Piątek, 26 kwietnia 2024r. Marii, Marzeny, Ryszarda
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Zapach kobiety, czyli o historii perfum

Są najważniejszym dodatkiem stroju każdej eleganckiej kobiety, ważniejszym od torebki, biżuterii, czy zwiewnego szala. Co to takiego? Odpowiedź może być tylko jedna - perfumy! Chcesz być trendy? Używaj ich każdego dnia! O ich powstaniu opowiada nasza dziennikarka Joasia Bielas.
Historia perfum jest stara jak świat. Od dawna bowiem ludzie lubili otaczać się pięknymi zapachami. Trochę dziwi więc, że w starożytnym Egipcie były zastrzeżone dla bardzo wąskiego grona... zmarłych. Nieboszczycy, którzy za życia byli faraonami bądź największymi kapłanami byli balsamowani kosztownymi olejkami. Z czasem zwyczaj wcierania w skórę cennych, pachnących balsamów przyjął się wśród żywych, nie tylko mężczyzn, lecz także kobiet. Żadna z zamożnych Greczynek czy Egipcjanek nie wyobrażała sobie uczestnictwa w ważnej uroczystości bez wtarcia w ciało wonnych substancji.

Jakie więc były ulubione zapachy starożytnych? Przede wszystkim drogie. Na kupno pięknie pachnących produktów mogli pozwolić sobie jedynie zamożni. Zapachem numer jeden były z pewnością woda różana i jaśminowa. Równie pożądanym towarem był olejek lawendowy. Jednak najpiękniejsze aromaty sprowadzili do Europy kupcy arabscy. To im zawdzięczamy pierwsze kompozycje zapachowe, oni też udoskonalili proces destylacji zapachów. Za to nazwę aromatycznych płynów, którą posługujemy się do dziś zawdzięczamy Rzymianom.

Łacińskie "per fumum" znaczy: przez dym. Czy wonne opary ułatwiały przeżycie miłosnej przygody? Oczywiście, że tak! Bezkonkurencyjni na tym polu byli zwłaszcza XVII- i XVIII-wieczni Francuzi. Gdy w Cesarstwie powstały pierwsze manufaktury perfum, możni oszaleli na punkcie zapachów; spryskiwali nimi po prostu wszystko: stroje, peruki, pomieszczenia, meble, a nawet... ulubione zwierzęta! Nie zawsze perfumy są komponowane z tych samych składników, co trzy wieki temu. Rewolucja nastąpiła już w XIX wieku, kiedy odkryto syntetyczne składniki perfum - tańsze i prostsze do zdobycia niż naturalne odpowiedniki. Od tej pory produkcja zapachów staje się wielkim przemysłem. Jednak skład i receptura każdego produktu wciąż są owiane tajemnicą.

Komponowanie nut zapachowych w wielkich koncernach trwa bowiem nawet kilka lat, a nad doborem poszczególnych składników pracuje nieraz cały sztab ludzi zwanych "nosami". Starannie dobrani na to stanowisko kosmetolodzy charakteryzują się nie tyle czułym węchem, co raczej niezwykłą wyobraźnią i zdolnością przewidywania efektu połączenia ze sobą danych aromatów. Trudno w to uwierzyć, ale czasem kilka kropel więcej danego składnika potrafi zniweczyć efekt pracy.

Najsilniejszą moc mają oczywiście perfumy - zawierają one aż 15-30% olejków zapachowych. Nieco słabsza (i tańsza) jest woda perfumowana, która zawiera 10-15% olejków. Najsłabsze są oczywiście wody toaletowe, zawierają bowiem tylko 5-10% wonnych składników. Jednak nawet najbardziej stężona woń jest ulotna - kosmetolodzy używają więc utrwalaczy (w tej roli często występuje piżmo) oraz rozpuszczalników, którymi najczęściej są alkohole. Te stopniowo parują uwalniając zapach. Ale od tego jak pachniemy, zależy też woń naszej skóry i osobiste preferencje, ponoć zbieżne dla pewnych regionów geograficznych. Specjaliści z perfumowej branży ustalili nawet zapachową mapę świata! Wynika z niej, że w Ameryce najlepiej sprzedają się słodkie, kwiatowe wonie, Niemki stawiają na trwałość perfum, Francuzki preferują zapachy z domieszką paczuli. A Polki?

Stanowimy najbardziej zwariowaną grupę klientek - kochamy wszystkie zapachy! Kwiatowe, orzeźwiające, owocowe czy zmysłowe - w Polsce sprzedają się świetnie. A spece od marketingu zacierają ręce. Dobra sprzedaż produktu to ogromny sukces. Dodajmy - sukces okupiony nie tylko ciężką pracą z zakresu kompozycji, lecz także ogromnymi środkami wydanymi na promocję i reklamę. Rekord w tej dziedzinie ustalił Dior, który wydał aż 40 mln dolarów na wylansowanie perfum Poison opakowanych w piękny, "jubilerski" flakonik. Nic dziwnego zatem, że za prawdziwe perfumy trzeba sporo zapłacić.

Rynek rozwija się niezwykle prężnie, a służą temu wielkie kampanie reklamowe. Wiele kobiet kupuje reklamowane przez podziwianą aktorkę czy modelkę perfumy. Nie myślimy przy tym, że lansowane przez gwiazdy kosmetyki nie zostały wcale przez nie wymyślone. Od czego jednak są fachowcy. Kylie Minogue, Charlize Theron, Catherine Deneuve, Naomi Campbell, czy Celine Dione - lista jest długa. Panie, które swą buzią i nazwiskiem reklamują perfumy musiały wykonać tylko dwa proste zadania: ocenić, czy zapach im się podoba i podpisać obiecujący hojne wynagrodzenie kontrakt. Niestety, niewiele polskich gwiazd doznało podobnej przyjemności.

Kampanie reklamowe rodzimych gwiazd są zwykle krótkie i słabo dostrzegane. Pamiętamy Kasię Cichopek sławiącą zapachy Creation Lamis, ostatnio zaś twarzą perfum True Glow została Magdalena Cielecka. Czyżby polskie gwiazdy były mało atrakcyjne dla koncernów perfumeryjnych? Z pewnością ich twarze są mniej przekonujące dla polskich klientek. Wolimy bowiem kupić zapachy reklamowane przez globalne gwiazdy takie jak Nicole Kidman (twarz Chanel) czy Keira Knightley. Ale warto czasem zrywać z raz ustalonymi upodobaniami po to, by poeksperymentować, odnaleźć nowe inspiracje i... zaskoczyć odmianą naszego mężczyznę.

Dlatego wpadaj czasem do perfumerii, pokręć się między półkami, wąchaj. Aby całkiem nie stracić głowy, a raczej nosa, w królestwie zapachów pamiętaj jednak, że węch jest naszym najsłabszym zmysłem. Nasze nosy bardzo szybko się męczą, dlatego po spróbowaniu nawet kilku kompozycji możemy stracić rozeznanie. A wtedy łatwo o zakup, który okaże się później wielką porażką. Zamiast tego zaplanuj swoje zakupy wcześniej. W jaki sposób?

Zastanów się, jakie wonie lubisz? Jeśli kochasz zapachy jaśminu, róży, fiołka czy narcyzów - skieruj swoje kroki do półki z perfumami kwiatowymi. Jeśli szukasz zapachu odpowiedniego do pracy, pomyśl o kategorii owocowej. Tworzą ją olejki bergamotki, cytryny, pomarańczy. Są lekkie i świeże, dodają wigoru i energii. Idealne zapachy o poranku należą też do kategorii zielonej. Składają się na nią wyciągi z traw i drzew, a jej najgodniejszym reprezentantem jest zielona herbata. Zmysłowe kobiety będą zadowolone z zapachów orientalnych. Tworzą je nuty: waniliowe, cynamonowe, korzenne. Ponieważ są zmysłowe i uwodzicielskie idealnie nadają się na randkę, a nie do pracy. I wreszcie kategoria drzewna: którą z nas nie zachwyca woń paczuli? Jeśli dodamy do tego cedr i drzewo sandałowe otrzymamy grupę zapachów, które tworzą niezwykłą aurę świeżości i relaksu.

A zatem do dzieła! Bawmy się zapachami i twórzmy własne kolekcje na różne okazje.
 
Joanna Bielas, I.D.Media

Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 4,75
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Zapach kobiety, czyli o historii perfum
Są najważniejszym dodatkiem stroju każdej eleganckiej kobiety, ważniejszym od torebki, biżuterii, czy zwiewnego szala. Co to takiego? Odpowiedź może być tylko jedna - perfumy! Chcesz być trendy? Używaj ich każdego dnia! O ich powstaniu opowiada nasza dziennikarka Joasia Bielas.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Ogromną frajdę i radość sprawia mi kupowanie perfum swojemu chłopakowi. Jeszcze ani razu nie zdarzyło mi się, żeby źle dobrała zapach. Zawsze mu się podoba to,co wybiorę. Zapach męskiego ciała jest najlepszym afrodyzjakiem dla kobiety. Zresztą podobnie w drugą stronę.
Weronika 2017-01-08 14:10:12


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe