Poniedziałek, 4 grudnia 2023r. Barbary, Hieronima, Krystiana
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Czy to kobiety zdecydują o wynikach wyborów?

Temat wagi głosu kobiet w zbliżających się wyborach coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Zwłaszcza w obliczu licznych kampanii profrekwencyjnych, które mają na celu zachęcić Polki do udziału w wyborach. Czy kobiety przekonały się, że ich głos ma znaczenie i może wpłynąć na obraz polskiej polityki?
PSMM Monitoring & More we współpracy z Rocket Science Communications opracowało raport podsumowujący medialność akcji profrekwencyjnych skierowanych do kobiet: „Kobiety/dziewczyny na wybory”, „Cicho już byłyśmy”, „Wspieram Sukces Kobiet”, „To Twój Wybór”, „Kobiety/dziewczyny mają głos” oraz „Głosuję. Decyduję”. W okresie objętym analizą, tj. od 1 sierpnia do 4 października 2023 r., w mediach pojawiło się na ten temat blisko 20 tys. informacji.

Kampanie profrekwencyjne skierowane do kobiet były licznie komentowane przez media ogólnopolskie, ale i regionalne. W ciągu nieco ponad dwóch miesięcy na temat wymienionych programów ukazało się 2 351 informacji w mediach tradycyjnych. Wśród redakcji najczęściej podejmujących ten wątek znalazły się m.in.: TVN24, TVN, Wysokie Obcasy, Radio Zet, Rzeczpospolita czy Polityka. Jak czytamy w raporcie, w mediach społecznościowych liczba wygenerowanych postów i wzmianek na temat udziału kobiet w wyborach wynosi ponad 15,8 tys.

Według platformy PSMM Monitoring & More najpopularniejszą platformą do dyskusji okazał się Facebook oraz X (dawny Twitter). Na trzecim miejscu uplasowały się komentarze na portalach informacyjnych. Zdecydowanie mniejszą liczbę wzmianek odnotowano na pozostałych platformach: Instagramie, TikToku, forach czy blogach.

– Badanie kampanii profrekwencyjnych wykazało, że większość spośród prowadzonych działań była wobec siebie komplementarna. Dzięki temu przekaz, mający na celu zachęcenie kobiet do głosowania, wzmocnił się w przestrzeni debaty publicznej i został zauważony nie tylko przez Polki, ale również kandydatki i kandydatów do Sejmu – komentuje Karolina Krzeska, CEO Rocket Science Communications.

Opinię tę podziela Katarzyna Popławska, kierownik działu marketingu i PR w PSMM Monitoring & More, która uważa, że wybory parlamentarne 2023 to zdecydowanie wybory kobiet. Potwierdza to wiele analiz, które wskazują, że to właśnie od ich głosów może zależeć ostateczny układ mandatów w polskim parlamencie. Pytanie, czy kobiety czują moc sprawczą i zabiorą głos w tegorocznych wyborach?

– Przyczyn niskiej aktywności kobiet w tym obszarze możemy szukać przede wszystkim w maskulinizacji świata polskiej polityki. Bardzo wyraźnie widać to w badaniu przygotowanym przez PSMM Monitoring & More „Kompas Polityczny”, który wskazuje, że wśród dziesięciu najbardziej medialnych polityków znalazła się tylko jedna kobieta (!), a 87% analizowanych wzmianek dotyczyło mężczyzn. To niestety tylko utrwala pogląd, że „polityka to męski świat”
– komentuje Katarzyna Popławska. Jak dodaje: - Być może postulowany od wielu lat wniosek o wprowadzenie parytetów mógłby rozbić ten układ i zapewnić równowagę reprezentacji.

Akcje profrekwencyjne z pewnością są istotne i zachęcają do przyjęcia aktywnej postawy względem przyszłości. Pytanie, czy przestrzeń medialna udzielona do komunikowania tematu zaangażowania kobiet i wagi ich głosu w wyborach w mediach opiniotwórczych oraz zasięgowych okaże się wystarczająca. O tym przekonamy się już 16 października br., po przeliczeniu głosów i ogłoszeniu wyników.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Czy to kobiety zdecydują o wynikach wyborów?
Temat wagi głosu kobiet w zbliżających się wyborach coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Zwłaszcza w obliczu licznych kampanii profrekwencyjnych, które mają na celu zachęcić Polki do udziału w wyborach. Czy kobiety przekonały się, że ich głos ma znaczenie i może wpłynąć na obraz polskiej polityki?
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2023 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe