Cel badania
Głównym celem badania było określenie poziomu znajomości pojęcia „siostrzeństwo” wśród Polaków, identyfikacja przejawów tej idei w codziennym życiu oraz analiza jej związku z tzw. „solidarnością płci” i hejtem – zarówno wobec własnej, jak i przeciwnej płci.
Metodologia
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach 22-25 sierpnia 2024 roku na panelu badawczym Ariadna. Próba liczyła 1050 osób, reprezentatywnych pod względem płci, wieku, wykształcenia, dochodów oraz miejsca zamieszkania.
Główne wyniki badania
Znajomość pojęcia „siostrzeństwo”
- 30% Polaków zetknęło się z pojęciem „siostrzeństwa”, ale jedynie 9% potrafi precyzyjnie określić jego znaczenie.
- Kobiety (12%) częściej niż mężczyźni (6%) rozumieją, na czym polega idea siostrzeństwa.
- Najwyższą świadomość tego pojęcia wykazują młodzi Polacy w wieku 18-24 lata (19%) oraz osoby z wyższym wykształceniem (12%).
Siostrzeństwo w otoczeniu
- 34% badanych zauważa przejawy siostrzeństwa w swoim codziennym życiu, przy czym częściej deklarują to kobiety (44%) niż mężczyźni (26%).
- Przejawy solidarności między kobietami dostrzegane są głównie w dużych i wielkich miastach oraz w grupie najmłodszych respondentów.
Solidarność płci
-
- 40% Polaków uważa, że mężczyźni są bardziej lojalni wobec siebie nawzajem niż kobiety wobec siebie.
- Co ciekawe, to kobiety częściej niż mężczyźni (47% vs. 33%) podzielają przekonanie o większej lojalności mężczyzn wobec własnej płci.
- Zaledwie 12% badanych twierdzi, że kobiety są bardziej lojalne wobec innych kobiet.
Hejt a solidarność płci
- 61% kobiet uważa, że kobiety częściej hejtują inne kobiety.
- Podobną opinię wyraża 44% mężczyzn.
Przekonanie, że kobiety są bardziej agresywne w swoim hejcie, to jeden z najtrwalszych stereotypów społecznych. Dane pokazują jednak, że w rzeczywistości to mężczyźni częściej deklarują hejtowanie, zarówno wobec własnej płci, jak i wobec kobiet. Zjawisko hejtu jest bardziej dotkliwe dla kobiet, które częściej odczuwają jego negatywne skutki emocjonalne i społeczne.
Jak hejtują kobiety?
W badaniu pojawiło się ciekawe zjawisko dotyczące kobiecego hejtu, który, jak wskazują wyniki, często dotyczy komentowania wyglądu innych kobiet. Kobiety przyznają, że dwa razy częściej niż mężczyźni komentują wygląd swoich znajomych. W ten sposób hejt staje się narzędziem budowania poczucia wyższości i wyrażania własnych frustracji.
Jak wskazują badacze, hejt kobiecy często wynika z zazdrości (37%), niezadowolenia z własnego życia (25%) i wyraża skrywane negatywne emocje (19%). Działa to jak swoisty wentyl bezpieczeństwa, który może, niestety, przynosić zgubne skutki – zarówno dla ofiary, jak i samej hejterki.
Podsumowanie
– Badanie Fundacji „W zgodzie ze sobą” obnażyło niski poziom znajomości idei siostrzeństwa oraz liczne stereotypy związane z rolą kobiet w relacjach społecznych. Warto podkreślić, że choć Polacy dostrzegają przejawy siostrzeństwa, stereotypy o nielojalności kobiet oraz ich większej skłonności do hejtu pozostają głęboko zakorzenione. – mówi Ilona Adamska, pomysłodawczyni badań.
Zrozumienie i promowanie siostrzeństwa jako idei solidarności i wsparcia wśród kobiet może być ważnym krokiem w budowaniu lepszego społeczeństwa.
– W dzisiejszym świecie, gdzie kobiety wciąż spotykają się z nierównościami, dyskryminacją i przemocą, siostrzeństwo jest nie tylko ważne, ale i konieczne. Oferuje ono wsparcie emocjonalne i praktyczne, które pomaga kobietom radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Jest także narzędziem do budowania lepszego, bardziej sprawiedliwego świata, w którym kobiety mogą realizować swoje potencjały bez względu na okoliczności. Siostrzeństwo podkreśla wartość współpracy nad konkurencją. Przeciwdziała wizerunkowi kobiet jako rywalek walczących o sukces, uznanie czy miłość, stawiając na współpracę jako drogę do wspólnego rozwoju. – zauważa Ilona Adamska, organizatorka niedawnej akcji „Siostrzeństwo – moc kobiet”.
Fundacja „W zgodzie ze sobą” podkreśla, że konieczne są dalsze działania edukacyjne i kampanie społeczne, które zwiększą świadomość społeczną oraz zniwelują negatywne stereotypy.
Wasze Komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.