców. Szybkie lunche spożywane w biegu, pełne prostych łatwoprzyswajalnych węglowodanów i pustych kalorii, zamiast pełnowartościowego obiadu czy śniadania, to dziś standard. Wszystko „zalewane” kawą i napojami energetyzującymi. Do tego zapraszające do siebie na każdym rogu Fast Foody, które wychodząc naprzeciw „szybkiemu” stylowi życia ostatnio uzupełniły ofertę o śniadania i kolacje.

Tego typu dieta jest pozbawiona niezbędnych w codziennej diecie składników odżywczych takich jak błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, wapń czy witaminy z grupy B (na czele z kwasem foliowym). Potwierdzają to oficjalne źródła.

Według Instytutu Żywności i Żywienia przeciętny Polak dostarcza swojemu organizmowi zbyt dużą ilość tłuszczu. Dodatkowo aż 11-12 proc. energii w diecie Polaków pochodzi z nasyconych kwasów tłuszczowych. Wysokie spożycie tłuszczów zwierzęcych oraz mała podaż kwasu foliowego znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia takich jak choroba niedokrwienna serca, udary, zawały mięśnia sercowego czy miażdżyca.

Spożywana przez nas wysoko przetworzona żywność jest szczególnie uboga w składniki mineralne i witaminy. Przykładowo, niezbędny w organizmie każdego człowieka kwas foliowy, jest dostarczany w diecie statystycznego Polaka w zaledwie 40 proc. (0,15 – 0,25 mg przy średnim zapotrzebowaniu 0,4 - 0,6mg/dobę). Dlaczego warto dbać o właściwy poziom witamin?

Wspomniany wcześniej kwas foliowy wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego usprawniając pracę wątroby i żołądka, zapobiega występowaniu chorób układu krążenia, miażdżycy i zawałom serca, a także niektórym nowotworom. Aby dostarczyć go do naszej diety wystarczy codziennie spożywać produkty takie jak sałatę, szpinak, pietruszkę, rośliny strączkowe lub owoce (pomarańcze, kiwi, awokado).

Kwas foliowy znajduje się również w znacznych ilościach w wątrobie wołowej i drobiowej oraz żółtku jaja. Osoby które mają źle zbilansowaną dietę czyli nie uwzględniają w swoim jadłospisie wyżej wymienionych produktów mogą uzupełnić jego niedobór zaopatrując się w kwas foliowy w tabletkach np. dostępny w każdej aptece popularny preparat Folik.

Dostarczany w postaci tabletki kwas foliowy jest lepiej przyswajalny przez organizm niż ten pochodzący z naturalnych źródeł, gdyż jego bioprzyswajalność jest bliska 100 proc.

Jak jeszcze dostarczyć do naszej diety niezbędnych witamin? Głównym naszym celem powinna być zmiana lub modyfikacja stylu życia. W codziennej diecie powinny pojawić się świeże owoce i warzywa.

Pamiętając o zdrowiu powinniśmy wyeliminować lub zminimalizować słodkie, gazowane napoje, ograniczyć kawę, zastępując je wodą mineralną i zieloną herbatą. Jeśli podejrzewamy u siebie niedobór określonej witaminy, możemy posiłkować się gotowymi preparatami, o których prawidłowe dawkowanie powinniśmy zapytać lekarza lub farmaceutę.


Diana Wolańska 
 
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Niedobór witamin a styl życia
Poranek. Jogurt plus kawa. Popołudnie, bułka drożdżówka z budyniem, pączek precel z lukrem sztuk dwa lub kupiona kanapka z majonezem. Na popitkę druga kawa lub napój gazowany. Wieczór. Zamówiona pizza lub odgrzewany obiad. Czy wydaje Ci się to znajome?
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

 
zapisz wypisz

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe