Środa, 19 czerwca 2024r. Gerwazego, Protazego, Sylwii
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Jak edukować dzieci przez zabawę?

Funzeum, nowoczesne, interaktywne muzeum światła i koloru. Zwiedzanie tego nietypowego obiektu ma przypominać ekscytującą przygodę, w trakcie której można zdobyć praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania wybranych zjawisk z obszaru fizyki, biologii, a także plastyki. Motywem przewodnim multimedialnej wystawy jest kolor i światło.
Funzeum przez zabawę pokazuje w jaki sposób występują one w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób je wykorzystujemy w codziennym funkcjonowaniu. Kreatywna przestrzeń obiektu daje możliwość realizacji interaktywnych zajęć edukacyjnych oraz integracyjnych zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak również uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Kolor i światło to motyw przewodni w przestrzeni Funzeum, wokół którego zbudowano multimedialną wystawę z interaktywnymi elementami. Pełni ona rolę nie tylko rozrywkową, ale także edukacyjną, odkrywając przed zwiedzającymi różne zjawiska występujące w naturze i ich wykorzystanie w wybranych dziedzinach życia. Zwiedzanie Funzeum rozpoczyna się od strefy koloru, gdzie dostępnych jest siedem przestrzeni w siedmiu kolorach tęczy.

Zwiedzający mogą dowiedzieć się z tej części wystawy m.in. w jaki sposób kiedyś wytwarzano dane barwniki, jak dane kolory wpływają na nasze samopoczucie, jak również co symbolizują poszczególne kolory. Goście również mogą zobaczyć jak w praktyce wygląda mieszanie poszczególnych barw wykorzystując do tego interaktywne instalacje takie jak „Przesuwane szkła” czy „Kolorowe projektory”. Pojawiają się także nawiązania do historii ludzkości, gdyż ludzka kreatywność nie zna granic i niektóre metody pozyskiwania trwałych, naturalnych barwników są niezwykle zabawne i ciekawe.

Kolejna część Funzeum poświęcona jest ekspozycji związanej ze światłem, jego odbiciem i lustrami. W jednym z pokoi znajduje się na przykład gigantyczny pryzmat, który zwiedzający mogą podziwiać w całej okazałości, zrozumieć jego zasadę a następnie przy stoliku z mniejszymi pryzmatami sami mają okazję rozszczepić światło. Niezwykłym walorem edukacyjnym jest dla uczniów możliwość eksperymentowania z prawdziwymi pryzmatami, co pozwala zmienić standardową lekcję fizyki w ciekawe doświadczenie.

W strefie fluo natomiast istnieją murale przedstawiające różnoraką faunę i florę, którą ewolucja obdarzyła umiejętnością wydzielania własnego światła. Funzeum wyjaśnia również tajemnicę zjawiska „termochromizmu”, czyli zmiany koloru danego obiektu pod wpływem temperatury. A zwiedzający swoją własną temperaturą ciała są w stanie taką przemianę także wywołać, co wykorzystano jako jeden z elementów interaktywności wystawy. Kreatywna przestrzeń obiektu sprzyja edukacji. Goście w Funzeum poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie zwiedzania znajdą także odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, m.in.: Dlaczego gwiazdy świecą?, Czym jest luminescencja?, Co to takiego odbijanie światła? czy Jak i dlaczego powstaje tęcza?

Funzeum łączy możliwości technologii cyfrowej z edukacyjną zabawą światłem i kolorem. Idea tego nietypowego muzeum powstała w oparciu o hasło „bawimy ucząc, uczymy bawiąc”.

- Jako dyrektor Funzeum, ale także tata trójki dzieci chciałem, aby obiekt ten pełnił istotną funkcję edukacyjną zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów na poszczególnych etapach szkolnych. Aby kreatywna i interaktywna przestrzeń Funzeum, wyposażona w tablice wyjaśniające funkcjonowanie poszczególnych zjawisk związanych ze światłem i kolorem, stała się inspiracją dla dzieci i młodzieży do zdobywania praktycznej wiedzy. Edukacja realizowana za pośrednictwem zabawy oraz interaktywnych elementów wystawy sprzyja prowadzeniu we wnętrzach naszego obiektu nowoczesnych lekcji dydaktycznych z zakresu plastyki, biologii czy fizyki. Jest także kolorową przestrzenią, którą można efektywnie wykorzystywać w integracji dzieci, co jest szczególnie ważne po tylu miesiącach nauczania zdalnego i izolacji. –
mówi Adam Wicher, dyrektor generalny Funzeum.

Zwiedzający Funzeum obcują także ze sztuką użytkową, która jest obecna w całym obiekcie w postaci interaktywnych instalacji. Jedną ze ścian Funzeum zdobi grafika Dawida Ryskiego, znanego artysty, którego ilustracje można podziwiać m.in. w „Przekroju” czy w „Dużym Formacie”. Z kolei w strefie fluorescencyjnej znajdują się ściany pomalowane przez Natalię Kacperek, początkującą artystkę z Gliwic. Celowo w przestrzeni Funzeum pozostawiono jeszcze kilka pustych ścian, aby zaprosić do współpracy kolejnych artystów młodego pokolenia. Pierwsze w Polsce Funzeum mieszczące się w Gliwicach zajmuje powierzchnię około 4000 mkw., która została zaprojektowana z myślą o nowoczesnej edukacji połączonej z dobrą zabawą.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Jak edukować dzieci przez zabawę?
Funzeum, nowoczesne, interaktywne muzeum światła i koloru. Zwiedzanie tego nietypowego obiektu ma przypominać ekscytującą przygodę, w trakcie której można zdobyć praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania wybranych zjawisk z obszaru fizyki, biologii, a także plastyki. Motywem przewodnim multimedialnej wystawy jest kolor i światło.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe