Piątek, 29 marca 2024r. Marka, Wiktoryny, Zenona
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Jak radzić sobie z migreną? Przeczytaj!

Jak się okazuje migrena jest najczęściej występującą chorobą układu nerwowego. W naszym kraju może ona dotykać nawet 4 miliony osób, przy czym około 400 tys. choruje na migrenę przewlekłą. Dodatkowo zdecydowanie częściej dotyczy ona kobiet (w praktyce około 75 proc. przypadków).
W radzeniu sobie z taką dolegliwością pomagają leki na ból głowy, które jednak zawsze należy stosować w sposób rozważny, zgodny z zaleceniami lekarza i farmaceuty, a także wedle zaleceń producenta.

Leki na migrenę dostępne bez recepty


Co na migrenę sprawdza się najlepiej? Lekiem pierwszego wyboru jest w wielu przypadkach paracetamol, który wykazuje dużą skuteczność, a także ma niewiele skutków ubocznych oraz ogólnych przeciwwskazań do stosowania. Dzienna dawka tego preparatu u osób dorosłych to maksymalnie 1 g co 4 do 6 godzin, ale nie więcej, niż 4 g na dobę. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego stosowania. To m.in. ciężka niewydolność nerek albo wątroby, a także uzależnienie od alkoholu.

Leki na migrenę
zawierają także kwas tolfenamowy, sprawdzający się przy bólach o dużym nasileniu u osób dorosłych. Warto wymieniać dodatkowo ibuprofen, który ma działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Co istotne, może doprowadzać do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, dlatego też istotne znaczenie ma jego przyjmowanie w trakcie posiłku, ewentualnie tuż po nim. Jego maksymalna dawka dobowa to 1200-1800 mg u dorosłych.

Inne leki na ból głowy zawierają takie substancje jak:
  • kwas acetylosalicylowy sprawdzający się w przypadku bólu o małym nasileniu,
  • metamizol sodu dla osób z ciężkimi bólami głowy, przy czym preparatów z tym składnikiem nie można stosować w dużych dawkach,
  • ketoprofen dedykowany na bóle do umiarkowanego nasilenia.

W aptekach dostępne są dodatkowo leki zawierające kilka składników aktywnych i często jest to paracetamol występujący wraz z kodeiną lub kofeiną. Takich preparatów nie powinno jednak stosować się u dzieci poniżej 12. roku życia, a także u kobiet karmiących. Szczególną ostrożność muszą wykazać także kobiety w ciąży chcące przyjąć jakikolwiek lek przeciwbólowy - przed jego zastosowaniem powinny one koniecznie skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.

Jak bezpiecznie przyjmować leki na ból głowy?


Kluczową kwestią jest nie tylko to, co na migrenę, ale także jak takie preparaty stosować bezpiecznie. Jeśli są to środki dostępne bez recepty, kluczową kwestią jest przeczytanie ulotki dołączonej do farmaceutyku. Znajdują się na niej informacje nie tylko o dawkowaniu, ale także o przeciwskazaniach, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

W przypadku przewlekłej migreny warto zdecydować się także na konsultację lekarską bowiem częste przyjmowanie leków na ból głowy może powodować różnego rodzaju skutki uboczne. Warto mieć tego świadomość oraz omówić ryzyko ich występowania z lekarzem.

Jakie są inne sposoby na migrenę?


Leki na migrenę to niejedyny sposób na walkę z problemem. W praktyce do wywołania objawów może doprowadzić szereg czynników zewnętrznych, w tym brak snu, drastyczne diety odchudzające oraz przewlekły stres. Osoby często doświadczające migreny powinny unikać także silnych bodźców zewnętrznych, w tym mocnego słońca oraz głośnych dźwięków. Generalnie zapobieganie sprawdza się najlepiej, jeśli bowiem ból już się pojawi, trudno go zatrzymać bez leków na migrenę.

Jak widać leki na ból głowy należą do najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z migreną. Jednak osoby przewlekle doświadczające takich dolegliwości, powinny skorzystać z porady medycznej, dzięki której zostanie wybrany odpowiedni preparat pomagający w łagodzeniu problemu.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Jak radzić sobie z migreną? Przeczytaj!
Jak się okazuje migrena jest najczęściej występującą chorobą układu nerwowego. W naszym kraju może ona dotykać nawet 4 miliony osób, przy czym około 400 tys. choruje na migrenę przewlekłą. Dodatkowo zdecydowanie częściej dotyczy ona kobiet (w praktyce około 75 proc. przypadków).
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe