Poniedziałek, 17 czerwca 2024r. Laury, Leszka, Marcjana
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Uzależnienie dziecka od elektroniki

Zagrożeniem jest to, że rodzice nie do końca są w stanie zweryfikować, co tak dokładnie ich dziecko robi w sieci. W dobie smartfonów i niemal nieustannego bycia online, nie jesteśmy w stanie monitorować, w jakim celu i ile nasze dzieci korzystają z Internetu. I z pewnej perspektywy nie powinniśmy.
Jeśli nie nauczymy młodzieży, jak to mają robić, w tym innych sposobów regulowania napięcia to zamieniamy się w policjantów nieustannie zakazujących i nakazujących. A jak wiemy z badań oraz praktyki pozytywne wzmocnienia działają dużo lepiej niż kary.

Także współczesne kontakty towarzyskie w dużej mierze przeniosły się do sieci. Media społecznościowe są dla młodzieży często są miejscem budowania własnej wartości i spędzania wolnego czasu. I właśnie tutaj powinniśmy szukać przyczyn nadmiernego zaangażowania w świat wirtualny, tj. trudności ze znalezieniem odpowiedniej grupy odniesienia i zbudowania pozytywnej samooceny poza SNS (social networking sites). To znaczy, że kiedy widzimy u młodej osoby problem to powinniśmy jako osoby bliskie zadać pytanie „jak mogę mu/jej pomóc” oraz „czym jeszcze mogę go/ją zainteresowań” bardziej niż „jak mogę mu/jej zabrać telefon/komputer czy tablet”.

To postępowanie pokazane w drugim przykładzie na dłużą metę nie ma sensu, bo nie nauczymy dziecka sposobów samoregulacji a możemy popsuć sobie z nim relację, która jak mówi Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, jest czynnikiem ochronnym, czyli takim który zapobiega pojawianiu się trudności w tym obszarze.

Elektronika uzależnia i może szkodzić zdrowiu dzieci Już od najmłodszych lat dzieci przyzwyczajają się do korzystania z urządzeń elektronicznych. Według danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę problematyczne używanie Internetu (PUI) występuje u 11,9 proc. nastolatków w wieku 12-17 lat. Jest to sposób radzenia sobie z napięciem, a jednocześnie sposób spędzania wolnego czasu akceptowany przez większość.

To co ważne, to podkreślenie, że uzależnienie od telefonu czy Internetu jako diagnoza psychiatryczna obecnie nie istnieje w ICD czy DSM. Dzieci i młodzież mająca problem z nadużywaniem urządzeń elektronicznych może być bardziej wycofana z kontaktów społecznych w realnym życiu. Ponadto, mogą pojawić się problemy z koncentracją, niechęć do wychodzenia z domu, często złość, smutek czy poczucie samotności.

Dlatego tak ważna jest obserwacja ich zachowania, rozmowa, budowanie bliskości i zaufania w świecie rzeczywistym. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy, nie bagatelizujmy ich. Warto również zwrócić uwagę, że problematyczni użytkownicy Internetu to częściej dziewczęta oraz starsi nastolatkowie w wieku 15-17 lat .
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Uzależnienie dziecka od elektroniki
Zagrożeniem jest to, że rodzice nie do końca są w stanie zweryfikować, co tak dokładnie ich dziecko robi w sieci. W dobie smartfonów i niemal nieustannego bycia online, nie jesteśmy w stanie monitorować, w jakim celu i ile nasze dzieci korzystają z Internetu. I z pewnej perspektywy nie powinniśmy.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe