Wtorek, 23 kwietnia 2024r. Ilony, Jerzego, Wojciecha
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Kasza jaglana – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Do łask wróciła dopiero niedawno, ale za to z wielkim hukiem. Dzisiaj kasza jaglana pojawia się w wielu przepisach na dania jednogarnkowe, jest stosowana jako zamiennik makaronu i ziemniaków, służy do przyrządzania deserów, a także świetnie sprawdza się w wypiekach. Pomysłów na zastosowanie tego produktu zbożowego jest wiele, a jego atrakcyjność podnosi fakt, że jest bezglutenowy.
Choć znana jest od niemal 4000 lat, to dzisiaj przeżywa swój renesans. Polacy docenili właściwości kaszy jaglanej, jej smak oraz uniwersalność. Na tle innych produktów zbożowych wyróżnia ją działanie zasadotwórcze, dlatego jest chętnie wybierana przez osoby na diecie. Ze względu na wysoką zawartość witamin, a także udowodnione działanie antywirusowe i przeciwzapalne powinna gościć na wszystkich stołach.

Właściwości kaszy jaglanej

Kasza jaglana powstaje z nasion prosa. Mało w niej skrobi, za to sporo białka, witaminy E, witamin z grupy B, w tym tiaminy, ryboflawiny, pirydoksyny. Zawiera też sporą ilość miedzi, żelaza oraz krzemu. Przy swoim bogatym składzie pozostaje produktem bezglutenowym, co oznacza, że może być spożywana przez osoby na diecie eliminacyjnej. Dzięki swojemu zasadotwórczemu działaniu pomaga przywrócić w organizmie równowagę kwasowo-zasadową.

Substancje odżywcze, jakich dostarcza kasza jaglana, pozytywnie oddziałują na wygląd i stan zdrowia. Przy katarze pomagają w zmniejszaniu stanów zapalnych i wysuszaniu nadmiaru wydzieliny z nosa, z kolei dzięki lecytynie poprawiają zdolności koncentracji i zapamiętywania. Krzem z kolei poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.

Potrawy z kaszą jaglaną

Kaszę jaglaną można wykorzystać na wiele sposobów. Aby jednak móc w pełni czerpać z jej bogactwa i odkryć pyszny smak potrawy, trzeba wybrać dobry produkt, a następnie umiejętnie go przyrządzić. Polecane przy tym są wyroby ekologiczne, takie jak kasza jaglana polskiej marki Helpa. Powstaje ona z wyselekcjonowanego zboża uprawianego w lokalnych gospodarstwach. Jest niskoprzetworzona, przeznaczona do tradycyjnego gotowania na wodzie lub mleku. Pamiętaj jednak – aby pozbyć się charakterystycznej dla kaszy goryczki, warto najpierw podprażyć ją na patelni (aż uwolni lekko orzechowy posmak i aromat), a następnie starannie opłukać pod bieżącą wodą.

Tak przygotowaną kaszę jaglaną możesz wykorzystać do zrobienia:
 
  • jaglanki z dodatkiem owoców, bakalii, orzechów, warzyw liofilizowanych,
  • dania głównego, gdzie do mięsa lub ryby zamiast ziemniaków podasz kaszę solo albo w towarzystwie duszonych warzyw oraz przypraw,
  • ciast, ciasteczek, chlebów, bułek i innych wypieków słodkich lub wytrawnych (kaszę możesz zmielić, aby uzyskać mąkę jaglaną),
  • zapiekanki,
  • sałatki,
  • zup – jarzynowej, krupniku, rosołu,
  • placków i kotletów wegetariańskich,
  • pierogów, budyniu i smoothie.

Jest wiele sposobów na to, aby włączyć kaszę jaglaną do codziennego menu rodziny. Możesz proponować ją w wersjach słodkich lub słonych, jak główny składnik dania lub dodatek do niego. Na sycące śniadanie i lekki obiad – sprawdzi się niemal wszędzie, ponieważ ma uniwersalny smak, nabierający wyrazistości dopiero po doprawieniu i połączeniu z innymi produktami spożywczymi.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Kasza jaglana – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Do łask wróciła dopiero niedawno, ale za to z wielkim hukiem. Dzisiaj kasza jaglana pojawia się w wielu przepisach na dania jednogarnkowe, jest stosowana jako zamiennik makaronu i ziemniaków, służy do przyrządzania deserów, a także świetnie sprawdza się w wypiekach. Pomysłów na zastosowanie tego produktu zbożowego jest wiele, a jego atrakcyjność podnosi fakt, że jest bezglutenowy.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe