Środa, 23 kwietnia 2025r. Ilony, Jerzego, Wojciecha
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Daniel Janik: Życie bez filtrów?

W dobie starannie dobranych kadrów, filtrów i kreowanych narracji, coraz trudniej odróżnić prawdę od fikcji. Warto czasem zastanowić się nad wszechobecną dezinformacją – szczególnie w kontekście mediów społecznościowych. O tym, jak radzić sobie z niekończącą się spiralą porównań, opowiada Daniel Janik, dyrektor Akademii Trenerów Mentalnych.
Według raportu organizacji Common Sense Media, aż 53% nastolatków odczuwa presję, by dorównywać internetowym wzorcom sukcesu. Co więcej, najczęściej porównywaną cechą jest wygląd zewnętrzny – wskazało go aż 51%ankietowanych, podkreślając negatywny wpływ tej praktyki na ich samopoczucie.

Rzeczywistość a cyfrowa kreacja Treści publikowane w mediach społecznościowych to zazwyczaj selektywne wycinki życia, poddane obróbce i stylizacji. Za perfekcyjnymi zdjęciami kryją się codzienne trudności, które rzadko znajdują odzwierciedlenie w internetowych narracjach. Mechanizm porównań jest nieunikniony – im częściej konfrontujemy się z wyidealizowanymi obrazami, tym bardziej rośną nasza frustracja i poczucie niedoskonałości.

– Wiele osób, zwłaszcza tych młodych, zaczyna postrzegać swoją codzienność jako mniej wartościową, jeśli nie przypomina treści publikowanych w internecie. Trzeba pamiętać, że to, co obserwujemy w sieci, to często jedynie starannie wyreżyserowany spektakl lub wybrany fragment dużo szerszej całości. Świadomość tego mechanizmu pozwala budować zdrowsze podejście do własnej wartości i uczy dystansowania się od nierealistycznych porównań. Kluczowe jest rozwijanie umiejętności autorefleksji i świadomego korzystania z treści online, zamiast przyjmowania ich jako obiektywnej rzeczywistości
– mówi Daniel Janik, dyrektor Akademii Trenerów Mentalnych.

Świadomość i zdrowy dystans


Aby zachować zdrową perspektywę, kluczowe jest świadome filtrowanie treści, które konsumujemy oraz uważność w ocenie rzeczywistości przedstawianej w sieci. Warto pamiętać, że algorytmy promują atrakcyjne wizualnie i emocjonalnie angażujące materiały, które często nie odzwierciedlają prawdziwego życia ich twórców. Zamiast postrzegać media społecznościowe jako punkt odniesienia do oceny własnej wartości, warto traktować je jako narzędzie do zdobywania wiedzy, inspiracji czy utrzymywania kontaktów – ale nie jako wyznacznik sukcesu czy szczęścia.

– Osoby doświadczające spadku samooceny na skutek nierealnych standardów coraz częściej sięgają po narzędzia wspierające odporność psychiczną. Trening mentalny pomaga budować mechanizmy obronne przed wpływem porównań i medialnych iluzji. Uczy, jak świadomie zarządzać myśleniem, koncentrować się na własnych celach i wartościach, zamiast dążyć do nierealistycznych ideałów
– podkreśla ekspert.

Ściganie się z iluzją prowadzi do rozczarowania. Być może warto zastanowić się nad tym, czy lepiej jest kreować wirtualne pozory, czy zainwestować czas oraz energię w pracę nad naszymi indywidualnymi zasobami i mocnymi stronami.

Źródło: Common Sense Media: “Unpacking Grind Culture in American Teens: Pressure, Burnout, and The Role of Social Media”

https://www.commonsensemedia.org/sites/default/files/research/report/2024-unpacking-grind-culture-in-american-teens_final-release-updated-for-web.pdf

*** Daniel Janik, trener mentalny (współpraca m.in. z reprezentacją Polski w piłce ręcznej kobiet oraz polską kadrą hokeistów oraz klubem PGE Vive Kielce), mówca i szkoleniowiec (wystąpienie na TEDx Lublin, współpraca m.in. z KGHM, ING, Santander, Continental Nowa Era i in.). Były zawodowy sportowiec, który przenosi to, co najlepsze w sporcie (gdzie takie pojęcia jak pasja, motywacja wewnętrzna, determinacja i praca zespołowa są podstawą) do biznesu. Autor kilku książek nt. treningu mentalnego, w tym dostępnej w księgarniach w całej Polsce – “Mistrzowskie strategie”. Dyrektor Akademii Trenerów Mentalnych i manager #MentalPower, pioniera i lidera na rynku treningu mentalnego w Polsce.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Daniel Janik: Życie bez filtrów?
W dobie starannie dobranych kadrów, filtrów i kreowanych narracji, coraz trudniej odróżnić prawdę od fikcji. Warto czasem zastanowić się nad wszechobecną dezinformacją – szczególnie w kontekście mediów społecznościowych. O tym, jak radzić sobie z niekończącą się spiralą porównań, opowiada Daniel Janik, dyrektor Akademii Trenerów Mentalnych.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2025 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe