Czwartek, 7 lipca 2022r. Estery, Kiry, Rudolfa
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Mdłości w ciąży i jak ich się pozbyć

Mdłości w ciąży to zjawisko powszechne, spotykające większość kobiet. Nieprzyjemne dolegliwości, które zwykle występują w pierwszych trzech miesiącach ciąży, są skutkiem ubocznym wydzielającego się hormonu ciążowego – gonadotropiny kosmówkowej hCG. Złagodzić poranne mdłości można na kilka sposobów, stosując przede wszystkim specyficzną dietę.
Nudności w ciąży – przyczyny

Mdłości podczas ciąży to zjawisko, które dotyka większość kobiet, szczególnie w pierwszym trymestrze. Spowodowane jest to dużą ilością hormonu ciążowego, jakim jest gonadotropina kosmówkowa hCG. Hormon zaczyna być produkowany od samego początku ciąży, kilka dni po zapłodnieniu. Odpowiada on za poprawny rozwój ciąży, a także spowalnia pracę układu trawiennego i wyczula węch. Jednak nie tylko ten hormon jest odpowiedzialny za nudności. U niektórych kobiet mdłości mają podłoże psychosomatyczne. Zmęczenie, stres lub ekscytacja – to tylko kilka powodów, przez które występują mdłości, dlatego warto ich się jak najszybciej wyzbyć.

Mdłości w ciąży – kiedy występują?


Nudności spowodowane hormonem hCG mogą występować już na początku ciąży, czyli tak naprawdę od momentu zaczęcia produkcji hormonu. Występować mogą one o każdej porze dnia i nocy, a nasilają się już po czwartym tygodniu.

Nudności w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?


Poranne mdłości towarzyszą co drugiej kobiecie, która jest w ciąży. Przyszłe matki często zadają sobie jedno pytanie: „Co na mdłości w ciąży?”. Istnieje kilka metod, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów wydzielania się gonadotropiny kosmówkowej. Ciężko stwierdzić, który ze sposobów okaże się dla ciebie idealny. Oto przykładowe domowe sposoby na mdłości w ciąży, które mogą Ci pomóc lżej przejść przez ciążę:
  • Warto zacząć od dobrej suplementacji. Należy wybrać odpowiedni zestaw witamin i minerałów. Zaleca się przyjmowanie preparatu na czczo, ponieważ organizm lepiej przyswaja wszystkie mikroelementy.
  • U niektórych kobiet poranne mdłości pojawiają się od razu po wstaniu z łóżka. Jeśli i Ty masz ten problem, to zwróć uwagę na prędkość wstawania z łóżka. Nie należy gwałtownie wstawać. Najlepiej odczekać do 20 minut po przebudzeniu.
  • Dieta to podstawa. Nie należy się przejadać, a tym bardziej jeść tłustych i pikantnych potraw. Ważne, żeby dania były bogate w białko, węglowodany, witaminy C oraz B6.
  • Warto podjadać – spadek cukru nasila mdłości w ciąży.
  • Pij dużo. Najlepiej z rana i w trakcie mdłości, które mocno odwadniają twój organizm.
  • Nie przemęczaj się – zmęczenie nasila dolegliwości.
  • Unikaj intensywnych zapachów, szczególnie tych, które wywołują u ciebie odruchy wymiotne.
  • Przekąś coś przed snem. Uczucie intensywnego ssania w żołądku z rana może tylko wzbudzić poranne mdłości w ciąży.
  • Dbaj o higienę jamy ustnej – u niektórych kobiet występują mdłości spowodowane nieprzyjemnym, metalicznym smakiem.
  • Zredukuj stres do zera – nasila on mdłości w ciąży bez wymiotów. Co jakiś czas należy pójść na masaż relaksacyjny. Pomoże on w redukcji stresu.

Jest to kilka niezwykle przydatnych metod w radzeniu sobie z mdłościami w ciąży. Po zastosowaniu kilku od razu można poczuć poprawę, ale to tak naprawdę zależy od twojego organizmu.

Brak nudności w ciąży – powód do obawy?

Jeśli jesteś w ciąży i nie występują u ciebie wymioty, to nie musisz się martwić. Wszystko tak naprawdę zależy od twojego organizmu. Każdy organizm jest innym i każda kobieta może inaczej reagować na wzrost hormonu ciążowego. Niektóre kobiety mogą mieć pogorszoną cerę i nudności w ciąży, a z kolei inne mogą wcale nie odczuwać zmian, ponieważ nie są tak wrażliwe na zmiany hormonalne. Jest to kwestia czysto indywidualna.

Zawsze jednak warto poradzić się lekarza prowadzącego ciążę. Brak objawów może być również podyktowany zbyt wolnym przyrostem gonadotropiny kosmówkowej hCG, który odpowiada za poprawny rozwój ciąży.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Mdłości w ciąży i jak ich się pozbyć
Mdłości w ciąży to zjawisko powszechne, spotykające większość kobiet. Nieprzyjemne dolegliwości, które zwykle występują w pierwszych trzech miesiącach ciąży, są skutkiem ubocznym wydzielającego się hormonu ciążowego – gonadotropiny kosmówkowej hCG. Złagodzić poranne mdłości można na kilka sposobów, stosując przede wszystkim specyficzną dietę.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

ja kompletnie nie wymiotowałam :)
ewa 2022-01-03 12:19:45


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2022 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe