Niedziela, 16 czerwca 2024r. Aliny, Anety, Benona
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Ruszył zbiór truskawek w tunelach

Sezon zbiorów truskawki tunelowej został otwarty. Pierwsze polskie truskawki z tuneli zaprezentowali Agnieszka i Michał Leleń z Maszkowa w Małopolsce. Plantatorzy z Jury Krakowsko-Częstochowskiej to od kilku już lat jak pierwsi w Polsce oferują owoce z klasycznej produkcji tunelowej z pojedynczą folią. Wczesnym zbiorom sprzyja mikroklimat, gleby i ekspozycja tuneli na słońce.
Symbolicznego otwarcia sezonu dokonał dr hab. Zbigniew Jarosz, Dyrektor Instytutu Produkcji Ogrodniczej UP w Lublinie i Doradca Jagodowy. Pierwsze owoce kuszą swoim wyglądem, świeżością i zapachem. Wielu przypominają smak dzieciństwa. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak dużo pracy trzeba włożyć w to, żeby mieć owoce na początku maja. I że ten sezon tak naprawdę zaczął zaraz po ubiegłorocznych zbiorach.

- Zaczynamy sadzić w lipcu. Do jesieni dbamy o rozrost korony systemu korzeniowego i jak największe rozrośniecie się sadzonek. W okresie zimowym okrywamy sadzonki i dbamy, żeby nie przemarzły. Codziennie odświeżamy i kontrolujemy o temperaturę w tunelach. W lutym staramy się pobudzić wegetację, również sadzonki przykrywamy, podlewamy, aż do okresu kwitnienia. Później nasze truskawki są zapylane przez trzmiele. I w dalszym ciągu, dzień w dzień, okrywamy sadzonki, tak aby mróz ani niska temperatura nie weszły nam do tuneli - mówi Michał Leleń.

Aż do Zimnej Zośki

- Pierwsza połowa maja to czas kiedy cały czas notowane są przymrozki. Niskie temperatury to coś co może zniszczyć uprawę. Plantator, nierzadko kilka razy na dobę, musi podejmować decyzje, które chronią plony. Na początku maja więcej jest truskawki zagranicznej, ale to kwestia tygodni. Druga połowa maja będzie należała do polskich truskawek - przekonują Agnieszka i Michał Leleń.

Truskawki należą do najlepiej radzących sobie kategorii owoców deserowych. Rośnie produkcja szklarniowa i tunelowa. Producenci truskawek sukcesywnie przechodzą na uprawy tunelowe, co umożliwia zwiększenie produkcji, stabilizację jakości i zdecydowaną poprawę warunków pracy przy samym zbiorze.

Rośnie popyt i konsumpcja lokalna

Truskawki należą do najchętniej kupowanych owoców. Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw prowadzi do trzech lat monitoring konsumpcji. Analizując wiosenne wyniki, truskawka zwiększyła liczbę konsumentów o 1/3. Już w kwietniu jadło truskawki co czwarty Polak (26%). W maju truskawki stają się najpopularniejszym owoce w Polsce.

Czas na polskie superowoce! 

Truskawki to ulubiony owoc Polaków, najbardziej oczekiwany i niestety często fałszowany. Jak rozpoznać polską truskawkę jeszcze przed jej zakupem i spróbowaniem? - podpowiadają plantatorzy truskawek. W tej edukacji wspiera ich cała branża jagodowa, współpracująca pod hasłem "Czas na polskie superowoce!".

Szczegóły w materiale Szypułka prawdę nam powie.

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Ruszył zbiór truskawek w tunelach
Sezon zbiorów truskawki tunelowej został otwarty. Pierwsze polskie truskawki z tuneli zaprezentowali Agnieszka i Michał Leleń z Maszkowa w Małopolsce. Plantatorzy z Jury Krakowsko-Częstochowskiej to od kilku już lat jak pierwsi w Polsce oferują owoce z klasycznej produkcji tunelowej z pojedynczą folią. Wczesnym zbiorom sprzyja mikroklimat, gleby i ekspozycja tuneli na słońce.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe