Piątek, 21 czerwca 2024r. Alicji, Alojzego, Rudolfa
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Jak nauczyć dzieci szacunku do pieniędzy?

Jeżeli cokolwiek chcemy zmienić, musimy zacząć od wychowania dzieci w poszanowaniu poszczególnych wartości, w które sami wierzymy. Jeżeli wierzycie, że posiadanie pieniędzy - zaplecza finansowego, to najlepsza droga do wolności i niezależności, nauczcie swoje dzieci takiego podejścia i pomóżcie im odkryć narzędzia, które je doprowadzą do takiego stylu życia, aby tę wolność mogły sobie zapewnić.
Pierwszą zasadą jest pokazywanie dziecku w praktyce, jak to działa. To tak samo jak z czytaniem książek. Prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko zacznie czytać książki, jest dużo mniejsze, jeżeli nie widzi własnych rodziców z książką w ręce. Tak samo działa to w każdej innej kwestii. Jeśli chcesz nauczyć dziecko odpowiedniego podejścia do finansów, musisz mu dać dobry własny przykład. Dlatego ja, gdy tylko pojawiły się w moim domu dzieci, najpierw syn Michał, potem Wojtek, zacząłem odkładać na ich „konto” pieniądze, które miały trafić bezpośrednio do nich po odpowiednim zainwestowaniu i wzroście.

Kolejnym krokiem było odpowiednie przedstawienie im sytuacji ich własnych, zainicjowanych na początku przeze mnie, oszczędności. Obaj synowie mieli regularny w nie wgląd. Nie dosyć, że dzięki temu nabrali świadomości pieniądza, to jeszcze udało się ich zachęcić do własnych działań w tym zakresie – zgodnie zresztą z maksymą „apetyt wzrasta w miarę jedzenia”. Widząc, że jest to stosunkowo proste i bardzo opłacalne, sami zaczęli interesować się inwestowaniem oszczędności, czyli „płaceniem samemu sobie”.

Według mojego syna, Wojtka Spuły „jest to największe bogactwo dla dzieci, jeżeli rodzice świadomie podejmują decyzję, za które dziecko może być wdzięczne 20-25 lat później. To niesamowicie ważne, kiedy dzięki decyzji i działaniom rodzica może cieszyć się zupełnie innym startem w życiu niż jego rówieśnicy, którzy nie mają przewagi w postaci przedsiębiorczych rodziców.” Dziś po latach, inwestowanie oszczędności jest dla syna tak naturalne jak oddychanie i osobiście uważam to za swój ojcowski sukces. Jak rozegrać to w praktyce? Ja oszczędzanie na konta moich dzieci zacząłem od programu, który już ponad 30 lat temu zaistniał w Niemczech i dzięki któremu każde dziecko otrzymywało wsparcie od państwa. Coś podobnego funkcjonuje obecnie w Polsce w postaci programu 500+. Większość rodziców od razu te pieniądze wydaje – oczywiście przy dzieciach środków nigdy nie ma się wystarczająco. Ważne jednak, aby się tej pokusie/potrzebie oprzeć i właśnie od tych pieniędzy zacząć oszczędzanie dla dzieci.

Skoro mamy możliwość przekazywania tych pieniędzy, oszczędzajmy i uświadamiajmy dziecku, co się z tymi pieniędzmi dzieje. W szkole nikt nie uczy, że trzeba oszczędzać i gdzie można te środki inwestować, dlatego przekazać tę wiedzę muszą rodzice. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć na moim własnym przykładzie, ile daje to pewności siebie dziecku – gdy wie, że ma kapitał i ma motywację, żeby płacić samemu sobie, oszczędzać. Ja z kolei jestem zawsze chętny, żeby pomóc w tym innym rodzicom, wyjaśnić na czym polega taki start w życie dla dziecka.

Większość ludzi rozpoczyna inwestowanie w wieku 35 lat, moi synowie mieli zaledwie 1,5 roku – oczywiście dzięki staraniom swoich rodziców. Dlatego, jeżeli znamy pierwsze przykazanie Akademii Rentiera – płać sobie – to, jeżeli ktoś myśli o swoich dzieciach, powinien traktować te pieniądze jako prezent, który może przekierować właśnie dla swojego dziecka. Jest to najszybsza szkoła, żeby w rodzinie mieć pierwszego milionera.

Andrzej Spuła 
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Jak nauczyć dzieci szacunku do pieniędzy?
Jeżeli cokolwiek chcemy zmienić, musimy zacząć od wychowania dzieci w poszanowaniu poszczególnych wartości, w które sami wierzymy. Jeżeli wierzycie, że posiadanie pieniędzy - zaplecza finansowego, to najlepsza droga do wolności i niezależności, nauczcie swoje dzieci takiego podejścia i pomóżcie im odkryć narzędzia, które je doprowadzą do takiego stylu życia, aby tę wolność mogły sobie zapewnić.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe