Czwartek, 19 maja 2022r. Celestyny, Iwony, Piotra
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Czy można usłyszeć kolory?

Ogród Zmysłów budowany przez Shamir w Ośrodku Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach ma stać się miejscem wielozmysłowego poznawania świata przez niewidome i słabowidzące dzieci. Dzieci widzące uczą się świata poprzez obserwacje.
Dzieci z dysfunkcją wzroku potrzebują pozostałych zmysłów, by poznać otaczające ich środowisko. U słabowidzących ostrość widzenia może wynosić 1/5 ostrości zdrowego dziecka. U niewidomych może być to 1/20. Nie widzimy wtedy nic.

- Dzieci niewidome żyją w świecie ludzi widzących, więc bardzo ważne jest to, by otrzymały jak najlepszą, specjalistyczną pomoc, by się go nauczyć – tłumaczy Elżbieta Szczepkowska, Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.

Do poznania pór roku nie wystarczy obrazowy opis. Latem trzeba dotknąć rozpalonej trawy i posmakować świeżo zerwanych owoców, jesienią zatopić się w liściach i posłuchać szelestu, zimą zmarznąć przy lepieniu bałwana, a wiosną zasadzić nowe kwiatki. Eksplorując świat, dzieci rozpoznają tylko te jego fragmenty, których mogą dotknąć i odległości pomiędzy nimi - ile kroków trzeba przemierzyć, by trafić na następny znany bądź nieznany przedmiot. Każdy, kto uczy je świata, musi wytłumaczyć położenie przedmiotów, ich barwę i ostateczny kształt. Potem dziecko będzie poznawało poszczególne obszary świata samo. Dlatego tak ważne jest, by we wczesnym etapie nauki eksploracji otoczenia, odbyło się to w środowisku kontrolowanym i bezpiecznym. Takim właśnie miejscem będzie Ogród Zmysłów.

- Wiele dzieci z problemami widzenia ma wysoki poziom rozwoju intelektualnego, łatwo przy tym przyswajają wiedzę, są aktywne, pracowite, mają silną wolę i ambicję. Utrudnione jest u nich czytanie tekstów, umiejętność wykonywania rysunków przestrzennych czy konstrukcji. Za to u dzieci tych rozwija się szybko różnicowanie, klasyfikowanie, poszukiwanie analogii i schematyzowanie, zaś rozwój myślenia pojęciowego nie różni się niczym od rozwoju u dzieci widzących - stwierdza Elżbieta Szczepkowska.

 


Czy dzieci niewidome i słabowidzące będą mogły lokalizować położenie przedmiotów, angażując w to tylko słuch? Badania naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie wskazują, że dzieci niewidome od urodzenia mogą uczyć się postrzegać kształty za pomocą słuchu. Jest to mechanizm podobny do echolokacji, którą stosują nietoperze. Podczas skanowania mózgu osób niewidomych rozpoznających przestrzeń, w ich korze mózgowej pojawił się obraz przypominający obszar aktywizacji widzenia odpowiedzialny za wrażenia wzrokowe. U niewidomych ten obszar kory wzrokowej odpowiada za dźwiękowe trasy informacji oraz tworzenie map przestrzennych. Jest więc bardzo możliwe, że dźwięki dla osób niewidomych przenoszą pewien dodatkowy zasób informacji o położeniu przedmiotu i jego wyglądzie. Niektóre niewidome dzieci biorące udział w badaniach stwierdziły, że „słyszą” kolory i potrafiły rozpoznać ich podstawowych zakres.

Ogród Zmysłów został zaprojektowany tak, by aktywizować wszystkie dostępne dzieciom niewidomym i niedowidzącym zmysły. Będą mogły w pełni je rozwijać, jednocześnie usprawniając sensomotorykę, koncentrację czy koordynację wzrokowo-słuchową. Dołącz do zbiórki funduszy na Ogród Zmysłów w Laskach, wpłacając pieniądze na stronie www.dlugieoczy.pl (klikając w „WESPRZYJ AKCJĘ”) lub stacjonarnie, w wybranych salonach optycznych w całej Polsce.

Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjnego akcji Ogród Zmysłów: https://www.youtube.com/watch?v=RrmPvkPktbg

*** O SHAMIR

Shamir Optical Industry Ltd. jest wiodącym producentem najwyższej klasy progresywnych i jednoogniskowych soczewek. W ciągu prawie pięciu dekad istnienia, Shamir ugruntował swoją pozycję na rynku globalnym jako firma znana ze swojej innowacyjności, najnowocześniejszych technologii oraz surowej kontroli jakości produktów. W Polsce firma jest obecna od ponad 10 lat i dostarcza swoje produkty do blisko 1000 salonów optycznych w całym kraju. Swoją strategię buduje na podstawie wnikliwej analizy trudności, z którymi mierzą się osoby posiadające różne wady wzroku i projektowaniu rozwiązań dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb. Więcej informacji o firmie można przeczytać na www.shamir.pl.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Czy można usłyszeć kolory?
Ogród Zmysłów budowany przez Shamir w Ośrodku Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach ma stać się miejscem wielozmysłowego poznawania świata przez niewidome i słabowidzące dzieci. Dzieci widzące uczą się świata poprzez obserwacje.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Nazywam się Julie Sweet, obiecałam polecić Dr Ogundele wszystkim, którzy potrzebują jakiejkolwiek pomocy. Byłam bardzo przygnębiona po 5 latach rozłąki z mężem. W zeszłym tygodniu skontaktowałem się z dr Ogundele, który rzucił zaklęcie, aby sprowadzić mojego męża, a po 24 godzinach mój mąż wrócił do domu i poprosił mnie o wybaczenie, co za cud. Każdy powinien mi pomóc mu podziękować. Jeśli ktoś tutaj potrzebuje jakiejkolwiek pomocy, radzę skontaktować się z nim na czacie WhatsApp lub Viber: 27638836445. Dr Ogundele jest supermanem.
Anonim 2022-05-06 21:13:25


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2022 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe