Poniedziałek, 4 grudnia 2023r. Barbary, Hieronima, Krystiana
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Start kampanii Wspieram Sukces Kobiet

Profrekwencyjny projekt Wspieram Sukces Kobiet Fundacji SPS ma na celu zachęcenie kobiet do udziału w wyborach i nie jest powiązany z żadnym komitetem wyborczym czy partią polityczną. Akcję wspierają m.in. Małgorzata Rozenek-Majdan, Aleksandra i Michał Żebrowscy, Justyna Szyc-Nagłowska, Magdalena Mołek, Joanna Koroniewska, Lara Gessler, Zofia Zborowska, Aleksandra Kwaśniewska.
Rusza kampania Wspieram Sukces Kobiet, której inicjatorem jest Fundacja SPS przy merytorycznym wsparciu Uniwersytetu SWPS. Projekt wspierają znane i lubiane liderki opinii.

Celem kampanii jest zachęcenie kobiet do głosowania w wyborach oraz zwrócenie uwagi na sytuację Polek i wzbudzenie w nich potrzeby zaangażowania się, która może przełożyć się na frekwencję. Drugim jej zadaniem jest uświadamianie – zarówno wybierającym, jak i wybieranym – jak istotne jest włączenie kobiet do dyskusji o priorytetach rozwojowych Polski.

Prawa wyborcze kobiety mają już od 105 lat, to jednak blisko połowa z nich nie jest przekonana, czy będzie głosować. Z danych Ipsos z marca 2023 roku wynika, że pewność udziału w wyborach deklaruje jedynie 55 proc. respondentek w wieku 18-39 lat i 56 proc. w wieku 40-59 lat. Problemy kobiet istnieją w debacie publicznej, jednak nie są w żaden sposób rozwiązywane. Szacunki Centrum Praw Kobiet wskazują, że rocznie w wyniku przemocy domowej w Polsce życie traci od 400 do nawet 500 kobiet. Dane GUS mówią o tym, że W 1106 gminach w Polsce nie ma żadnej – ani publicznej, ani prywatnej – instytucji opiekuńczej dla dzieci do lat trzech. Ogranicza to możliwości kobiet do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka.

– W kampanię może zaangażować się każdy, na stronie wspieramsukceskobiet.pl dostępne są materiały wizualne do pobrania i gotowe do druku lub publikacji w sieci, jak logo, plakat czy tatuaż. Zachęcamy, by dołączyć do nas poprzez dystrybucję grafik wśród znajomych, wysłanie pocztówki do rodziny, wywieszenie plakatu w oknie lub witrynie i dzielenie się nimi w mediach społecznościowych. Zapraszamy do włączenia się w projekt sklepy internetowe, lokalne sklepiki, piekarnie, kawiarnie, księgarnie, punkty usługowe itp. z całej Polski – miejsca, gdzie każdego dnia bywają kobiety. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby Polek – mówi Olga Legosz z Fundacji SPS.

Zdaniem 89 proc. badanych przemoc wobec kobiet jest bardzo istotnym problemem


W ramach kampanii Fundacja SPS przeprowadziła badanie na grupie ponad 18 tys. respondentek na temat ważnych dla nich spraw. Wynika z niego, że najważniejszym problemem, zdaniem ankietowanych, jest przemoc wobec kobiet – kwestia ta jest bardzo istotna dla aż 89 proc. Ponad ¾ respondentek (77 proc.) wskazuje również na problem braku żłobków i przedszkoli w wielu gminach. Taki sam odsetek – 72 proc. – badanych określa jako bardzo istotne ubóstwo starszych kobiet oraz kwestię wsparcia dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka. Kolejno 69 proc. respondentek uważa, że bardzo istotnym problemem są ograniczone możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi. Dwie na trzy badane sądzą, że bardzo istotna jest ochrona środowiska, 64 proc. – urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie, a 63 proc. – wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

Co dziesiąta niegłosująca badana jest rozczarowana politykami

W badaniu Fundacji SPS respondentki, które nie uczestniczą w wyborach, zostały poproszone o wskazanie powodu, dlaczego nie głosują. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią była ta, że nie odpowiada im program żadnej partii – deklaruje to 29 proc. badanych. Blisko ¼ (23 proc.) deklaruje, że brak im czasu, możliwości dojazdu etc. Z kolei 14 proc. jest niezainteresowana polityką lub nie zna programów wyborczych, a 11 proc. – rozczarowana politykami, na których głosowała w przeszłości.

Niezależny audyt kandydatów(-ek) ubiegających się o mandat posła(-nki)

Kampanii Wspieram Sukces Kobiet towarzyszy dobrowolna i nieanonimowa ankieta dla kandydatów i kandydatek starających się o mandat posła czy posłanki w wyborach do Sejmu RP, które odbędą się już 15 października br. Projekt ma na celu wyłącznie zachęcenie kobiet do świadomego podejmowania działań wyborczych przez weryfikację poglądów kandydatów i kandydatek na tematy istotne z perspektywy kobiet, które umożliwiają większy stopień uczestnictwa Polek w życiu codziennym, ekonomicznym, politycznym i społecznym.

Kwestionariusz, zarówno na poziomie koncepcji jak i konstrukcji, przygotował zespół ekspercki Uniwersytetu SWPS. Pytania uwzględniają interesy kobiet w różnym wieku, na różnych etapach życia, o odmiennych statusach rodzinnych i światopoglądach, pochodzących z wsi, a także mniejszych, średnich i większych miejscowości. Ankieta składa się z 20 pytań i obejmuje siedem bloków tematycznych: pracę opiekuńczą kobiet, ich sytuację zawodową i ekonomiczną, kwestie zdrowia i praw reprodukcyjnych, problem przemocy domowej i seksualnej, dostępu do usług społecznych oraz edukacji w zakresie ekologii i praw zwierząt. W ankiecie weryfikowana jest również gotowość do realizacji kobiecej agendy oraz do współpracy z organizacjami reprezentującymi kobiety. Nazwiska kandydatów i kandydatek, którzy pozytywnie i negatywnie przeszli audyt zostaną opublikowane na stronie wspieramsukceskobiet.pl.

Więcej informacji o kampanii Wspieram Sukces Kobiet oraz wszystkie materiały wizualne dostępne są na stronie wspieramsukceskobiet.pl. Więcej na temat ankiety dla kandydatów i kandydatek dostępne są w zakładce „dla wyborców”.

*** *W badaniu CAWI uczestniczyło 18 711 kobiet posiadających pełnię praw wyborczych. 25 proc. w wieku 18-30 lat, 64 proc. w wieku 31-45 lat i 11 proc. w wieku powyżej 46 lat. 17 proc. badanych mieszka na wsi, 15 proc. w mieście do 50 tys. mieszkańców, 15 proc. w mieście liczącym 50-200 tys. mieszkańców, 12 proc. w mieście o 200-500 tys. mieszkańców, a 41 proc. w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. 83 proc. badanych pozostaje w związku, 27 proc. ma jedno dziecko, 29 proc. – dwoje, a 6 proc. – co najmniej troje.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Start kampanii Wspieram Sukces Kobiet
Profrekwencyjny projekt Wspieram Sukces Kobiet Fundacji SPS ma na celu zachęcenie kobiet do udziału w wyborach i nie jest powiązany z żadnym komitetem wyborczym czy partią polityczną. Akcję wspierają m.in. Małgorzata Rozenek-Majdan, Aleksandra i Michał Żebrowscy, Justyna Szyc-Nagłowska, Magdalena Mołek, Joanna Koroniewska, Lara Gessler, Zofia Zborowska, Aleksandra Kwaśniewska.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2023 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe