Poniedziałek, 21 maja 2018r. Jana, Moniki, Wiktora
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Liberalna mama, konserwatywny tata...

Jak dowodzą najnowsze badania, matki są bardziej tolerancyjne niż ojcowie. A na jakich ludzi wyrastają dzieci wychowywane w domu, gdzie panują całkiem odrębne poglądy? Psycholog Magdalena Chylebrant o współczesnych ojcach i coraz bardziej liberalnych matkach.
Według naukowców z Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny kobiety posiadające dzieci mają bardziej liberalne poglądy niż panie bezdzietne. Natomiast mężczyźni będący ojcami są bardziej konserwatywni niż panowie bez dzieci.

Ale także na polskim gruncie widoczne są zmiany w zachowaniu rodziców: - Współcześni polscy ojcowie mają zwykle konserwatywne poglądy - twierdzi Magdalena Chylebrant, psycholog. - To oczywiście nie jest regułą, ale większość panów, którzy mają dzieci hołduje niemalże tym samym zasadom, co ich ojcowie. Zupełnie inne nastawienie mają ich bezdzietni koledzy. Powód jest oczywisty; tacy mężczyźni prowadzą nieco inny tryb życia, gdyż po pracy nie muszą zaraz biec do domu, po to, by aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny, lecz mogą myśleć o własnym rozwoju, lub wypoczynku.

Co ciekawe, zupełnie inaczej ten problem prezentuje się wśród pań. - Matki zwykle należą do grupy kobiet pracujących, w pracy więc stykają się z różnymi ludźmi i postawami. - tłumaczy Magdalena Chylebrant. - Poza tym, kobiety są w Polsce o wiele lepiej wykształcone niż mężczyźni. Wiele pań ponadto czerpie wzory zachowania z zachodnich filmów, seriali czy książek, których bohaterka jest silną, niezależną finansowo kobietą, najlepszą przyjaciółką swoich dzieci, w większym stopniu kumpelą, która doradzi, w czym iść na randkę i jak zrzucić parę kilogramów, niż matką, która sprawdza pracę domową i kontroluje godzinę powrotu z imprezy.

Ojcowie, którzy hołdują konserwatywnym zasadom wychowawczym i liberalnie nastawione do życia mamy muszą jednak wspólnie wychować potomstwo. I tu dochodzi do, poważnych nieraz, spięć... - Mam dwójkę dzieci, jestem szczęśliwą mężatką i kobietą spełnioną zawodowo.- mówi Katarzyna Brzozowska (39 l.) z Opola. - Jestem przedstawicielem handlowym, dużo podróżuję, mam kontakt z wieloma ludźmi. Uważam się za dobrą matkę, ale ostatnio zauważyłam, że mój mąż jest całkiem odmiennego zdania. Kłócimy się z tego powodu prawie codziennie! Zwykle chodzi o to, że dorastająca córka chce wychodzić z domu; na imprezę, na pizzę z kolegami i koleżankami ze szkoły, na babskie pogaduchy. Nie widzę w tym nic złego- Gosia świetnie się uczy, rozwija swoje zainteresowania, do których należą taniec i nauka języka angielskiego, sądzę, że każdy normalny człowiek powinien prowadzić życie towarzyskie. Niestety, innego zdania jest mój mąż. Według niego piętnastolatka ,,ma jeszcze czas na głupoty", nie powinna zatem tracić czasu, tylko od rana do wieczora siedzieć nad książkami. Więcej luzu i swobody w wyrażaniu poglądów mają już moi rodzice! Do męża nie trafiają nawet argumenty, że każdemu należy się odpoczynek i każdy ma prawo spędzić czas wolny w wesołym towarzystwie. Niestety, od jakiegoś czasu kłótnie w naszym domu nie ustają. Nie mogę przekonać męża do swoich racji, z kolei on twierdzi, że bronię córki i pozwalam na więcej, niż powinnam i w związku z tym możemy mieć spore problemy wychowawcze. Ja natomiast znam bardzo dobrze swoje dziecko, wiem, że z chęcią się uczy, ale należy jej się od czasu do czasu jakaś impreza lub wyjście do kina. Przyznam, że atmosfera w domu staje się nie do zniesienia...

Jak zatem pogodzić konserwatywnego ojca i liberalną matkę? Nie ma prostej recepty. Pomocna w rozwiązaniu problemu może być jednak szczera rozmowa: - Gdy każde z rodziców reprezentuje odmienne światopoglądy, wychowanie dzieci może nastręczać ogromnych trudności.- mówi Magdalena Chylebrant. - Najważniejsze jednak, by obie strony próbowały ze sobą rozmawiać, a nie nakłaniać partnera do zmiany poglądów.

Jak tego dokonać? Przede wszystkim wybierzmy odpowiednie okoliczności do prowadzenia takich rozmów. Poruszanie drażliwych tematów wtedy, gdy mąż wraca zmęczony po stresującym dniu w pracy nie przyniesie dobrych efektów. Zanim zaczniemy rozmowę, warto też zastanowić się nad argumentami partnera. Może w kilku przypadkach ma on rację?

Jeśli już dojdziemy do takich wniosków, nadszedł czas, by wypracować kompromis przy pomocy zasady ,,złotego środka". Nie chodzi tu oczywiście by rodzice zrezygnowali ze swych poglądów na rzecz drugiej strony, lecz by umieć się porozumieć i wypracować rozwiązanie, które zadowoli każdego: konserwatywnego tatę, liberalną mamę czy też rozdarte między dwiema opcjami dziecko, które z pewnością ma już dość awantur!
 
Joanna Bielas, I.D. Media
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Liberalna mama, konserwatywny tata...
Jak dowodzą najnowsze badania, matki są bardziej tolerancyjne niż ojcowie. A na jakich ludzi wyrastają dzieci wychowywane w domu, gdzie panują całkiem odrębne poglądy? Psycholog Magdalena Chylebrant o współczesnych ojcach i coraz bardziej liberalnych matkach.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

 
zapisz wypisz

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2018 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe