Poniedziałek, 14 października 2019r. Alany, Damiana, Liwii
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Weselne menu- jak uniknąć wpadek?

Chcesz, żeby twoje przyjęcie weselne było niezapomniane? Chcesz uniknąć wpadek i krępujących sytuacji które zniweczą twój plan? Chcesz zapewnić komfort zarówno sobie, jak i gościom? Posłuchaj naszych rad! O tym, że wesele to najbardziej uroczyste przyjęcie, jakie musimy wyprawić w swoim życiu, nie trzeba nikogo przekonywać. Problem jednak polega na tym, że podczas ustalania miliona innych ważnych spraw, zapomnieć możemy o kilku drobnostkach dotyczących tego, co zostanie zaserwowane na stole weselnym.

Sytuacji nie ułatwia fakt, że nie brak nieuczciwych restauratorów, którzy czyhają na łatwy zarobek. Skutek? Rozczarowanie, poczucie wyrzucenia pieniędzy w błoto, zawiedzione miny gości. A tak łatwo można uniknąć weselnych wpadek!

Menu pod stałą kontrolą
Łatwo jest popełnić błąd gdy restaurację czy dom weselny wybieramy na chybił- trafił, nie prosimy o dokładną listę menu, którą właściciel powinien dla nas przygotować, nie dopytujemy się o wielkość porcji, słowem: działamy zbyt szybko. Zwykle nowożeńcy lub ich rozgorączkowani przygotowaniami do ślubu rodzice sugerują się tylko jedną zasadą przy wyborze domu weselnego: ceną.

O tym, jak złudne to kryterium przekonała się pani Krystyna, która dwa lata temu przygotowywała wesele córki:

- Wyprawialiśmy wesele w Warszawie, w ładnym lokalu, który oferował niższą niż konkurencja cenę. Wszystko wydawało się być w porządku, szczegółowo omówiliśmy menu: kotleciki, schab ze śliwką, gulasz, pulpety, ryba, udka... Nie przypuszczałam, że naprowadzę moją ukochaną córkę na taką minę! W dniu wesela okazało się, że na stole nie brak wszystkich zawartych w naszym spisie potraw mięsnych, ale... brak podstawowych dodatków takich jak kluski śląskie, frytki, ryż, czy choćby gotowane ziemniaki! Gdy poszłam do właściciela restauracji z prośbą o wyjaśnienie, usłyszałam tylko: ,,Dla pani było to oczywiste, że mięso będzie podane z dodatkami. Ale dla mnie nie!" To był szczyt bezczelności, chciałam nawet złożyć skargę na tego restauratora, ale przecież on podał na stół dokładnie to, co było zawarte w umowie.

Aby uniknąć podobnej wpadki, pamiętajmy o tym, aby dokładnie i bez pośpiechu czytać umowy zawierane z właścicielami domów weselnych. Nie dajmy się zwieźć eleganckim wystrojem sali, ani słowotokiem jej właścicieli. Zawsze stawiajmy na konkrety. Przy podpisywaniu umowy zadbajmy więc o to, by nie zabrakło w niej każdej, nawet najbardziej błahej pozycji. Wypytajmy też o to, jaką wielkość będą miały zaserwowane potrawy. Inaczej okaże się, że ,,deser lodowy" to zaledwie jedna gałka lodów, a udko kurczaka ma rozmiar przepiórczy.

Warto też porównać ze sobą kilka ofert. Być może okaże się, że nieco droższy dom weselny oferuje o wiele lepszą i bardziej wykwintną kuchnię, a obsługa stoi na wyższym poziomie. A przecież każdy przyzna, że kilkaset złotych więcej, to niewielka cena w zamian za uniknięcie kompromitującej sytuacji, która rzuci cień na radosną uroczystość.

Dzieci jak dorośli
Kolejną bardzo ważną kwestią jaką powinniśmy ustalić z właścicielem domu weselnego jest sposób, w jaki traktowane są przy stole dzieci. Każdy restaurator kieruje się innymi zasadami. Większość każe płacić za małych weselników kwotę o połowę niższą od dorosłego gościa. Są jednak tacy, którzy za dzieci poniżej czterech lat nie pobierają żadnej opłaty. W każdej jednak sytuacji należy uważać:

- Organizowałam wesele w niewielkiej restauracji na peryferiach Łodzi.- mówi Joanna. - Właściciel zapewniał mnie, że nie pobierze opłaty za dzieci poniżej czwartego roku życia. W grupie moich gości weselnych znalazło się dwoje takich maluchów. Niestety, gdy weselnicy chcieli zasiąść do stołu okazało się, że brak jest dwóch krzeseł! Całemu zamieszaniu winny był właściciel, który podliczając gości zapomniał podać całkowitą liczbę zaproszonych osób. Zamieszanie trwało tak długo, aż ktoś z obsługi przyniósł z zaplecza dodatkowe, niepasujące do kompletu krzesła. Czułam się zażenowana!

Aby uniknąć podobnych sytuacji, bądźmy wręcz drobiazgowi podczas wypytywania się o zniżki dotyczące dzieci. Tylko wtedy nie zaczerwienimy się ze wstydu na własnym ślubie!

Najważniejszy punkt programu

Najwięcej nieporozumień związanych z weselnym stołem dotyczy jednak największej jej ozdoby, czyli tortu! Podobnie jak w każdej innej sprawie, tak i tym razem należy dokładnie czytać umowę zawartą z właścicielem restauracji i zadawać drobiazgowe pytania. Bez tego może się okazać, że weselny tort wcale nie był wliczony w cenę przyjęcia i że trzeba za niego zapłacić oddzielnie. Albo może wyjść na jaw, że ,,trzypiętrowe cudo" to w rzeczywistości skromnie udekorowany, małych rozmiarów torcik.

Przy podpisywaniu umowy poprośmy więc o wymiary (przybliżone) każdego piętra, lub o zdjęcia smakołyku. Kolejną kwestią, którą należy omówić, by uniknąć nieporozumień, jest pokrojenie tortu. Na większości wesel nowożeńcy kroją kawałki tortu tylko dla swoich rodziców i chrzestnych. Resztą zajmuje się obsługa, która sprawnie i szybko wywiąże się ze swojego zadania.Jeśli młodzi mają jednak ochotę pokroić tort osobiście- powinni to zaznaczyć przy podpisywaniu umowy.

Przygotowania do wesela potrafią przysporzyć niemałej liczby kłopotów i stresów. W całym zamieszaniu nie powinniśmy jednak tracić rozsądku, gdyż dzięki temu zyskamy... spokój, radość i świadomość, że udało się uniknąć wpadki.


Joanna Bielas, Planeta Kobiet
fot. image.google.pl
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Weselne menu- jak uniknąć wpadek?
Chcesz, żeby twoje przyjęcie weselne było niezapomniane? Chcesz uniknąć wpadek i krępujących sytuacji które zniweczą twój plan? Chcesz zapewnić komfort zarówno sobie, jak i gościom? Posłuchaj naszych rad!
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe