Piątek, 29 marca 2024r. Marka, Wiktoryny, Zenona
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

W social mediach mówią o HIV

Film, który ma przełamywać otaczające HIV tabu, gify informujące o faktach i obalające mity na temat wirusa, pierwsze polskie filtry na Instagramie o detabuizacji HIV – wszystko to przygotowała Fundacja Teraz Wy w ramach akcji „Mówię o HIV”. Cel: dotarcie z wiedzą do osób młodych, dla których media społecznościowe są głównym źródłem informacji.
Film dostępny od dziś na profilu Fundacji Teraz Wy na YouTube (Fundacja Teraz Wy). pokazuje ludzi zajętych codziennymi czynnościami, np. składaniem prania albo czytaniem książki. Wydaje im się, że HIV ich nie dotyczy, ale tak nie jest. Autorzy filmu przypominają, że do zakażenia wystarczy jeden niezabezpieczony prezerwatywą stosunek seksualny. Tłumaczą też, że np. całowanie się z osobą zakażoną jest bezpieczne, i że osoby żyjące z HIV mogą mieć zdrowe dzieci.

Skrócona wersja filmu dostępna jest na Instagramie (@fundacja_teraz_wy) i TikToku (teraz.wy).

Filmowi towarzyszą obecne od kilku tygodni na profilach Fundacji Teraz Wy w mediach społecznościowych gify i filtry (Instagram: @fundacja_teraz_wy). Filtrów użyło już kilkadziesiąt osób, a gify zobaczyło ponad 370 tysięcy. Gify służyły do promocji quizu z pytaniami, na które mogli odpowiadać internauci. Z tych odpowiedzi wynika, że poziom wiedzy o HIV jest wciąż bardzo niski.

Aż 17% respondentów sądzi na przykład, że należy dezynfekować miejsca publiczne na wypadek, gdyby np. ławki lub poręczy dotykały osoby żyjące z HIV. To oczywiście nieprawda. Całowanie się z osobą żyjącą z wirusem mylnie za duże ryzyko uważa 22% respondentów, czyli prawie co czwarty. Blisko 50% udzielających odpowiedzi nigdy nie zrobiło testu na HIV. W sumie nic dziwnego, skoro 23% wierzy, że problem HIV ich nie dotyczy. Te liczby pokazują, jak wiele jeszcze trzeba u nas zrobić w obszarze profilaktyki zakażeń tym wirusem i walki ze stygmatyzacją osób seropozytywnych.

 


- Młodzież ma poważne braki, jeśli chodzi o HIV. Trzeba te luki wyeliminować i po to jest nasza akcja. Dlatego też skupiliśmy się na mediach społecznościowych. Młode osoby spędzają tu mnóstwo czasu, nawiązują i pielęgnują przyjaźnie, szukają treści, inspiracji. W kampanii biorą udział aktywiści, którzy działając na Instagramie i TikToku, na co dzień walczą z tabu i mówią o trudnych tematach. Chcemy skłaniać do myślenia o HIV i zrozumienia, czym jest ten wirus. Tylko problem oswojony przestaje być problemem. Do tego dążymy!
– mówi Martyna Ditbrener, Prezes Zarządu Fundacji Teraz Wy.

- Zakażenie HIV może być dziś postrzegane, jak jedna z wielu chorób przewlekłych, pod warunkiem jednak, że pacjent poddawany jest skutecznej terapii, dzięki której poziom wirusa w jego organizmie jest niewykrywalny. Dostęp do skutecznych leków antyretrowirusowych zapewnia dedykowany osobom żyjącym z HIV Program Polityki Zdrowotnej Ministra Zdrowia. Aby jednak podjąć terapię, trzeba poznać swój status, czyli zrobić test. Dlatego tak ważne są działania przybliżające tę problematykę osobom młodym, które – jak widać z wyników quizu – wiedzą o wirusie za mało, a które są na niego szczególnie narażone. Blisko 70 procent nowych zakażeń HIV wykrywanych w Polsce dotyczy osób pomiędzy 20, a 39 rokiem życia. Połowa z nich nie ma jeszcze 30 lat -  powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

*** Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich jedenastu lat przeznaczyła ponad 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
W social mediach mówią o HIV
Film, który ma przełamywać otaczające HIV tabu, gify informujące o faktach i obalające mity na temat wirusa, pierwsze polskie filtry na Instagramie o detabuizacji HIV – wszystko to przygotowała Fundacja Teraz Wy w ramach akcji „Mówię o HIV”. Cel: dotarcie z wiedzą do osób młodych, dla których media społecznościowe są głównym źródłem informacji.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe