Poniedziałek, 17 czerwca 2024r. Laury, Leszka, Marcjana
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Stres też powoduje urazy mięśniowe

Stres oddziałuje na cały organizm również na narząd ruchu jakim jest nasze ciało. Powoduje spięcia mięśniowe, które mogą doprowadzić do bólu, a nawet w dłuższym okresie czasu do poważnych powikłań. Odpowiednia profilaktyka i ćwiczenia to podstawy holistycznego dbania o organizm w ujęciu fizjoterapeutycznym.
Spięcia mięśni są naturalnym sposobem funkcjonowania organizmu który może się tak bronić przed przeciążeniem układu ruchu. Problem jednak zaczyna pojawiać się gdy dają one o sobie znać poprzez ból. Dyskomfort mięśniowy, na który skarżą się osoby funkcjonujące w szybkim tempie życia, najczęściej spowodowany jest stresem. Wpływa on nie tylko na stan psychiczny, ale i fizyczny.

Częstymi objawami są obszary zwiększonego spięcia mięśniowego, które występują w okolicy, karku szyi czy stawu skroniowo – żuchwowego. W leczeniu może pomóc fizjoterapeuta. Terapia powinna prowadzić do odzyskania prawidłowej pracy mięśnia, (wzorców aktywności mięśniowej, siły czy wytrzymałości). Ważna jest również praca na tkankach miękkich poprzez terapię manualną mająca za zadanie zmniejszenie bólu i przywrócenie prawidłowej pracy mięśniowej.

- W sytuacji długotrwałego stresu psychicznego może dojść nawet do sytuacji, w której mięśnie spinają się same. Szybciej się kurczą i dużo trudniej rozluźniają, wówczas zaczyna również pojawiać się odczuwalne dolegliwości, który początkowo objawiały się tylko niewielkim dyskomfortem. Spięcie mięśniowe powinno zacząć zostać leczone, im szybciej tym lepiej. Nie usuwane może prowadzić do powikłań w postaci dyskomfortu i przeciążeń mięśni. Bardzo ważny dla pacjentów powinien być również relaks. Dodatkowo odpowiednio dobrane techniki masażu i pracy manualnej oraz wykonywane systematycznie ćwiczenia dają szansę na pozbycie się bólu. Rodzaj terapii powinien być dobrany indywidualne do każdego pacjenta. – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki fizjoterapii. 

W przeciążonych mięśniach pojawiają się stwardnienia, czyli bardzo bolesne punkty, które mogą promieniować wokół poza odległość anatomiczną mięśnia powodując odczuwalny ból. Zadaniem fizjoterapeuty jest rozluźnienie takich tkanek oraz nauczenie pacjenta ćwiczeń do wykonywania w domu w celu podtrzymania efektu fizjoterapii. Ważna jest również zmiana złych nawyków która doprowadziła do powstania problemu z mięśniem.

Zwiększony stres może prowadzić nie tylko do spięć mięśniowych, ale i pogłębienia zaburzeń posturalnych czy ograniczeń ruchomości. Codzienna praca mięśni to ich kurczenie i rozluźnianie. Regularne używanie mięśni tylko po jednej stronie może powodować trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Takie mięśnie stają się silniejsze, oraz bardziej spięte. Po drugiej stronie pozostają słabsze, oraz luźniejsze, co powoduje, że nie potrafią utrzymać się odpowiedniej pozycji.

Współczesny sposób funkcjonowania powoduje wiele sytuacji stresogennych. Ważne jest, aby słuchać sygnałów ciała i odpowiednio szybko reagować. Regularne ćwiczenia i masaże manualne u fizjoterapeuty pozwalają rozluźnić ciało. Profesjonalne zabiegi zmniejszają ryzyko kontuzji i ewentualnych powikłań.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Stres też powoduje urazy mięśniowe
Stres oddziałuje na cały organizm również na narząd ruchu jakim jest nasze ciało. Powoduje spięcia mięśniowe, które mogą doprowadzić do bólu, a nawet w dłuższym okresie czasu do poważnych powikłań. Odpowiednia profilaktyka i ćwiczenia to podstawy holistycznego dbania o organizm w ujęciu fizjoterapeutycznym.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe