Czwartek, 19 maja 2022r. Celestyny, Iwony, Piotra
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Jak zostać projektantką ubrań? Teraz to proste

Kreatywności i dobrego smaku niezbędnych do projektowania trudno nauczyć się w szkole. Na szczęście wszyscy utalentowani projektanci bez formalnego wykształcenia, którzy marzą o rozpoczęciu pracy w branży modowej, będą mogli teraz zdobyć państwowy certyfikat potwierdzający podstawowe kompetencje. Dowiedz się więcej!
Do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) włączono kwalifikację przeznaczoną dla osób, które potrafią szyć na miarę. Co kryje się pod nazwą kwalifikacji „wytwarzanie odzieży miarowej damskiej”? Twórcy ZSK wyjaśniają, że certyfikaty będą przeznaczone dla osób, które szyją rozmaite damskie ubrania na zamówienie.

Niedługo każdy, kto potrafi tworzyć autorskie stroje, a do tej pory nie miał na to formalnego dowodu, będzie mógł – po egzaminie – uzyskać odpowiedni certyfikat. Egzaminatorzy sprawdzą m.in. czy potrafi przygotować plan wykonania swojego dzieła, czy uwzględnia projekt i oczekiwania klienta, a także czy potrafi doradzić klientowi. Słowem – wszystko to, co powinna umieć krawcowa lub świetny krawiec czy projektant.

– Projektant musi być jednocześnie rzemieślnikiem i artystą. Powinien doskonale rozumieć potrzeby potencjalnego klienta, być odpowiedzialny i dokładny, a w swoją pracę wkładać wiele zaangażowania
– powiedział Grzegorz Maryniec, rzecznik prasowy Instytutu Badań Edukacyjnych.

– To w teorii. W praktyce, rzecz w tym, aby doskonali, kompetentni fachowcy mogli mieć dokument, który to potwierdza. To znacząco zwiększy ich konkurencyjność na rynku. Z punktu widzenia ZSK nie jest ważne, czy wiedzę posiedliśmy we własnym zakresie, czy np. uczestniczyliśmy w kursach. Jeśli potrafimy zrobić daną rzecz czy wykonać daną czynność – możemy otrzymać certyfikat – dodaje.

Cechą Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest wielka różnorodność kwalifikacji, czyli umiejętności, które można potwierdzić certyfikatem. Niebawem będzie można uzyskać certyfikaty potwierdzające kwalifikacje: "Konstruowanie w systemach CAD/CAM przemysłowych szablonów odzieżowych" oraz "Zarządzanie procesami technologicznymi przemysłowego szycia odzieży z dzianin". Skomplikowane? Dla osób, które mają takie kompetencje – absolutnie nie!

ZSK – system pełen profitów

Korzyści, jakie niesie za sobą Zintegrowany System Kwalifikacji są wyraźnie widoczne z –punktu widzenia zawodowego, społecznego oraz psychologicznego. Po pierwsze, potwierdzając formalnie swoje umiejętności stajemy się bardziej pożądanym pracownikiem – certyfikat możemy traktować jako atut podczas rekrutacji, ponieważ pracodawca może być pewien naszych kompetencji. Po drugie, dzisiejszy rynek pracy wymaga elastyczności – istnieje konieczność dostosowywania swoich kwalifikacji do jego potrzeb. Niektóre zawody wymierają, powstają inne, a dużą część związanych z nimi kompetencji nabywamy samodzielnie – brakuje nam więc formalnego potwierdzenia naszych umiejętności. Po trzecie, dzięki posiadaniu certyfikatu pracownik staje się bardziej pewny siebie, chętniej aktywizuje się na rynku pracy. Jest świadomy, że jego wiedza ma wymiar realny i mierzalny.

Spis kwalifikacji włączonych do systemu: https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl/

Informacje na temat kwalifikacji można uzyskać na stronie internetowej http://kwalifikacje.edu.pl/
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Jak zostać projektantką ubrań? Teraz to proste
Kreatywności i dobrego smaku niezbędnych do projektowania trudno nauczyć się w szkole. Na szczęście wszyscy utalentowani projektanci bez formalnego wykształcenia, którzy marzą o rozpoczęciu pracy w branży modowej, będą mogli teraz zdobyć państwowy certyfikat potwierdzający podstawowe kompetencje. Dowiedz się więcej!
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2022 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe