Piątek, 24 maja 2019r. Joanny, Zdenka, Zuzanny
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Wysiłek fizyczny a zdrowe serce

Postępująca urbanizacja i rozwój przemysłu sprawiają, że poziom aktywności fizycznej, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, jest znacznie niższy niż w ubiegłym stuleciu. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że aż 60% społeczeństwa nie uprawia żadnego sportu.
Prowadzi siedzący tryb życia, który jest jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych XXI wieku m.in. chorób układu krążenia.

W 2013 roku zarejestrowano w Polsce około 1 mln zachorowań na miażdżycę, 100 tys. zawałów serca i 65 tys. udarów mózgowych, a 3 mln. Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze. Winna jest przede wszystkim niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej.

Regularne uprawianie sportu wywiera na organizm bardzo korzystny wpływ, szczególnie w kontekście funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Jedną z najistotniejszych ról podczas wysiłku fizycznego odgrywa serce wraz z układem krwionośnym. Dzięki niemu tlen jest doprowadzany do ciężko pracujących mięśni. Tętno wzrasta, krew jest dotleniona i pomaga w termoregulacji organizmu.

Serce to mięsień, czyli wymaga ciągłej aktywności, aby budować swoją sprawność. Pod wpływem regularnych ćwiczeń staje się większe, silniejsze i wydolniejsze, tłoczy znacznie więcej krwi. Wszystkie powyższe elementy sprawiają, że normalizuje się poziom cukru we krwi. Spada ilość “złego” cholesterolu (LDL) a wzrasta poziom “dobrego”. Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa także na ciśnienie tętnicze powodując jego spadek. Co więcej, systematyczny trening sprawia, że przekrój naczyń krwionośnych ulega podwojeniu lub nawet potrojeniu.

WHO opublikowało badania dowodzące, że wystarczy 150 minut (2,5 h) wysiłku fizycznego w ciągu tygodnia, aby obniżyć ryzyko chorób serca aż o 30%. Co w takim razie z osobami, które już cierpią na choroby tego typu? Jedną z trzech najczęściej występujących chorób układu krążenia jest zwężenie zastawki aortalnej. Sposobem na ratunek dla osób, u których nie można wykonać konwencjonalnego zabiegu jest TAVI, czyli przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej. Dzięki tej relatywnie młodej metodzie leczenia można uniknąć operacji na otwartym sercu. Po takim zabiegu spokojna, ale systematyczna aktywność fizyczna jest wręcz zalecana w celu zachowania sprawności i zdrowia jak najdłużej.

Troska o serce nie może polegać tylko na przesadnym jego oszczędzaniu i unikaniu wysiłku, lecz przeciwnie, na poddawaniu go systematycznym obciążeniom. Najlepszą metodą podnosząca sprawność serca jest ruch i zmuszanie się do coraz intensywniejszej aktywności fizycznej. Wysiłek fizyczny jest konieczny w rehabilitacji schorzeń kardiologicznych. Regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają w dużym stopniu zapobiegać powtórnym zawałom serca i udarom mózgowym, oraz są nieodłącznym elementem rekonwalescencji po przebytych zabiegach.

* Artykuł powstał na potrzeby kampanii społecznej realizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), European Society of Cardiology (ESC), European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI) oraz Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK).

Więcej na: www.stawkatozycie.pl
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Wysiłek fizyczny a zdrowe serce
Postępująca urbanizacja i rozwój przemysłu sprawiają, że poziom aktywności fizycznej, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, jest znacznie niższy niż w ubiegłym stuleciu. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że aż 60% społeczeństwa nie uprawia żadnego sportu.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe