Niedziela, 16 czerwca 2024r. Aliny, Anety, Benona
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Ślubne zabobony z różnych krajów

Wesele między godzinami 12 a 14, zamiast prezentów – przelewy na konto czy zabawy ze słomą – to tylko wybrane tradycje z innych państw. W Hiszpanii wesele odbywa się najczęściej między 12 a 14 lub od godziny 17. We Włoszech przyjęto, że prezenty wysyła się do domu młodej lub… robi przelewy pieniężne bezpośrednio na konto. Nikt nie przychodzi z kościoła z kopertą.
Na Słowacji zaś goście weselni rzucają na parę młodą wiązanki słomy. Symbolizuje to płodność, dobrobyt i ochronę przed złymi mocami. Jakie ciekawe tradycje kultywuje się w innych krajach? A jakie panują w nich zabobony? Sprawdziliśmy. Każdy kraj ma swoje tradycje dotyczące organizacji wesela. Zarówno w Europie, jak i na całym świecie przyjęto pewne schematy dotyczące wyglądu imprezy i jej przebiegu. Nie brakuje też zabobonów. Wybierzcie się z nami na małe tournée po Europie w ich poszukiwaniu.

Ślub po hiszpańsku

To, co może zaskoczyć Polaków, to czas imprezy. Hiszpańskie wesela rozpoczynają się w godzinach porannych lub między 17 a 20. Podczas zaślubin goście wygłaszają mowy. Następnie udają się na salę i oczekują na młodych. W tym czasie rozpoczynają spożywanie posiłków. Takie picoteo trwa przynajmniej godzinę. To czas na niezobowiązujące rozmowy i jedzenie przystawek. Wówczas podawane są tapas czy pinchos.

– Warto podkreślić, że hiszpańskie wesele różni się od tradycyjnych imprez w Polsce. U nas przyjęcie rozpoczyna się wówczas, gdy na salę przybędzie para młoda. Co ciekawe, coraz więcej Polaków decyduje się na organizowanie wesela w stylu hiszpańskim w Polsce. Motyw hiszpański to przede wszystkim wielokolorowe dekoracje i hiszpańskie przysmaki. Ponadto goście bawią się w rytm hiszpańskim przebojów. – wyjaśnia Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy.

– Wesela z motywem przewodnim są coraz popularniejsze. Para młoda pragnie bowiem zapewnić swoim gościom niezapomnianą imprezę, a dodatkowe atrakcje są ciekawe i sprawiają, że przyjęcia na długo pozostaje w pamięci gości. – dodaje.

Jakich zabobonów weselnych przestrzegają Włosi?


Włoska tradycja zakazuje pobierania się w Post lub podczas Adwentu, a także w maju i sierpniu – te miesiące mają gwarantować nieszczęśliwe małżeństwo. Sierpień symbolizuje nie tylko pecha, ale i chorobę. Obrączki podczas uroczystości trzymają dzieci, co ma gwarantować czystość małżeństwa i dobre intencje małżonków. A jakie są tradycje ślubne we Włoszech? Wiele zależy od danego regionu.

Podczas uroczystości goście otrzymują bombonierkę z confetti, czyli cukierkami z migdałem w środku. Powinno ich być 5, gdyż to niepodzielna liczba tak samo, jak silne i niepodzielne są więzy małżeńskie. Pan młody powinien posiadać przy sobie kawałek metalu, by odganiać złe duchy, zaś pani młoda nie może nosić złota (poza obrączką), gdyż gwarantuje ono nieszczęście. A jak wygląda kwestia prezentów? We Włoszech narzeczeni samodzielnie przygotowują listę prezentów, jakie chcieliby otrzymać od gości.

Sól i chleb, by zapewnić pomyślność w Niemczech

W Niemczech przyjęto, że na wesele panna młoda przynosi sól i pieprz, by zapewnić sobie pomyślność, zaś pan młody – zboże. Wesela u naszych sąsiadów są huczne i trwają kilka dni. Według tradycji młodzi powinni przepiłować pień drzewa na symbol tego, iż razem poradzą sobie ze wszystkimi problemami. Huczna zabawa zaczyna się zazwyczaj w piątek. Wówczas młodzi urządzają polterabend, czyli wspólne tłuczenie szkła – na szczęście.

W Niemczech często robi się wesela na zamku czy w eleganckich restauracjach nad jeziorem. Przyjęto, że goście samodzielnie płacą za nocleg. Pierwszym tańcem jest walc. Podczas imprezy podawane są tradycyjne dania z wybranych regionów. To na pewno biała kiełbasa, kiełbasa w curry, sałatka ziemniaczana czy klopsy po królewiecku. Przebieg wesela jest podobny do tego w Polsce.

Jak wygląda wesele w Portugalii?

Jest sporo różnic pomiędzy polskim a portugalskim weselem. W Portugalii impreza rozpoczyna się mszą świętą, a uczestnicy dostają jej plan. Uroczystość jest znacznie dłuższa niż w Polsce. Zarówno panna młoda, jak i pan młody mają wiele druhen i drużbów. Panna młoda powinna się… spóźnić. Nawet ok. godziny. To ma gwarantować pomyślność małżeństwu. Biorąc pod uwagę czas trwania uroczystości, goście mogą liczyć na Copo-de-água – przekąskę, którą serwuje im się jeszcze przed ślubem.

W Portugalii wesela odbywają się w quintach, czyli dużych posiadłościach otoczonych zielenią. Przyjęto, że jeśli gość nie posiada partnera, powinien przyjść bez osoby towarzyszącej. Na imprezie wszyscy bowiem tańczą razem, rzadko kiedy ktoś robi to w parach. A jak wygląda kwestia posiłków? W Portugalii stoły się „nie uginają” pod ciężarem potraw. Na początku podawana jest zupa, a w odstępach czasu danie rybne i następnie dania mięsne.

Piękne tradycje rodem z Chorwacji

Jakie tradycje są popularne w Chorwacji? To m.in. prošnja za ruku (prośba o rękę). Jest to tradycyjny obrzęd, w którym narzeczony i jego rodzina udają się do domu narzeczonej, aby poprosić o jej rękę. Przygotowują specjalne przemówienie i oferują symboliczne prezenty, takie jak bukiet kwiatów lub butelka wina. Podczas wesela w Chorwacji nie może zabraknąć muzyki i tańca. Goście często śpiewają tradycyjne pieśni weselne, a pary tanecznym krokiem nazywanym "kolo" wykonują obrót wokół pary młodej.

Tort weselny w Chorwacji ma szczególne znaczenie. Jest on często bardzo imponujący, wielopiętrowy i dekorowany licznymi kwiatami. Para młoda, podobnie jak w Polsce, często wspólnie wykrawa pierwszy kawałek tortu. Na weselu panna młoda nosi koronę. Chorwacka korona jest ozdobiona kwiatami, wstążkami i często jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Po ceremonii ślubnej, para młoda wypuszcza kilka balonów, które symbolizują szczęście i dobre życzenia dla ich przyszłego małżeństwa.

Słowacja ma również swoje unikalne tradycje weselne

Na Słowacji, podobnie jak w Chorwacji, istnieje również tradycja noszenia korony. Panna młoda nosi specjalną koronę ozdobioną kwiatami i wstążkami, która symbolizuje jej czystość i dziewictwo. Ciekawym zwyczajem jest rzucanie słomą. Jest to zabawa, w której goście weselni rzucają na parę młodą wiązanki słomy. Symbolizuje to płodność, dobrobyt i ochronę przed złymi mocami. Para młoda musi zebrać słomę i trzymać ją pod materacem, aby przyniosła szczęście.

Po uroczystości ślubnej, kiedy para młoda opuszcza kościół lub miejsce ceremonii ślubnej, musi przejść przez specjalny "ludowy tor przeszkód", gdzie goście próbują przeszkodzić im w przejściu. Jest to zabawny moment, pełen śmiechu i radości. Na słowackich weselach często spotyka się tortową fontannę. Jest to wielopiętrowy tort, który jest podświetlany i zdobiony sztucznym ogniem. Podczas odczytywania życzeń dla pary młodej tort zostaje rozświetlony, co tworzy niesamowity efekt wizualny.

Jak widać, każdy kraj posiada swoje własne tradycje związane z organizowaniem imprez ślubów i imprez weselnych. Można z nich czerpać, albo… tworzyć własne.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Ślubne zabobony z różnych krajów
Wesele między godzinami 12 a 14, zamiast prezentów – przelewy na konto czy zabawy ze słomą – to tylko wybrane tradycje z innych państw. W Hiszpanii wesele odbywa się najczęściej między 12 a 14 lub od godziny 17. We Włoszech przyjęto, że prezenty wysyła się do domu młodej lub… robi przelewy pieniężne bezpośrednio na konto. Nikt nie przychodzi z kościoła z kopertą.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

cześć. Chcę szybko podzielić się z Tobą moimi doświadczeniami. kilka dni temu znalazłam w Internecie świetnego rzucającego zaklęcia, doktora White'a, kiedy desperacko potrzebowałam mojego byłego chłopaka po 3 tygodniach zerwania. Zostawił mnie dla innej kobiety. To wydarzyło się tak szybko, że nie miałem nic do powiedzenia w tej sytuacji. Zostawił mnie po 3 latach bez żadnego wyjaśnienia. Kontaktuję się z doktorem Whitem poprzez jego kontakt, a on powiedział mi, co muszę zrobić, zanim będzie mógł mi pomóc, i zrobiłem tak, jak mi powiedział, po tym, jak postępowałem zgodnie z jego instrukcjami, rzucił zaklęcie miłosne, które pomogło nam wrócić do siebie, i powiedział mi, że skontaktuje się ze mną w ciągu 48 godzin, dokładnie 48 godzin później mój chłopak znowu zaczął do mnie pisać i czuł się okropnie z powodu tego, przez co mnie przeszedł. Powiedział, że jestem najważniejszą osobą w jego życiu i teraz o tym wie. Zamieszkaliśmy razem, był dla mnie bardziej otwarty niż wcześniej i zaczął spędzać ze mną więcej czasu niż wcześniej. Odkąd doktor White mi pomógł, mój partner jest bardzo stabilny, wierny i bliższy mi niż wcześniej. Gorąco polecam doktora White'a każdemu, kto potrzebuje pomocy. E-mail: whitelordspell@gmail.com 1) Zaklęcia miłosne 2) Utracone zaklęcia miłosne 3) Zaklęcia rozwodowe 4) Zaklęcia małżeńskie 5) Zaklęcie wiążące. 6) Zaklęcia zrywające 7) Wypędź byłego kochanka 8.) Chcesz awansować w swoim biurze/zaklęciu na loterii 9) chcesz zadowolić swojego kochanka Skontaktuj się z tym wspaniałym człowiekiem, jeśli masz jakiś problem, aby uzyskać trwałe rozwiązanie whitelordspell@gmail.com WhatsApp: 2349037186593
Anonim 2023-11-04 10:41:23


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe